Foçalılar ortak akıl için bir araya geldi

Foça’yı geleceğe taşıyacak projeleri, toplumun her kesiminden temsilcilerle belirleme amaçlı başlatılan ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın ilki 11 Şubat Salı günü gerçekleştirildi.

BELEDİYE 13.02.2020, 09:35
Foçalılar ortak akıl için bir araya geldi

Foça Belediyesi’nin düzenlediği ‘Ortak Akıl Toplantısı’nın moderatörlüğünü Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz yaptı. Katılımcılar arasında Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, siyasi partilerin ilçe örgütleri, dernek, vakıf, meslek odaları, kooperatif ve diğer statüdeki STK’lar ile çeşitli konularda örgütlenmiş platformların temsilcileri yer aldı.

Başkan Fatih Gürbüz, toplantının ilk bölümünde 10 aylık süreçte yapılan Foça Belediyesi çalışmalarını ve 5 yıllık görev sürecinde yapmayı hedeflediklerini anlattı. Foça Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmail Ası, Foça Belediyesi Projeleri hakkında detay bilgiler verdi. Konuşmaların ardından söz alan katılımcılar, gelecekte nasıl bir Foça’da yaşamak istediklerini, isteklerini ve önerilerini dile getirdiler.

‘ÇARE BULACAĞIZ’

Ortak Akıl Toplantısı’nın çok verimli geçtiği belirten Başkan Gürbüz, ‘‘Hepimizin aklındaki pek çok konu ve sorun hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Belediyemizin gücü ölçüsünde ve İzmir Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile kentimize kalite katacak, ileriye taşıyacak, gençlerimize istihdam sağlayacak, gözle görünür işler yapmak için çalışıyoruz. Foça Belediyesi olarak kentimizin her noktasına dokunacağız. Dokunamadığımız nokta için çareler arayıp bulacağız. Altyapı, sosyal ve kültürel alanlardaki sorunlarımızı çözmek, Foça’mızı gerçek kimliğine büründürmek ve gerçekten hak ettiği değeri görmesini sağlamak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Toplantımıza katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Ortak Akıl Toplantılarımıza önümüzdeki aylarda devam edeceğiz” dedi.

Açılış konuşmasını 10 aylık icraatlarını içeren bir sunumla birlikte yapan Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Foça’nın 251 km2’lik bir yüzölçümünde kurulu, aralarında uzun mesafeler bulunan hizmet alanları içeren, birikmiş sorunları olan bir ilçe olduğunu söyledi. Gürbüz, “Biz sadece çöp toplayan maaş veren değil, projeler üreten yenilikler getirmeye çalışan bir belediye olmaya çalışıyoruz. Şu anda verdiğimiz rahatsızlıklar daha iyisi olsun, bitince halkımız uzun yıllar rahat etsin diyedir. Fevzipaşa ve İsmetpaşa mahallelerinin kanalizasyonu gibi kronik sorunları kazı kuruluna anlattık. İzin çıkar çıkmaz başlayacağız. Sokak çeşmelerinden kaynak suyu akıtmak için çalışıyoruz. Gerenköy’de boşa akan sular için yaptığımız depolardan çiftçi ve hayvancılık yapan hemşehrilerimiz yararlanmaya başladı. Okullara, ibadethanelere el atıyoruz, işletmeye aldıklarımıza bugünlerde Yenifoça, Kocamemetler, Yeniköy ve Kozbeyli’de yeni sosyal tesislerimizi ekliyoruz. Sokak hayvanları için Avrupa Birliği’nden 500 bin Euro hibe sağlayacak bir projeyi 16 Şubat’ta teslim ediyoruz. Sokak iyileştirmeleri, işgaller, turizmin geliştirilmesine yönelik konular üzerinde çalışıyoruz. Foça Belediyesi’nin her yere elini değdirmesi gerekiyor. Bunun için görevde olduğumuzu bilerek çaba gösteriyoruz.” dedi.

SU KEMERLERİNDEN SOKAK MÜZİSYENLERİNE KADAR ÖNERİLER

Söz alan katılımcılar ise genelde mensubu oldukları STK’ların faaliyet alanlarıyla ilgili olarak yapılan yada yapılması istenen konularla ilgili görüş ve önerileri aktardılar. Bunların arasında çok göz önünde olduğu halde günden güne yıkılıp yokolmaya giden tarihi su kemerlerinin kurtarılması, etrafının ışıklandırılması, Taş Yapı, Gölet , Şeytan Hamamı ve çevrelerinin ziyaretçilerin uğrak yerleri arasına getirilmesi, rüzgar ve deniz sporlarının turist çekecek organizasyonlarla desteklenmesi, balıkçı barınağı ve eski Gediz yatağı’nda Su Ürünleri Merkezi Kooperatifinin etkin denetlemesinin desteklenmesi, yeni binaların Foça Taşı ocaklarından elde edilen taşlarla yapılmasının özendirilmesi, Değirmenler bölgesinin rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi, otopark, kent içinde çevre ve deniz kirliliği, engellilere yönelik düzenlemeler, kültür ve sanatsal faaliyetler, eski öğretmen evinin müze olması, güneşten elde edilen enerjinin kullanımının teşvik edilmesi, tekneler için çekek yeri , sokak müzisyenleri için iki farklı noktada konser platformları oluşturulması gibi konular yer aldı.

DEPREMDE ÖLENLERİN SORUMLUSU OLACAKSINIZ

konuşmacı (Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı Başkanı Ali Haydar Çelebi), ilçede yapılan inşaatlarda depremde büyük sorunlar yaşanacak şekilde fazla kat çıkıldığını, bunun imar müdürlüğünün gözü önünde yapıldığını ve depremde meydana gelebilecek can kayıplarının sorumlusunun imar müdürlüğü ve belediye olacağını iddia etti. İddilara başkan ve belediye yetkilileri konunun imar barışından kaynaklandığı yanıtını verdiler. Bir başka konuşmacı (Eğitimci Yazar Cevat Yıldırım) yıllar süren bir araştırma ve çalışmayla hazırladığını, Aliağa’daki bir işletmenin desteğiyle bastırabildiğini ve Foça ile ilgili bir kitap için Foça’da hiçbir kişi ve kurumdan destek bulamadığını belirterek kitaplarını sitemleriyle başkana armağan etti. Çevre Platformu temsilcileri de mahkeme kararları, eylemler, kampanyalara ve yaşanan bir çok yangına rağmen başta cüruf toplama alanı olmak üzere kirleticilere engel olunamamasından duydukları rahatsızlık ve üzüntüyü dile getirdiler.

İki buçuk saati aşan toplantı; Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’ün toplantı da 60 yeni önerinin geldiğini, her söylenenin dikkatle not edildiğini, ortak aklı ilçede hakim kılmak için toplantılara devam edileceğini belirterek katılımcılara teşekkür etmesiyle sona erdi.

Yorumlar (2)
Tarik Kara 3 ay önce
Ortak Akil ve Foca belediye baskani... Ee onda akil nerede?
Rana Celik 3 ay önce
Ortak akil tetikci demi
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
20°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?