Sendikaya üye oldular işten atıldılar! Lastik-İş: İşçilere karşı ayrımcılık

Gates Hortum ve Sanayi Tic. Ltd. Şti işçileri Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Lastik-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçe gösterilerek işveren tarafından işten atıldı. Duruma tepki göstermek amacıyla Gates Kemalpaşa fabrikası önünde Lastik-İş tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

SENDİKA 16.11.2020, 17:43 16.11.2020, 17:50
Sendikaya üye oldular işten atıldılar! Lastik-İş: İşçilere karşı ayrımcılık

ÖZLEM KARA/ İZ GAZETE - Sendikalaşma hakkını kullandıkları için haksız yere işten çıkartılan, ücretsiz izne çıkarılan ve zorla istifa ettirilen işçiler için Lastik-İş İzmir Şubesi Gates fabrikası önünde basın açıklaması gerçekleştirip, vardiyası biten işçilere bilgilendirme formu dağıttı.

İŞCİLERE BASKI

Gates Hortum ve Sanayi Tic. Ltd. Şti.’nde çalışan işçiler, sendikalaşama haklarını kullandıkları için işveren tarafından işten çıkarıldı, bazı işçilere de istifa etmesi için zorlandı. Durumla ilgili Kemalpaşa Gates Hortum ve Sanayi Tic. Ltd. Şti önünde basın açıklaması gerçekleştiren Lastik-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı, “Kemalpaşa ve Turgutlu’da birer işyeri ile faaliyet göstermekte olan Gates Hortum Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.’de çalışanların çoğunluğu sendikamız Lastik-İş’e üye olmuş ve bu durum Çalışma Bakanlığı tarafından 6 Aralık 2019 tarihinde bir yazıyla bildirilmiştir. Ancak Bakanlığın gönderdiği olumlu tespit yazısından sonra işveren tarafından işçilerin sendikalaşma haklarını kullanmalarına engeller çıkarılmıştır. İşveren, Bakanlığın yazısına itiraz ederek süreci uzatmış ve işçileri yıldırmak ve sendika üyeliğinden vazgeçirmek için zaman kazanmaya çalışmıştır. Nitekim bu süre içinde Gates işvereni bazı işçileri haksız yere işten çıkarmış, birçok işçiyi işini değiştirerek işten ayrılmaya zorlamış, sendikadan istifa etmeleri için işçilere baskı uygulamıştır. Ancak hiçbir yaptırım işçilerin sendikal mücadelelerini önleyememiş ve işverenin uygulamaları sonuçsuz kalmıştır” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLERE KARŞI AYRIMCILIK

Başkan Sarı, Covid-19 salgını ortaya çıktıktan sonraki geçen süreçte işverenin işçileri zorla işten çıkarmaya, onları sendika üyeliğinden vazgeçirmeye çalıştığını belirtti. Sarı sözlerine şöyle devam etti, “İçinde yaşanılan zor koşullara rağmen Gates işvereni yasalara aykırı olarak işyerinde ücretsiz izin uygulamasını başlatmış ve onlarca işçiyi mağdur etmiştir. Bugün de işverenin ücretsiz izin uygulaması yasaya aykırı şekilde devam etmektedir. Bugün ulaşılan noktada Gates işvereninin işçileri haklarından yoksun bırakan ve sendika üyeliği haklarını tanımayan yasa dışı tutumunun devam ettiğini görüyoruz. Gates çalışanları işverenin uygulamalarıyla işçilere karşı ayrımcılık yapıldığını, ücretsiz izin ve benzeri uygulamalarla işverenin yasal haklarını kötüye kullandığını ve işçileri cezalandırmaya çalıştığını düşünmektedir. Kamuoyunun işverenin yasadışı ve işçileri mağdur eden tutumlarına karşı çıkacağına, günümüzün olağanüstü zor koşulları altında çalışmaya devam eden işçilerin ve sendikamızın yanında yer alacağına inanıyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208