ABD'nin en büyük yatırım bankaları arasında gösterilen Goldman Sachs, yatırımcılarına ilişkin paylaştığı değerlendirme raporunda altın fiyatlarına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Sachs, 2024 yılının sonu itibarıyla ons altın fiyatlarının 2700 dolara ulaşmasını beklediklerini aktarırken, bir başka ABD'li bankacılık devi Citibank'ın tahmini ise 3000 dolar oldu.

Türkiye'de aralarında gram, çeyrek, yarım ve tam altınların da bulunduğu sarrafiye grubu altınların tamamı hem dolar kuru hem de ons altın fiyatları hesaplanarak belirlendiğinden, yaşanacak bu artışlar Türk lirası ile satılan altın türlerinde de tarihi artışların yaşanacağı anlamına geliyor.

Gram altın Türkiye'de kaç lira olacak?

Üstelik altın alımını TL ile gerçekleştiren yatırımcılar, ons altın tarafındaki yükselişin yanı sıra dolar kurundaki artışların da bedelini ödemek zorunda kalacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından oluşturulan projeksiyonlara göre Türkiye'de yıl sonu itibarıyla görülmesi beklenen dolar/TL paritesi yaklaşık 40 TL olarak belirlenmiş durumda.

Hem ons altında beklentilerin gerçekleşmesi, hem de yıl sonuna kadar dolar kurunun 40 liraya dayanması halinde gram altın fiyatlarının 3850 liraya kadar ulaşması bekleniyor. Böylesi bir artışın gerçek olması, Türkiye tarihindeki en yüksek altın fiyatlarının görülmesinin yanı sıra, bir takvim yılı içerisinde yüzdelik olarak altın fiyatlarında yaşanan en büyük yükseliş anlamına gelecek.

Editör: Esra Seyirden