Cape Town ile yenilenebilir enerji görüşüldü

Karşılıklı ziyaretler ve imzalanan işbirliği anlaşmasıyla büyük ivme kazanan İzmir-Cape Town arasındaki ilişkiler İEF sayesinde daha da perçinlendi. Fuar için kente gelen Belediye Başkanı Patricia De Lille’in gündeminde yenilenebilir enerji vardı.

BELEDİYE 30.08.2016, 10:24 30.08.2016, 11:42
Cape Town ile yenilenebilir enerji görüşüldü

Bu yıl 85. kez dünyaya kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ziyaretçileri arasında, İzmir'in Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki "kardeş kenti" Cape Town'dan gelen heyet de vardı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son dönemde İzmir'le kurduğu yakın ilişkilerle öne çıkan konuk kentin Belediye Başkanı Patricia De Lille ve beraberindekileri makamında ağırladı.

Güney Afrika İzmir Fahri Konsolosu Tamer Taşkın'ın da yer aldığı ziyarette, İzmir ve Cape Town arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve yenilenebilir enerji konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

DE LİLLE: İLİŞKİLERİMİZİ BİR ADIM İLERİYE TAŞIMALIYIZ

9 Aralık 2014'te İzmir ve Cape Town arasında işbirliği anlaşması imzalandığını ve bu anlaşmanın olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını belirten konuk belediye başkanı Patricia De Lille, "İkinci kez bu güzel kentte misafiriniz oluyoruz ve her defasında çok güzel bir biçimde karşılanıyoruz. Bu ziyaretimde şunu anladım ki, yaptığımız anlaşma iki kent arasındaki ticari potansiyeli ortaya çıkardı. İzmir, bölgede ve Türkiye'de önemli bir güç ve çekim merkezi. İlişkilerimizi daha da güçlendirip, bir adım daha ileri taşımalıyız. Benim amacım ve görevim, İzmir ve Cape Town arasındaki ticareti geliştirmek" şeklinde konuştu.

Cape Town'a ilerleyen zamanlarda bir ziyaret daha gerçekleştireceklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu ise ziyaret öncesi kuracakları temaslarla hangi yönde adımların atılacağını görüşerek kararlaştıracaklarını söyledi. 

KOCAOĞLU: KENDİ ENERJİMİZİ ÜRETECEĞİZ

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji konusunda hedeflerinin ve çalışmalarının olduğunu belirten Patrica De Lille, "2020'ye kadar enerjimizin yüzde 10 veya 20'sini yenilenebilir enerjiden sağlamak istiyoruz. Siz İzmir'de rüzgar enerjisini kullanıyorsunuz. Bu konuda tecrübeli ve işleyen bir yapınız olduğu için sizin fikirlerinize açığız" diye konuştu.

Başkan Kocaoğlu ise yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji konusuna büyük önem verdiklerini belirterek, "Belediyenin tesislerinde ihtiyaç duyulan enerjiyi kendimiz üretmek üzere bir proje üzerinde çalışıyoruz. Kanalizasyon ve su şebekelerinde çok büyük enerji kullanıyoruz. Toplu ulaşımda ise elektrikli otobüslerin devreye girmesiyle ciddi bir enerji tasarrufu sağlayacağız. Sürdürülebilir enerji yatırımlarıyla en azından kendi ihtiyacımızı, belediye hizmetlerinde harcadığımız enerjiyi kendimiz üretelim istiyoruz" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, ziyaret sonrasında Cape Town heyeti onuruna Tarihi Asansör'de bir yemek daveti de verdi. İki başkan, Asansör'de gördükleri gelin ve damadın isteğini kırmayarak onlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
14°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208