Büyükşehir'den artan ev içi şiddete karşı misafirhane hamlesi!

Tunç Soyer salgın günlerinde şiddete maruz kalan kadınlar için geçici misafirhaneler açılacağını duyurdu. Soyer; . İlk günlerden bu yana virüsün yayılmasının önüne geçebilmek için en etkili yolun evde kalmak olduğunu söylüyoruz. Fakat ne yazık ki virüsten korunmak için en güvenli yer olan ev, en az virüs kadar tehlikeli bir sorunu da gizleyebiliyor’’ dedi.

BELEDİYE 19.04.2020, 15:18 19.04.2020, 15:29

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer salgın günlerinde artan ev içi şiddeti önlemek ve maruz kalan kadınlara yardım etmek amacıyla geçici misafirhaneler açılacağını duyurdu. Soyer ayrıca Evinde şiddet gören bir kadın, ‘evden çıkamıyorum, ne yapacağım?’ diye düşünmesin diyerek destek hattı numaralarını hatırlattı.

Soyer; ''Tüm dünyayla birlikte ülkemiz de koronavirüsle mücadele ediyor. İlk günlerden bu yana virüsün yayılmasının önüne geçebilmek için en etkili yolun evde kalmak olduğunu söylüyoruz. Fakat ne yazık ki virüsten korunmak için en güvenli yer olan ev, en az virüs kadar tehlikeli bir sorunu da gizleyebiliyor. Son haftalarda okuduğum araştırmalar ve gördüğüm rakamlar karantina günlerinde ev içi şiddette ve konaklama ihtiyacı olan kadın sayısında ciddi bir artış yaşandığını gösteriyor. Bu asla kabul edilemez.

YALNIZ DEĞİLSİNİZ! BİZ VARIZ!

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak derhal harekete geçtik. Kentimizdeki bu alanda çalışan sivil toplum, kamu kurum ve kuruluşları ile bir araya geldik. Acil önlem gerektiren bu meseleye ilişkin atılacak adımları kararlaştırdık. İş birliğimizi ve görev paylaşımımızı en üst seviyeye çıkardık. Korona günlerinde sokakta kalan kadınların barınması için yeni, geçici misafirhaneler açıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bu zor günlerde de evleri kendileri için güvenli olmayan ve evsiz kadınların yanında olmaya devam edeceğiz. Evinde şiddet gören bir kadın, ‘evden çıkamıyorum, ne yapacağım?’ diye düşünmesin. 7 gün 24 saat Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi Alo 183, İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi 400 00 04 numaralı telefonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadına Destek Hattı 293 4 293 olmak üzere telefon numaralarına ulaşıp şiddeti ihbar etsinler. Kendilerinin her zaman yanında olacağımızın sözünü veriyoruz. İzmir’in kadına şiddetle anılmasının önüne geçmek için tüm gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Evlerinde güvenli ve mutlu yaşamak tüm kadınlarımızın hakkıdır. Yalnız değilsiniz! Biz varız!''

Yorumlar (1)
din, fakirler, zenginleri öldürmesin, diye vardır 1 yıl önce
akp ye oy verenlerede selam olsun nasııınn geyifler eyinnmiii
Günün Karikatürü Tümü
banner96
18°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?