Kulüpler Birliği Başkanı Sepil açıkladı! Süper Lig'de yabancı oyuncu sınırı ne olacak?

Kulüpler Birliği ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, beIN MANŞET'e özel açıklamalarda bulunurak, Süper Lig'de yabancı oyuncu sayısı sınırının ne olacağı sorusuna yanıt verdi.

SPOR 02.07.2020, 21:08 02.07.2020, 21:18
Kulüpler Birliği Başkanı Sepil açıkladı! Süper Lig'de yabancı oyuncu sınırı ne olacak?

Kulüpler Birliği ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil, beIN MANŞET'e özel açıklamalarda bulunarak, Süper Lig'de yabancı oyuncu sayı sınırına da bir açıklık getirdi.

Mehmet Sepil, krtikik toplantı ile ilgili şunları söyledi:

"Bu konu öyle bir konu ki, herkes kendince haklı. Yorum yapmak yerine dün neyi tartıştığımızı anlatayım, kulüpler olarak bize bir öneriyle gelindi federasyon tarafından ve kulüplerin görüşü soruldu. Geçmişte resmi olmayan, konuşma bazında birtakım görüşmeler yapıldı. İşin esası bu konu, herkes açısından farklı değerlendiriliyor. Kulüpler, bunun geldiğini biliyordu ama bizden henüz toplu bir görüş gelmemişti. Dün federasyon, 'Şu şekilde bir planlamanın, özellikle milli takımlar için uygun olacağını düşündük.' diye bir görüş verdi. Kulüpler Birliği'ne federasyonun bir öneri paketi var. ‘Kaç oyuncuyla imzalayabilir'den başlayalım. Mevcut durumda 14 yabancıyla imzalanıyor, onların aklından 12 geçtiği üzerine bir düşünce olduğu söylendi. Kulüpler, özellikle İstanbul kulüpleri, bunun oldukça zor olacağını, ellerindeki kontratlar artı planladıkları kontratlara bakınca, bunun 14 kalması gerektiğini söyledik. 14 sayısında kalmanın herhalde doğru olacağını çünkü Avrupa'ya giden kulüplerin daha fazla yabancıyla oynama gibi arzularının olduğu gibi şeyler tartışıldı. Neticede dün federasyon '12 tane kontrat adedi olabilir.' dedi. Bunun 14 kalması gerektiği üzerine bir genel görüş geldi. Bütün kulüpleri bağlamadan söylüyorum.

Onun dışında önümüzdeki 3 sene içinde sahada olabilecek yabancı sayısıyla ilgili öneri getirildi. Federasyonun önerisi şuydu, 2020-21 Sezonu için sahada 8 yabancı olmasını, önümüzdeki 3 yıl içinde bunun 7 ve 6'ya indirilmesi önerisiyle geldi. Altyapıdan oyuncu oynama konusunun federasyon tarafından çok önemsendiği bize geldi. Önümüzdeki sezondan itibaren, ilk 11'de altyapıdan minimum 1 oyuncu. Bir sonraki sezon da bunun 2'ye çıkması gibi bir görüşleri olduğunu söylediler. Bunun, kulüpler tarafından görüşülüp, bir geri dönüş yapılmasını Nihat Başkan istedi. Kulüplere bunun izahatini yaptıktan sonra, onlardan bir geri dönüş bekliyoruz. Daha sonra kulüplerin düşüncesini federasyona bildireceğiz."


 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
35°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?