İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın programına canlı bağlandı.

Hakkında açılan soruşturma ile ilgili konuşan Soyer: "Akıl alacak gibi değil, çok üzücü çok şaşırtıcı. Atatürk'ü idamla yargılayan, iç savaş çıkartmaya çalışan bir padişah ve ekibini korumak. Atatürk'e rağmen onlara sahip çıkmak. Atatürk'ün sözleri söylediği zaman buna hakaret muamalesi yapmak gerçekten üzücü. Nutuk'un soruşturulması demek. Ben yıllarda birçok soruşturmaya maruz kaldım. Böylesi ilk kez başıma geliyor. Tam yerel seçim yaklaşırken, iktidar sopa göstermek istiyor anlaşılan. Biz gücümüzü halkımızdan alıyoruz, Mustafa Kemal'den alıyoruz, Cumhuriyet'ten alıyoruz. Atatürk'ü sorgulamak, Nutuk'u sorgulamak kimin haddine? Anlaşılan şu ki CHP'li belediyelere daha yoğun saldırı yapacaklar. Ben de diyorum ki buyursunlar gelsinler. Sözlerimizin arkasındayız.

Ne bedeller ödendi anlatmaya çalıştık

Yüzüncü yıl kutlanacak tabi biz bir sene öncesinden hazırlıklara başlamıştık. Büyük bir tören olsun istedik. 100. yılı yaşıyor olmak ona layık bir töreni de gerekli kılıyordu. En büyük sahneyi kurduk, milyonlarca kişi geldi. İzmir'in sadece o gün ekonomiye katkısı 100 milyonun üzerinde. Bizim için önemli olan 100. yılı tamamlayan bir şehir yeni bir yüzyıla umutla, heyecanla girmek zorunda.

Biz de 100 yıl öncesinden nasıl gelindi bu güne, ne bedeller ödenerek gelindi bunları ortaya çıkarmaya çalıştık konuşmanın ruhu budur."

Anketlerden çekinmiyorum

İzmir'de durum nasıl sorusuna da yanıt veren Soyer: "Ben doğal adayım, başlattığım bir çok yatırım var, aşkla çalıştım aşkla çalışmaya devam ediyoruz. Ama bizim bir karnemiz var. Söz verdiğimiz 165 proje vardı. Bunlardan 144'ünü tamamladık. Yüzde 87'sini gerçekleştirdik. Üstelik pandemiye, depreme, olağanüstü koşullara rağmen. Elbetteki anketler yapılacak. Biz zaten bunları yapmaya devam ediyoruz. Ben bunlarla ilgili bir çekince yaşamıyorum. Ben bunları sokakta, kırsalda, köyde görüyorum. Anketler konusunda çekincemiz olamaz tabii ki bunlara bakılmalı. Geçmişin 50 yılının ihmal edilmiş ne kadar sorunu varsa hallettik. Altyapıya yatırım yaptık. İzmirlinin her ne kadar gözü görmese de bunun farkında olduğunu biliyoruz. Halkımız ne takdir ederse, partimiz ne takdir ederse onun gereğini yaparım. Ben aşkla çalışmaya devam ediyorum."