'Türkçe rap'e İzmir'den ses veren isimler!

KÜLTÜR-SANAT 14.10.2020, 14:25

Khontkar
Sahne adı Khontkar, gerçek adı Onur Dinç olan Türk rapçi 24 Temmuz 1994 tarihinde dünyaya geldi.

İzmir asıllı olan trap müzik sanatçısı Khontkar, rap müzik yapmaya genç yaşlarında başladı. Birkaç yıl pratik yaptıktan ve demolar kaydettikten sonra, 2008 yılında Güney yaka etkisindeki hip-hop alanında yolunu çizmeye başladı. Khontkar aynı zamanda Türkiye’de ilk trap müzik yapan müzisyenlerden biridir.

Khontkar zorlu bir mahallede büyüdü ve ailevi yaşantılarından birtakım olumsuzluklarla karşılaştı. Hayat onun için hiç kolay değilken Khontkar, Hip hop kültürünün temelinde yatan çabalama ve mücadele etme olgularının kendi yaşantısıyla bağdaştığını fark etti ve Hip hop kültürü içerisinde kendisini buldu.

2009'da kendi plak şirketi olan RedKeys Music'i kurdu. 5 sene içerisinde 8 adet Freestyle mixtape yayınladı. Bunlardan 2 tanesi, ikinci alt-egosu olan “Flash” mahlasını taşımaktadır.

2015 yılında, ilk İngilizce projesi olan WHOISTHAT EP’sini yayınladı. Birkaç ay sonra ise ilk 10 parçalık albümü olan NOBODI’yi yayınladı. 2016 yılının Nisan ayında Barry Allen mahlasıyla MRNI adında bir prodüktör EP’si yayınladı ve bu EP’de kendisine ve Bixi Blake ve KT gibi şirketi bünyesindeki sanatçılara yer verdi.

Mayıs 2018'de Khontkar’a, yazdığı şarkı sözleri nedeniyle açılan davanın ardından çıkarıldığı ilk mahkemede hapis cezası verildi. Bir aydan uzun süre hapiste kalan Khontkar, Temmuz 2018’de şartlı tahliye ile salıverildi. Aralık 2018’de ise "100" ismini verdiği ilk bandrollü albümü sanatçının yükselişindeki en önemli dönemeç oldu.