Gaziemir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Halil Arda, görevde geride bıraktığı 4 buçuk yılı anlattığı bir basın toplantısı düzenledi. 2019 yerel seçimlerinde yüzde 57,09 oyla Gaziemir Belediye Başkanlığı’na seçilen CHP’li Arda, bugüne kadar hayata geçirdiği projeleri ve faaliyetleri aktarırken göreve yeniden talip olduğunu da söyledi. Başkan Arda, 4 buçuk yıl sunumunun ardından basın mensuplarını sorularına da yanıt verdi.

Dört buçuk yılı anlattı

‘Dört buçuk yılda neler yaptık?’ başlığıyla göreve geldiği süreçten bugüne kadar hayata geçirdiği ve hali hazırda devam eden projeleri anlatan Gaziemir Belediye Başkanı CHP’li Halil Arda’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

31 Mart 2019’da rekor oyla seçimleri kazandık. Son cumhurbaşkanlığı seçiminde oyumuz yüzde 67’ye çıktı, bunda bizim de payımız olduğunu biliyorum. Fiziki, sosyal, kültürel alanda birçok çalışmaya imza attık. En önemlisi mali disiplindi. Kültür, sanat, sağlık, sosyal hizmetler alanında örnek belediyecilik sergiledik. Gaziemir’in geleceğine imza olarak kalacak, vizyon projeler hazırladık. Hizmetle parlayan Gaziemir sloganını çok severim.

İlk işimiz mali tabloydu

Sürdürülebilir mali tablo ilk işimiz oldu. Göreve geldiğimde ilk önüme gelen fatura, temizlik hak edişi ile ilgiliydi, rakam inanılmazdı. Çöp taşeronu ile anlaşmamamızı bitirip 19 tane araç satın aldık. Bugünün parasıyla temizliğin kamulaştırılmasından 30 milyon lira tasarruf ettiğimizi görüyorum. Bu süre içerisinde sadece çöp kamyonu değil, toplam 40 tane araç aldık. Gaziemir’in araçlarının 3’te 1’ini yeniledik, bunlar için kredi kullanmadık. Doğru zamanda doğru yatırımlarla yola devam ettik.

Bir tane mal satmadık

Kovid 19 salgını yaşadık ama kontrollü bütçe sayesinde; Gaziemir Belediyesi bir tane mal satmadı. Diğer belediyelere baktığımızda özellikle AKP’li belediyeler inanılmaz satışlar yapıyor. Biz bir tane malımızı satmadan önemli işler yaptık. Aynı zamanda ülkenin içinde bulunduğu yüksek enflasyona rağmen bu zorlu süreçte yatırım yapan bir belediye yaratmayı başardık. Kamusal alanları genişletmek gibi bir derdim vardı. Bunu zaten seçim çalışmalarımda söylemiştim.

‘Kafe belediyeciliği' yanıtı

Belediye mülklerimizi kendimizin başarılı bir şekilde işletebileceğini biliyorduk. Birer birer bu alanları belediyemize geri kazandırdık. Bunların başında Porta kafe geliyor. ‘Kafe belediyeciliği’ yapıyor diyorlar, bu doğru değil! Porta kafeler sosyal alanlar, milyonlarca kişi geliyor. Cebinizde paranız olmasa saatlerce oturabileceğiniz sosyal hizmet alanları... Bu tesislerde çalışanlarımızın yüzde 70i kadın. Mutfağında üretici kadın kooperatifi ile birlikte çalışıyoruz. Tüm projelerimize bir STK’yı partner olarak dahil ediyoruz.

Sosyal hizmette fark yarattık

Sosyal hizmet alanında da büyük fark yarattık. Vatandaşlarımıza; onları dinleyen, dertlerini anlayan, çözüm üreten belediye olmak için yola çıkmıştık. Belediyemizde sosyal hizmet uzmanı hiç yoktu, 8 kişi istihdam ettik. Çocuk gelişim uzmanları psikologla istihdam ettik, sayısını artırdık. Binlerce vatandaşımızın hayatlarına dokunduk. Kadın danışma merkezimiz yine binlerce kadına destek oldu. Mahallerimizde bulunan semt evlerimizi de kadın ve çocuklarımızın yanında olan merkezler haline getirdik, kurslarımızla 26 bin vatandaşımıza hizmet verdik. Ekonomik olarak zor günlerden geçtiğimiz bu yıllarda bin 47 aileye sosyal market ile yardım yapıyoruz. Bunu kimseyi rencide etmeden yapıyoruz. Sosyal market projemiz başarılı bir şekilde devam ediyor. Yaşamın her alanında vatandaşlarımızın yanında olmak için çıktığımız bu yolda Sarnıç toplum merkezini açtık. Daha önce bakanlıkların deneyip başarısız olduğu bir proje ama biz başarıyla hayata geçirdik. Sayısının artırılması gerekiyor.

Kültür-Sanat-Spor

2019’da kültür sanat sporla gelişeceğiz demiştik. Atatürk kültür merkezimizi yenilemek bu alandaki ilk işimiz oldu, 7 milyon harcayarak yeniledik. 40 branşta açtığımız kültür ve spor kurslarından binlerce vatandaşımız yararlandı. Bu kursların insanların ruhuna ne kadar iyi geldiğini bizzat görüyorum, çünkü sürekli onlarla beraberim. Çocuk tiyatrolarını çok önemsiyorum, her hafta çocuk tiyatroları düzenliyoruz. Çocuklardaki gelişimi için ne kadar faydalı olduğunu biz de aileleri de görüyor. Gaziemir kültür sanatla aydınlanıyor ve devam edecek. Destek verdiğimiz belediyespor kulübümüz ulusal ve uluslararası turnuvalarda başarıdan başarıya koşuyor.

Yol çalışmaları sürüyor

İlçeye modern bir görünüm kazandırmak ve yaşam standartlarımız için 16 mahallede yol yapım onarım çalışmaları eksiksiz sürüyor. Bozulan yoları yeniliyoruz, her mahallede asfalt serim, kilit parke döşeme işlemlerine devam ediyoruz. Sadece 2 ayda akaryakıta gelen zamla, aylık akaryakıt giderimiz 550 bin lira iken 1 milyon 250 bin liraya çıktı. Gaziemir Belediyesi’nin 149 aracı vızır vızır çalışıyor. Akaryakıtın bize yıllık faturası 10 milyon lira civarı olacak. Bunlara rağmen yollarımızı yapmaya devam edeceğiz.

Edebiyat evi yapacağız

Kültür ve sanatla ilgili Rumlar’dan kalan tarihi binayı kamulaştırmıştık, Anıtlar Kurulu ile yaptığımız restorasyon çalışmaları ile ilgili projeleri hazırladık. Tabiat Varlıklarını Koruma Fonu var, Valiliğin başkanlığında… Vali Bey ile yaptığımız görüşmeler neticesinde önümüzdeki günlerde restorasyona başlayacağız. Edebiyat evi olarak hizmet etmesini istiyoruz, dev bir bahçesi var, onu da vatandaşlarımın kullanımına açacağız.

Çernobil'e dikkat çektik

Çevre dostu Gaziemir sözü vermiştik. Gaziemir’in ve İzmir’in en önemli çevre sorunu İzmir’in Çernobili dediğimiz nükleer atıkların olduğu yer. Buraya kamunun dikkatini çekmek istedik. Duran adam eylemi yaptık 4 buçuk ay… Tüm Türkiye’de duyuldu. Ama temizlenmesi ile ilgili adım atılmadı hala. 17 parkımızı yeniledik, yeni yaptıklarımız da var. Toplam 10 bin metrekare büyüklüğünde Cumhuriyet Meydanımız var, 2 etap halinde yeniliyoruz. İlk etabını yakın zamanda açtık. İlk etap çocuk ve gençlerin en çok talep ettiği şeylerden biri kaykay parkıydı. İkinci kaykay parkımızı da açtık. Meydanın ikinci etabına da Porta kafe 3’ü yapacağız. Bu tür tesislere çok ihtiyaç olduğunu görüyoruz.

Can dostların yanındayız

Can dostlarımızı hep yanındayız. Üç yeni veteriner istihdamı sağladık, kadromuzu güçlendirdik, hizmet kalitemizi geliştirdik, binlerce hayvanı kısırlaştırdık, tedavi ettik, yeni yuvaya kavuşmasını sağladık. İlçemizde bin 600 metrekare büyüklüğünde köpek parkı yaptık. İçinde eğitim tüneli, yürüyüş köprüleri var, çim ve toprak alanda oluşan bu park Gaziemir dışındaki birçok insan tarafından da kullanılıyor. Tandır fırınımız var. İzmir’de ilk kez biz yaptık. Tandır fırınına da Gaziemir dışından gelen çok vatandaşımız var.  Çocuk tiyatrolarımıza Gaziemir dışından da çok vatandaşımız geliyor.

Gençlik merkezi projesi

Genç dostu Gaziemir olacağız demiştik. Yurtdışı akademik burs ofisi açtık. Yurtdışında eğitim imkanlarından birçok gencimizin haberi yok, gençlerimize bu anlamda danışmanlık hizmeti veriyoruz ve hiçbir ücret almıyoruz. Gaziemir’de her gencin en az 1 yabancı dil bilmesini istiyorum. Bir gençlik merkezi projesi geliştirdik, 3 bin metrekare kapalı alana sahip… Gençlerin içinden çıkmak istemeyeceği bir merkez… Şubat ya da mart ayında açmayı hedefliyoruz. Gençlik meclisimiz var, sürekli onların fikirlerini alıyoruz. Yaklaşık 50 milyon liralık bir yatırım…Sosyal belediyecilik ile ilgili ayırdığımız kaynakları yola ayırsaydık bütün yollarımız çok daha güzel olurdu.

Sağlıkta ödüllü belediyeyiz

Sağlıkta Gaziemir ödüllü bir belediye… Evde bakım hizmetlerimiz, Alzheimer-Demans merkezimiz, pozitif yaşam merkezimiz var. Sağlık ekibimiz 4 buçuk yılda o kadar çok çalıştı ki; on binlerce hastaya hizmet verdi. Hoş geldin bebek projemiz başarıyla devam ediyor. Diyetisyenimiz var.

Tapu sorunu çözüme kavuştu

Sarnıç bölgemizdeki vatandaşlarımızın en büyük problemi tapuydu, onlara önderlik yapıp sokaklarda meydanlarda, demokratik haklarımızı kullanarak onların sorunlarını dile getirdik. Kamuoyu baskısı oluşturduk. Vatandaşlarımızın tapu problemi büyük oranda çözüldü.

100. yıl sanat merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir projemiz var; Herkesin hayranlıkla bakacağı 100. Yıl Sanat Merkezi… Kendisinin de sanat eseri olmasını istediğim bir proje… Buca’da 30 dönümlük arazimiz vardı, imar planında belediye hizmet alanı görünüyordu, yapabileceğimiz bir şey yoktu, Büyükşehir’e gittim, tapusunu size verelim siz de 100. Yıl Sanat Merkezi’ni, Gençlik Merkezi’ni yapın diye teklif götürdüm. İhale çalışmalarımız devam ediyor. Sadece Gaziemir’in değil İzmir’in sembolü olacak, 350 metrekare sahnesi 600 kişi kapasitesi olacak. İnşallah yakın zamanda temelini atacağız.

Hizmet alanlarımızı artırdık

Gaziemir, yüzölçümü en küçük ilçelerden biri... Hizmet ile ilgili alanımız o kadar dar ki… Mevcut alanlar vardı, 1/1000’lik planları yapılmamıştı. Bu planları yaptık, Gaziemir Belediyesi’ne yeni çıkan hizmet alanları var. İkinci dönemle ilgili projelerimizi anlatacağımız zaman buralarda neler yapacağımızı anlatacağız. Bu projeler ve yeni projelerle ikinci 5 yılımızda ilçemizi bambaşka seviyeye taşımaya kararlıyız.

Başkan Arda soruları yanıtladı

En gurur duyduğum...

Başkan Arda, sunumunun ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.
Toplu iş sözleşmeleri ile ilgili yöneltilen bir soruya yanıt veren Başkan Arda, “İşçilerimizin maaşını bir gün daha geciktirmedim, en gurur duyduğum konulardan biri…” dedi.

Büyütülecek şeyler değil

İlçe yönetimi ile ilgili sıkıntılı süreçlerin yaşandığının hatırlatılması üzerine ise Başkan Arda, şöyle konuştu: “Partimize asla zarar gelsin istemem, bir belediye başkanı ancak bir belediye başkanı anlar. Benim hangi sıkıntılarla karşılaştığımı bir tek ben bilirim. Belki ilçe yönetiminin beklentileri farklıydı beklentilerimiz uyuşmadı, zaman zaman sıkıntılar yaşadık ama büyütülecek şeyler değil.”

Değişim yorumu

CHP Kurultayı’ndaki değişim hakkında gelen soruyu cevaplayan Arda, “Değişim oldu. Önceki genel başkanımızı da çok seviyorum, onunla da çok önemli işler yaptık. Özgür başkanımızla da bu yolu 5 yıldır birlikte yürüyorduk. Gelmesine sevindim. Halkta umutsuzluk vardı, kimse sandığa gitmek istemiyordu, ama bunun değiştiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

En az yüzde 60 oyla seçilirim

Tekrar aday gösterildiği takdirde seçilmeyi hedeflediği oy oranının sorulması ve anket sorusunun yöneltilmesi üzerine Başkan Arda, şunları söyledi: “Anketler yapıyoruz ama en büyük anket benim. Çünkü hep sokaktayım, insanlarla birlikteyim. Anketlerin nasıl yapıldığı önemli, 16 mahalle var, hepsinin nüfusu farklı… Eğer doğru denekler seçerseniz doğru sonuçlar alırsınız. Oy oranımızda bir eksilme olacağını düşünmüyorum. İYİ Parti seçime ayrı girme düşüncesini deklare etti, bu durum değişebilir ama değişmese de CHP açık ara seçimi alacak. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki yüzde 67.31 oy oranı aynı zamanda bizim karnemiz…  Yüzde 67.31 oy alamayız ama benim hedefim yüzde 60 bandı eğer İYİ Parti seçime ayrı girerse… En az yüzde 60! Bunu da sahada görüyorum.

Adaletli belediyecilik

‘Gaziemirli bu 4 buçuk yılda nasıl bir belediyecilik anlayışı ile karşılaştı?’ sorusuna da yanıt veren Arda, “Gaziemir adaletli belediyecilik, çalışkan bir başkan ile birlikteler” dedi.

Genel merkez ne dese varım

CHP Genel Merkezi’nin aday belirleme yöntemleri hakkındaki soru üzerine Arda, “Genel merkez hangi kararı verirse ben varım, ön seçime de varım merkez yoklaması dese de varım. Genel merkezin alacağı karara saygı duyuyorum. Aday adaylarını toplum tanımayabilir, halka sorulduğunda belirlenmesi güç olabilir ama mevcut başkanın bahanesi olamaz. Doğru ve bilimsel kriterlere uyan kamuoyu yoklaması yapılmasının doğru bir kriter olacağını düşünüyorum. Kendim açısından sıkıntı görmüyorum. Ama derlerse ki ön seçim, ona da varım” diye konuştu.

Hata yapma şansımız yok

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, Grup Başkanvekili olduğu süreçte yaptığı Gaziemir ziyaretinde, ‘İyi ki Halil Arda’ya kefil olmuşum’ sözlerinin hatırlatarak yeni dönem için bir kefillik durumunun olup olmadığının sorulması üzerine Başkan Arda, “Özgür başkanımla bir tanışıklığımız var, kefaleti vardır ama MYK ve Parti Meclisi var. Parti Meclisi’nde hiç tartışılmayan adaylardan biriyim. Rekor oyla seçileceğimi zaten söylemiştim, rekor oyla da seçildim. Kefaleti söz konusuysa büyük sorumluluğumuz var. Hata yapma şansımız yok. Onun için çalışıyoruz. Onların da bu sonuçlardan memnun olduğunu görüyorum. Özgür Özel Gaziemir’e bir değil birkaç defa geldi, bu projelerin hepsini yerinde gördü. Gaziemir’de üçüncü yılımızda halkın karşısına çıkıp hesap verdim, genel başkanımız da o dönem grup başkanvekilimizdi, yanımızdaydı, ‘iyi ki kefil olmuşum’ dedi. Ben de onları ve partimi mahcup etmemek için çalışıyorum. İnşallah memnuniyeti devam ediyordur.

Gizem TABAN ŞEBER

Muhabir/İzmir haberleri