Büyükşehrin o projesine şehir plancısından eleştiri

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde kent içi trafiği rahatlatmak amacıyla Altınyol’u genişleterek 3 şeritten 4 şeride çıkaracağını duyurmuştu. Bu karara Şehir ve Bölge Plancısı Dr. Mehmet Penbecioğlu’dan uyarı geldi.

ULAŞIM 03.07.2019, 14:54 04.07.2019, 09:30
Büyükşehrin o projesine şehir plancısından eleştiri

YAĞIZ BARUT/ İZ GAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi 2 etap şeklinde yapacağını duyurduğu Altınyol’u genişletme projesini,  Başkan Soyer’in seçim kampanyasında ‘kent içi trafiği rahatlatacak dokunuşlar’ şeklinde ifade ettiği projelerinden biri olarak duyurmuştu.

Şehir ve Bölge Plancısı Mehmet Penbecioğlu ise bu projeyi, “Doğruları takdir ettiğimiz gibi yanlışları da açıkça eleştirebilmeliyiz” diyerek eleştirdi.

‘SORUNU ÇÖZMEZ’

Altınyol'u genişletmenin, İzmir'in kent içi ulaşım sorununu çözmeyeceğini dile getiren Penbecioğlu, “ Bu tür müdahaleler çözümün değil, sorunun bir parçasıdır. Sürdürülebilir kent içi ulaşımda doğru yaklaşım, özel araca dayalı ulaşım arzını arttırmak değildir. Aksine temel amaç, talebi sürdürülebilir projelerle yönetmek olmalıdır. CHP 2019 Yerel Seçim Bildirgesi’ndeki kent içi ulaşım politikası, sürdürülebilir ulaşım ilkeleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Altınyol'u genişletmek, bildirgede yer alan ve tüm belediyeler için bağlayıcılığı olması gereken ulaşım politikasına da tamamıyla zıttır.” dedi.

‘DENİZ YOLU VE RAYLI SİSTEM GÜÇLENDİRİLMELİ’

Kentin ulaşım ve arazi kullanımının bir bütün olduğunu vurgulayan Penbecioğlu, “Üst ölçekli kent planı ile bütünlük oluşturan bir ulaşım master planı olmadan; bu türden yerel/parçacıl müdahaleler, sorunları çözmez. Aksine, bunlar uzun erimde sorunları büyütür. Yapılması gereken deniz yolunu ve raylı sistemi güçlendirmektir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (3)
Kskli 10 ay önce
Bilimem ne odalari gene konuşmuş. Bunlara kalsa vatandas yurusun bunlar arabayla gitsin. Izmirin güneşli havasi bazilarina iyi gelmiyor.
Günay Aras 10 ay önce
Tunç Başkan ve ekibi iyi niyetle raylı sistem ve denizyolu ulaşımını desteklediği gibi bazı kritik yerlere de dokunarak yaşamı kolaylaştıracak hamleler yapıyor Başarılı da olacak Izmirli Şehir Plancısı olarak doğru olduğunu düşünüyorum.
Yardımcı 10 ay önce
İzmir büyükşehir belediyesi kapalı kapılar ardında iz enerji çalışanlarını mağdur etmek için elinden geleni yapıyor baskı altında olan işçiler korku kampanyası başlatarak sendikayla beraber işçi korkusundan konuşamıyor lütfen araştırılsın işçiler mağdur
banner96
banner178
15°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?