SES İzmir Şubesi Sekreteri Ulaşoğlu: İzmir'de vaka sayıları düştü!

Bülent Kepenek ile Emek Dünyası programının konukları SES İzmir Şubesi Kadın Sekreteri Hülya Baran Ulaşoğlu ve İzmir Eğitim Sen 4 Nolu Şube Başkanı Suayip Vayiç oldu.

SENDİKA 29.09.2020, 12:27 29.09.2020, 12:34
SES İzmir Şubesi Sekreteri Ulaşoğlu: İzmir'de vaka sayıları düştü!

Hülya Baran Ulaşoğlu sağlık çalışanlarının sorunlarına değinerek sözlerine başladı Ulaşoğlu, “Türkiye’nin hali gibi halimiz. Biz kendi çabalarımızla yaşadıklarımızla bazı şeyleri bir araya getiriyoruz. İzmir’de yüzde 65-70 arası yoğun bakımlar dolu ama diyemeyiz ki yoğun bakımda yatan herkes covid hastası ama iki üç hafta öncesine göre biraz daha düşmüş durumda vakalar. Ortalama 500-600’ü bulmuştu günlük covid sayısı şimdi biraz daha az seyrediyor. Bu kullanılan testlerin güvenirliliği hep konuşuldu. Düşüyor mu? Kesin bir şey söyleyemeyiz. Testlerin kaliteli olmayışı pozitifi negatif çıkartabiliyor, klinik tablosu covide uyumlu olan covid poliklininğinde yatıyor ama testi negatif çıkıyor. Bu durumlar da sağlıkta şiddeti doğuruyor” diyerek halktan bilgi saklamanın da şiddete yol açtığını kaydetti. Bazı hastaların klinik bulgularının covide uymadığı için evlerine gönderildiğini belirten Ulaşoğlu, bu durumun profesyonel şekilde çalışması gereken sağlıkçıları bile duygusal olarak etkilediğini söyledi. Ulaşoğlu, Tepecik’te Kardiyoloji bölümünün bulaş sonucu kapandığını, sağlıkçıların bu koşullarda çalışmasının çok zor olduğunu ve sürekli teste tabi tutulmaları gerektiğini hatırlattı.

‘HİÇ HAZIRLIK YOKTU’

Şuayip Vayiç ise covid-19’u değerlendirirken Haziran öncesi ve sonrası ayırdığını belirterek, “Rakamlarda çok farklı, ciddi bir makas açığı var. 11 Mart’ta ilk vaka açıklandığında 16 Mart’ta okullar tatil edildi ve Haziran dönemine kadar ilk şokun etkisiyle Bakanlık dahil kimse ne yapacağını bilemedi. Sonrasında uzaktan eğitim kısmi olarak başladı. O dönem uzaktan eğitime katılım oranı en iyi yüzde 30’du. Şimdi ile o dönem arasında ciddi bir fark var. 31 Ağustos’a kadar olan dönem eğitim için bir hiçti. Okullara sadece çamaşır suyu göndermenin dışında hiçbir şey görmedik biz. Başladığımız zaman öğretmenler olarak çamaşır suyu ve o haftaya özel maske gördük. Hiç hazırlık yoktu. Normalde okullar açılmadan 1 ay önce temizlik personelleri çalışmaya başlardı, covid 19’da o da yoktu. Temizlik görevlilerinin işlerini öğretmenler yapmak zorunda kaldı. Biz Bakanın açıklamalarına bakarak yüz yüze eğitime başlayacağız diye düşünüyorduk. Öğrenciler yokken öğretmenlerde pozitif vakalar görülmeye başladı. İlk gün 79 okulda pozitif oldu. İlk haftanın sonunda 180 okulu buldu. Bizim bölgemizde o haftalarda toplam 6 okul bildirdik” dedi ve öğretmenlere her haftta test yapılmasını istediklerini tekrar hatırlattı.

‘HALK SAĞLIĞINA DEĞER VERİLMİYOR’

Ulaşoğlu da sağlıkçılara karşı şiddetin, mobingin arttığını ve sağlıkçıların intihar vakalarının da arttığına dikkat çekerek, “Tek iyi yan sağlıkta şiddetle ilgili bir yasa çıktı ama yasayla filan duracak gibi değil. Çünkü sistemin kendisi şiddeti üretiyor. Ciddi bir yönetim, halk sağlığına değer veren bir yönetim olsa, parasız sağlık olsa, kendini birey değerli hissetse, güvense şiddet olayları azabilir. Sağlıkta sistem düzelmeden bu şiddet biraz zor düzelir” dedi.

Vayiç de Fatih Projesinin yarım kaldığını ve yapılan yatırımların çöpe gittiğini söyledi. Vayiç, ebanın ise çökme noktasına geldiğini ve harici programların üzerinden öğretmenlerin kendilerinin çözüm bulmaya çalıştığını belirtti. Vayiç, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, ebanın çökmesiyle ilgili “Talep çok” yorumunu ise ‘talihsiz’ olarak değerlendirdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?