İzmir'de ulaşıma zam! İşte yeni tarife

İzmir Büyükşehir Belediyesi ulaşıma 1 Kasım tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zam yaptı.

ULAŞIM 16.10.2019, 23:25 17.10.2019, 09:45
İzmir'de ulaşıma zam! İşte yeni tarife

İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım tarifelerinde zam yaptı. Yeni tarifeler, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çokluğu ile geçti. Buna göre ulaşımda 1 Kasım itibariyle tarife fiyatları şöyle olacak:

TAM BİLETE ZAM, ÖĞRENCİYE İNDİRİM

Tam biniş ücreti 3 liradan 3 lira 56 kuruşa yükselirken, öğrenci biniş ücreti ise 1 lira 80 kuruştan 1 lira 64 kuruşa düştü. Öğretmenler için 2 lira 50 kuruş olan biniş fiyatı 3 oldu. 60 yaş için biniş ücreti 1 lira 80 kuruştan 3 liraya yükseldi.

BİNİŞ KARTLARINA ZAM

Biniş kartlarının ücret tarifelerinde de değişikliğe gidildi. 3 binişlik bilet 11 liradan 13 liraya, 5 binişlik bilet 17 liradan 20 liraya, 10 binişlik bilet 32 liradan 38 liraya yükseldi. Yeni tarife de, İki binişlik kart da geliyor. İki binişlik biletin fiyatı da 9 lira olacak.

GİTTİĞİN KADAR ÖDE UYGULAMASINDA YENİ ÜCRETLER

Gittiğin kadar öde uygulamasında da fiyatlar değişti. 15 kilometre için ilk biniş ücreti; tam bilet için 2 lira 75 kuruştan 3 lira 26 kuruşa yükselirken, öğrencide ise 1 lira 57 kuruştan 1 lira 44 kuruşa düştü. Öğretmenler için ise 2 lira 18 kuruştan 2 lira 62 kuruşa, 60 yaşta ise 1 lira 57 kuruştan 2 lira 62 kuruşa yükseldi. 15 kilometreden sonrası için de ücretler, kilometre başına; tam bilette 0,11 kuruş, öğrencide 0, 06 kuruş, öğretmen ve 60 yaşta için ise 0, 08 kuruş oldu.

METROPOL DIŞI İLÇELER ARASI TARİFELER DEĞİŞTİ

Metropol dışı ilçeler arası ulaşım tarifesinde de değişiklik yapıldı. Buna göre; Çeşme-Urla, Karaburun- Urla, Ödemiş-Torbalı, Tire-Torbalı, Bergama- Aliağa, Dikili- Aliağa ilçeleri arası ulaşım yeni tarifeye göre; tam bilet 6 liradan 7 lira 12 kuruşa, öğretmen için 4 lira 25 kuruştan 5 lira 10 kuruşa, 60 yaş kartı için 3 lira 50 kuruştan 5 lira 10 kuruşa çıkarken öğrenci biletlerinde ise indirime gidildi. Öğrenci bileti için 3 lira 50 kuruştan 3 lira 20 kuruşa indirildi.

MECLİSTE ZAM TARTIŞMASI

Ulaşımdaki fiyat tarifelerinde yapılan değişikliğe ilişkin eleştirilerde bulunan AKP Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Fiyat tarifesinde değişiklik yapılması söz konusu… Teknik olarak fiyat tarifesinde artış yazılmış ama burada bir zam söz konusu. Benim bu eleştirilerimin arkasından salonda ‘ülkemizde yaşanan ekonomik hadiseler, enflasyon oranlarının geçmiş dönemlere nazaran yüksek olması, döviz fiyatlarındaki yükseklik dünya genelindeki ekonomik hadiselerinin ülkemize yansıması ve bunun ESHOT’’a etkilemesi’ gibi savunmalar gelecektir. Ama burada garip olan bir durum söz konusu; Bir tarafta 50 milyon gibi bir borçlanma söz konusu öte yandan borçlanmanın yanında ESHOT bütçesini ilgilendirdiğini düşündüğünüz bir zaman söz konusu toplam da yüzde 18 gibi bir zam yapılmış ancak bazı indirimler de var. Öncelikle itiraz ettiğimiz husus şu; bir tarafta 50 milyon gibi kredi talebi ki biz bu talebe olumlu yönde oy kullandık. Ancak diğer yandan 50 milyon yetiyor ve zam söz konusu oluyor. Temel olarak bu yüzden karşı çıkıyoruz. Enflasyon oranında bir zam yapıldığı söyleniyor, tarifelerdeki zammın şirin gözükmesi adına öğrenci tarifesinde indirim yapılıyor. Benzer şehirlerdeki öğrenci tarifeleriyle de uyuşmuyor. Bu indirimin yeterli olmadığını söylüyoruz. 60 yaş tarifesinde de neredeyse yüzde 60 bir artış söz konusu. Gizli zam tekniği ile dengeleme yapılmaya çalışılmış. Aslında bir indirim söz konusu olmadığını biliyoruz. Biz bu yüzden bu maddeye olumsuz yönde oy kullanacağımızı söylemek isteriz” diye konuştu.

“17 AYDIR HİÇ ZAM YAPMADIK”

CHP Meclis Üyesi Yeşim Tekoğlu, Hızal’ın eleştirilerine yanıt verdi. Tekoğlu, “Sabah uyandığımızda zam haberleri gece yattığımızda zam haberleri oluyor ama nedense bu fiyat düzenlemesi oluyor ama bizimkine gelince zam diyorsunuz. Bizim şirin gözükmek gibi bir çabamız hiçbir zaman olmadı. ESHOT’a 16 Ekim 2018’den beri, yani 17 aydır hiç zam yapmadık. Halk taşıt uygulamasında da yüzde 50 indirim uygulaması devam ediyor” açıklamasında bulundu.

İZMİR HALKI MAKUL OLANI ANLAYIŞLA KARŞILAR”

AKP ve MHP meclis üyelerinin ulaşım tarifesinde 60 yaşa zam yapılmasına tepki göstermesi üzerine konuşan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “İzmir emekli oranının yüksek olduğu bir kent. Emekliler sadece dar gelirlilerden oluşmuyor. Geliri yüksek olan emekli oranı da yüksek... Dar gelirli emeklilerimiz için İzmir Büyükşehir Belediyemizin getirdiği imkanlar var. İzmir halkı makul olanı anlayışla karşılar. 17 ay öncesinin fiyatlarıyla toplu taşımanın yürümesi mümkün değil” diye konuştu.

KAYNAK: EGEDESONSÖZ

Yorumlar (2)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Sercan türkmen 2 yıl önce
Zam oranları 60 yaşından sonra ki vatandaşlarımız için makul karşılanacak bir rakam değil en azından 2.50 tl olabir insanları eve hapis etmeyin
Eral Ak 2 yıl önce
Belediyemiz 60 yaş insanlarımıza düşman mı. Bu ne çok zam. Zammı anladık ama makul olmalı.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?