19 Eylül Gaziler Günü, törenlerle kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Musa Çam, gazi ve şehit aileleri dernekleri, çok sayıda gazi ve şehit yakını katıldı.

BELEDİYE 19.09.2016, 12:02 19.09.2016, 14:31
19 Eylül Gaziler Günü, törenlerle kutlandı

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Şube Başkanı Mehmet Gökmen, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Bu ülkenin her karış toprağının, binlerce şehidin kanıyla sulandığını ve kahraman gazilerin kılıcının kabzasıyla mühürlendiğini vurgulayan Gökmen, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı ve soydaşları için savaşır, çünkü milli hasletlerimiz olan bu duyguların tüm vatandaşlar için ayrı bir anlam ve önemi vardır. Gazilik Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanıdır. Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır" diye konuştu.

""Gökmen, "Şehitlerimizin ruhlarını huzurlu kılmamız için savaş arkadaşlarımız olan gazilerimize hak ettikleri değeri vermek suretiyle onları onurlandırmak, bu vatan üzerinde yaşayan insanların öncelikli görevleri olması gerekir. Ülkemiz bugünlerde geçmişe nazaran iç ve dış hain odakların tehdidi altındadır. Her ne şekilde olursa olsun kutsal vatan top raklarını hedef alacak güçler, kahraman ordumuzun, kahraman emniyet güçlerimizin ve vatansever Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mücadele azmi ve kararlığı karşısında yok olmaya mahkum olacaktır. Ülkemizin bekası için yapılan sınır ötesi harekatta verdiğimiz şehitler hepimizi derinden yaralamaktadır. Terör konusunda devletimizin ve ulusumuzun sağduyulu ve duyarlı olduğuna, terörist ve terör işbirlikçilerine asla müsaade edilmeyeceğine, teröre her alanda karşı çıkılacağına inanıyorum. Bu vesile ile şehit ve gazi dernekleri adına terörü lanetliyorum. Şehitlerimize Tanrı’dan rahmet dilerken, ailelerine baş sağlığı ve aynı zamanda metanet diliyorum” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
13°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?