TEKSİF: OHAL haklarımızı gasp ediyor

İşten çıkarılan Meris Tekstil işçileri için eylem yapan TEKSİF, serbest bölgelerin sömürü bölgesi olduğunu vurgulayarak işçileri örgütlenmeye çağırdı.

SENDİKA 10.08.2017, 15:37
TEKSİF: OHAL haklarımızı gasp ediyor

TEKSİF İzmir Şubesi, Ege Serbest Bölge'de kurulu olan ve yurt dışına üretim yapan Meris Tekstil'de iş güvencesi ve insanca yaşam için örgütlenen 39 işçinin işten çıkarılması ile  ilgili basın açıklaması yapılarak sendikal hakların tanınması istendi.

Serbest Bölge girişindeki eyleme Türk İş'e bağlı sendikaların şube başkanları da katılırken 'Meris Tekstil'de İşçi Kıyımına ve Sendika Düşmanlığına Son' pankartı açıldı ve 'Meris İşçisi Yalnız Değildir', 'Meris'e Sendika Girecek Başka Yolu Yok' ve 'Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız' sloganları atıldı.

Basın metnini okuyan Şube Başkanı Faruk Aksoy, serbest bölgelerin patronlara sınırsız, kuralsız, hukuksuz ve denetimsiz sömürü olanağı sunduğunu belirterek “Sendikamızın bugüne kadar sürdürdüğü örgütlenme kampanyalarının tamamına yakını patron ve patron vekilleri tarafından engellenme ve itibarsızlaştırma şeklinde cevap verilmiştir. Öte yandan ülkemize her seferinde hak ve özgürlükler konusunda direktif veren Avrupalılar kendi menşeili markalarının Türkiye'deki sömürü düzenine ortak olmuş ve sessiz kalmışlardır” dedi.

OHAL düzeninin çalışanların elindeki hakları da gasbettiğini ifade eden Aksoy şunları söyledi “Son zamanlarda çıkan KHK’ler bizlere üzerimizden vahşice daha çok kârlar elde edileceğini, ekmeğimizin küçüleceğini ve geleceğimizin karartılacağını göstermektedir. Serbest bölgeler ve sanayi bölgelerindeki tüm çalışan emekçileri kendi iş kollarında örgütlenerek mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.”
Basın açıklamasında yine TEKSİF'e üye olduğu işten atılan ve 80 gündür direnişte olan Fatih Uyda için de Hugo Boss'a çağrı yapıldı ve Uyda’nın işe geri alınması istendi. 

EVRENSEL

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Türkiye'de ücretsiz uygulanacağı söylenen Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?