Taksilere yüz tarama sistemi geliyor

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekili ve İzmir Şoförler Odası Başkanı Celil Anık, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda yılbaşından itibaren tüm Türkiye ile birlikte İzmir'deki taksilere yüz tarama sistemi getirileceğini söyledi.

ULAŞIM 22.05.2019, 14:50
Taksilere yüz tarama sistemi geliyor

Taksilerde güvenlikle ilgili yaşanan sorunlar üzerine İçişleri Bakanlığı'nın bir genelge yayınladığını söyleyen Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekili ve İzmir Şoförler Odası Başkanı Celil Anık, 1 Ocak 2020'den itibaren tüm araçlarda yüz tarama sistemi kullanılacağını açıkladı. Sistemle ilgili hazırlıkların devam ettiğini belirten Anık, kısım kısım tüm taksilerde bu sisteme geçişin başlayacağını ifade etti. Yüz tarama sisteminin özel hayata müdahale anlamına gelmediğinin altını çizen Başkan Anık, "Taksiye binen yolcularla ilgili görüntüleri kimse görmeyecek. Yalnızca bir şikayet anında bu verileri resmi makamlar görecek. Güvenlikle ilgili bir sorun yaşanması durumunda başvurulacak. Onun dışında kimsenin görüntüsüne bakılması yada yüz taraması yapılması mümkün değil. Arabaya bindiğinizde başınıza istenmeyen bir olay gelmesi durumunda bu sistem kullanılacak. Kontrolü de emniyet ve  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İzmir Ulaşım Merkezi'nde (İZUM) olacak" dedi.

Sistemin takılmaya başlandığını ancak henüz kullanımda olmadığını ifade eden Celil Anık, "Yüz tarama ile ilgili bilgileri şoför görmeyecek. Yoksa her önüne gelen bakabilse kimse taksiye binmez. Bu sisteme geçilmesi için araçlara tanınan süre uzatıldı. Yılbaşından sonra bütün illerde kullanılacak. Bu hem vatandaşın hem şoför esnafının faydası için getirildi. Suçluların yakalanmasını sağlayacak. İstanbul'daki Reina olayı yaşandığında araçta bu sistem olsaydı anında şahsın kimliği belli olurdu. Taksici esnafımız araçlarında bu sistemi zorunlu olarak kullanacak. Daha önce özel hayata müdahale nedeniyle endişelerimiz vardı. Ama sonradan bu işin idaresinin resmi ellerde olacağını gördük ve gizliliğe güvenimiz arttı. Biz de memnuniyetle karşıladık" diye konuştu.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?