Taksicilerden 'kamera' açıklaması: Büyükşehir'den dayatma yok!

Bazı basın-yayın kuruluşlarında İzmir’deki taksi, minibüs ve servis araçlarına güvenlik kameraları takılmasına ilişkin haberler yer aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda esnafa dayatmada bulunduğu iddia edildi.

ULAŞIM 06.12.2018, 11:15
Taksicilerden 'kamera' açıklaması: Büyükşehir'den dayatma yok!

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası bunun üzerine açıklamada bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine herhangi bir dayatma yapılmadığı ifade edildi. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2017/7 sayılı genelgesi ile ülke genelinde yolcu taşımacılığı yapan tüm taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlara 31.12.2018 tarihine kadar güvenlik kamerası sistemi takılma zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı, şu bilgiler verildi: “Bakanlık genelgesinin ardından illerdeki UKOME’ler bünyesinde çalışma gerçekleştirildi. İzmir’de de İl Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, İzmir Minibüsçüler Odası ile İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası’nın yer aldığı komisyon kuruldu. Yüz tanıma gibi istenen özelliklere göre bu komisyon tarafından teknik şartname hazırlandı. Şartları yerine getiren firmalar ticari araçlara güvenlik sistemi takma hakkı elde etti. Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir dayatması olmadı.”

"APLİKASYON ÜCRETLİ DEĞİL!" 

Söz konusu haberlerde kamera sisteminin fiyatına ilişkin ifadelerin kamuoyunu yanıltıcı olduğuna da dikkat çekildi, şöyle denildi: “Aynı kamera sistemi İstanbul’daki taksilere KDV hariç 6 bin 500 TL’ye takılıyor. İzmir’de ise sunduğumuz hizmeti internet ortamına taşımamızı sağlayacak taksi çağırma mobil uygulaması da dahil olmak üzere 5 bin 400 TL. Bilgi kirliliği ile üyelerimizi yanıltmaya çalışan bazı kesimlerin de öne sürdüğü gibi mobil aplikasyon için ayrıca ücret talep edilmiyor. Bu hususları kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

GERÇEK İZMİR

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
15°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?