İZVAK'tan 'Adnan Süvari Sezonu' önerisi

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK), Spor Toto Süper Lig'de 2020-21 sezonuna İzmirli ünlü futbol adamı Adnan Süvari'nin adının verilmesini önerdi.

SPOR 12.07.2019, 12:39 12.07.2019, 12:41
İZVAK'tan 'Adnan Süvari Sezonu' önerisi

 Futbol Federasyonu ve futbol kamuoyuna Başkan Ali Erten aracılığıyla çağrıda bulunan İZVAK, Karşıyaka'da teknik direktörlük görevine başlayıp Göztepe'de sürdürdüğü kariyerinde takıma 2 Türkiye, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandıran, bir Türk ekibini ilk kez Avrupa'da yarı finale taşıyan Süvari'nin A Milli Takım'ı çalıştırdığı 3 yıllık dönemde de ülkemize tarihi başarılar yaşattığını hatırlattı. Futbol Federasyonu, 2014 yılından itibaren başlayan uygulamada, Süper Lig'de her yeni sezona bir Süper Lig kulübünün geçmişinde teknik adam veya sporcu olarak yer almış, sadece kendi kulübünde veya şehrinde değil başarıları ile ülke genelinde beğeni toplamış, liderlik yapmış, yenilikler getirmiş ancak aramızdan ayrılmış kişilerin adını veriyor.

İZVAK adına Başkan Ali Erten'in federasyona yaptığı Adnan Süvari önerisiyle ilgili açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere Spor Toto Süper Lig'de 2014-15 sezonundan bu yana devam eden uygulama ile futbolumuza katkı koyan, Süper Lig takımlarınına mensup ve kaybettiğimiz efsane isimlerin adları futbol mevsimlerine verilmektedir. Ligimiz 2014-15 sezonunda Süleyman Seba, 2015-16'da Hasan Doğan, 2016-17'de Turgay Şeren, 2017-18 sezonunda İlhan Cavcav, 2018-19 sezonunda Lefter Küçükandonyadis sezonları adı altında oynanmıştır. Yeni sezonda da Trabzonspor'un Anadolu'ya ilk kez şampiyonluğu taşıyan efsane kadrosundan Cemil Usta Sezonu'nu yaşayacağız. TFF Yönetim Kurulu'nu bu kararından ötürü kutluyoruz. Bundan çok önce 60'lı yıllarda futbolda Anadolu Devrimi'ni gerçekleştiren, sadece Anadolu Devrimi'ni gerçekleştirmekle kalmayıp, futbolumuzu Avrupa'da çağ atlatan ve Avrupa'nın dev ekiplerinin seviyesine taşıyan, daha 60'lı yıllarda yeni futbol sistemlerini cesaretle uygulayan ve sarsılmaz bir sevgi bağıyla bağladığı bir avuç gençle  Avrupa'nın zirvesine adını yazdıran çok değerli bir futbol adamı İzmir'in sinesinde bulunmaktadır.

Bu futbol adamı; Karşıyaka'da başladığı teknik adamlık kariyerini öbür yakaya Göztepe'ye taşıyıp, yabancı yardımcılığından dümene geçtiği takımında zamanın ötesinde futbol stratejileri ile, 'Avrupa'da yarı final oynayan ilk Türk takımı' unvanını alan ve 2 Türkiye, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı İzmir'e taşıyan armadanın kumandanı, bir minibüs taraftarla başlanan yolculukta sayıları yüz binlere ulaşan bir toplulukla, Efsane Göztepe'yi yaratan, Adnan Süvari'den başkası değildir. Adnan Süvari, 3 yıl süren A Milli Takım Teknik Direktörlüğü sürecinde de başta efsanevi Rusya zaferi olmak üzere RCD Şampiyonluğu ve birçok güncel başarıya imza atmış, sadece Karşıyaka'ya, Göztepe'ye ve İzmir'e değil tüm Türkiye'ye de mal olmuştur. Tüm bunlar göz önüne alındığında İzmir profesyonel kulüplerinin çatı kuruluşu İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı olarak Süper Lig'e Adnan Süvari adının çok yakışacağını düşünüyor ve Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'na, Spor Toto Süper Lig  2020-21 sezonunun 'Adnan Süvari Sezonu' olarak hayata geçirilmesini öneriyoruz. Kamuoyumuza saygıyla duyururuz."


DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?