İnce: Topraklarımız istila ediliyor

Güzelbahçe’de Tohum Takas Şenliği yapıldı.

BELEDİYE 13.03.2017, 09:34 13.03.2017, 09:34
İnce: Topraklarımız istila ediliyor

Şenlikte konuşan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, ‘Ülkemiz ve topraklarımız istila ediliyor. Bir taraftan kültürümüz yok oluyor, diğer yandan ağzımızdaki tad değişiyor” dedi.

Güzelbahçe Düğün Salonu’nda Güzelbahçe Belediyesi ile Yerel Tohum Derneği Yarımada Şubesi’nin düzenlediği şenliğe, Seferihisar Can Yücel Tohum Merkezi, Aydın Tema Vakfı İl Temsilciliği, Ege Çevre ve Kültür Platformu, Turgutlu Doğa Kültür ve Yaşam Derneği, Muğla Yerel Tohum Grubu, İncirliova Belediyesi, Bayındır Çiçekçiler Derneği, Bornova’dan BahCHE ve Bornova Özel Tevfik Fikret Ortaokulu öğrencileri katıldı.

Şenliğin açılışında konuşan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Ülkemizin şu anda kuşatıldığı gibi topraklarımız da şu anda hibrit tohumlarla kuşatıldı. Sakın ola bugünden sonra bir şey olmaz demeyin. Ülkemiz, topraklarımız istila ediliyor. Birileri fikirleriyle, kimileri de İsrail’den getirdiği tohumlarla istila ediyor. Bir taraftan kültürünüz yok oluyor, diğer taraftan ağzınızdaki  tad değişiyor. Her geçen gün bağımlı oluyor. Bu sürecin başlangıcı da kapitalizmdir. Sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü tohumdur. Ata, dede tohumlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılması da doğal besin üretiminin başlangıcıdır. Doğal ve adil üretimin her zaman destekçisi olduk.Tohum Takas Şenliğimizde tohumlar ücretsiz olarak takas edeceğiz. Tohumların takası ile üretim çeşitliliğini arttırıp, tohumlarımızı gelecek nesillere aktaracağız" dedi.

Şenlikte, Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Dr. Zerrin Çelik, Dr. Füsun Tezcan,  Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever konuşmacı olarak katıldı, sunum yaptı.

Yüzlerce çeşit tohumun takasının yapıldığı şenliğe katılanlara sertifika verildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
32°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?