'Türkiye'de kadın futbolu zorunluluk olarak görülüyor'

Türkiye’de kadın futbolunu Altay Kadın Futbol Takımı Yardımcı Antrenörü Cenk Decdel’e, kadın basketbolunu ise Denge Okulları Basketbol Spor Kulübü Başkanı Alaaddin Kurt’a sorduk.

SPOR 22.09.2020, 10:02 22.09.2020, 10:06
'Türkiye'de kadın futbolu zorunluluk olarak görülüyor'

ÖZGÜR ŞENGÜL/ İZ GAZETE - Denge Okulları Basketbol Spor Kulübü Başkanı Alaaddin Kurt ve Altay Kadın Futbol Takımı Yardımcı Antrenörü Cenk Decdel ile Türkiye’de kadın futbolu ve kadın basketbolunda karşılaşılan sorunları görüştük. Her iki isim de kadınların futbol ve basketbolda ikinci plana atılmasını eleştirdi ve gerekli yatırımların yapılmadığını söyledi.

YATIRIM DESTEKLENMELİ

Türkiye’deki kadın basketbolunu değerlendiren Alaaddin Kurt, “Kadın basketbolu belediye kulüpleri üzerinden yürüyor. Çözüm için özellikle belediyelerin kadrosunda zorunlu antrenör çalışma norm kadrosu getirilebilir. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığımız bu konuda doğru bir yapılanma yapabilir. Ülkemizde kadın basketbolunu geliştirmek için öncelikle spor salonları yapılmalı ve özel sektördeki girişimciler desteklenmelidir. İnsanlar gereksiz harcama kalemlerini spora yönlendirse ülkemiz ve gençlerimiz için çok doğru bir iş yapmış olur. Maliye Bakanlığı değişik vergi düzenlemeleri ile spora yapılan yatırımları destekleyebilir. İzmir kadın basketbolunda istediğimiz yerde olmasa bile altyapıda çok iyi diye düşünüyorum. Süper Lig’de bir takım olsa daha iyi olur. Türkiye’deki altyapılarda, en önemli yatırım yapan takım bizim takım. Önümüzdeki yıllarda daha büyük işlere imza atmak istiyoruz” dedi.

‘ZORUNLULUK GÖRÜLÜYOR’

Altay Kadın Futbol Takımı Yardımcı Antrenörü Cenk Decdel ise kadın futbolunun UEFA ve FIFA tarafından zorunlu kriterler arasında olduğunu, bu durumun Türkiye’de de zorunluluk olarak görüldüğünü açıkladı. Kadın futbolunun yöneticiler ve takımlar arasında külfet gibi algılandığını da açıklayan Decdel, takımların mecburiyetten kadın futbol takımı kurduklarını söyledi. Türkiye’de Beşiktaş’ın kadın futbol takımın olmasının iyi bir şey olduğunu, büyük kitlelere ulaştığını belirten Decdel, Beşiktaş’ın kadın maçlarında en fazla seyirci rekorunu kırdığını da ekledi. Toplumda futbolun erkek oyunuymuş gibi algılandığını açıklayan Decdel, “Bu, çocukluktan beri oyuncak alınırken bile erkek çocuklarına futbol topu ve araba, kızlara ise bebek verilmesinden kaynaklı olabilir.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?