‘Nuriye ve Semih için işten atıldım’ demişti, sebep devamsızlık çıktı

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılandığı davaya katıldığı gerekçesiyle işten atıldığını iddia eden İZENERJİ işçisi Mahir Kılıç, aynı zamanda DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’nı da eleştirerek 1 haftadır İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapıyor. Kılıç'ın işten atılma sebebine dair farklı ayrıntılar ortaya çıktı.

SENDİKA 20.11.2017, 14:12 21.11.2017, 16:51
 ‘Nuriye ve Semih için işten atıldım’ demişti, sebep devamsızlık çıktı

İZ GAZETE - Yaptığı açıklamalarda, Nuriye ve Semih’in mücadelesine yaptığı atıfla destek toplamak isteyen Kılıç’a dair yapılan açıklama gerçeğin başka türlü olduğunu gösterdi. Kılıç’ın işten atılma sebebinin devamsızlık ve disiplinsizlik olduğu, defalarca ceza ve uyarı almasına rağmen, son görev yerinde de işe gitmediği öğrenildi. DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’nın da türlü temaslarda bulunarak Kılıç’ın işine devam edebilmesi için bir çok kez müdahale ettiği öğrenilirken, Kılıç açıklamalarında DİSK’i de suçlamayı tercih etti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden de konuya dair bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İşçi hakları, sendikalaşma ve emeğin korunması konusundaki hassasiyeti tartışma konusu bile edilmemesi gereken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin son günlerde Mahir Kılıç isimli eski bir personelin gerçeği yansıtmayan açıklamalarıyla gündeme taşınması üzüntü vericidir. Bahsi geçen personelin beyanları gerçeklerle örtüşmemektedir. 8 Mart 2010 tarihinde İZENERJİ şirketimizde görev başlayan Mahir Kılıç, 4 Nisan 2012 tarihine kadar 'dış görevlendirmeyle' Bakım Onarım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde işçi olarak çalışmıştır. Ancak bu tarihler arasında disiplinsiz davranışları nedeniyle, Disiplin Kurulu kararı ile İZENERJİ şirketine iadesi yapılmıştır. Bunun üzerine şirketimiz işçiyi 5 Nisan 2012 ile 10 Eylül 2017 tarihleri arasında Atık Transferler ve İkmal Şube Müdürlüğü’nde 'araç muavini' olarak görevlendirmiştir. Mahir Kılıç’a bu süre zarfı içerisinde de ‘sakallı işe gelmek’, yasal zorunluluk olan ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi'ne katılmamak’, ‘amirleri ve mahiyetine karşı savunmada alay edici yazı yazmak’ suçlarından Disiplin Kurulu kararıyla yevmiye cezası verilmiş ve tekrar İZENERJİ şirketine iade edilmiştir.

‘Amirlerine hakarette bulunmak’ suçundan 3 yevmiye kesinti cezası verilen Mahir Kılıç'a 'bir daha benzer bir konu ile Disiplin Kurulu’na girmesi durumunda iş akdinin feshedileceği' uyarısında bulunulmuştur. İZENERJİ şirketi işçiyi işten çıkarmak yerine 11 Eylül 2017 tarihinde yaptığı görevlendirme ile bu kez kendisine Sebze Hali Şube Müdürlüğü’nde temizlik işçisi olarak çalışma olanağı sunmuştur. Ancak kurumumuzun tüm işi niyetine rağmen Mahir Kılıç isimli personel, burada da ‘verilen görevi yapmamak’, ‘amirleri mahiyetinde hakarette bulunmak’ ve ‘devamsızlık’ nedeniyle 3 Ekim 2017 tarihinde Disiplin Kurulu kararıyla İZENERJİ şirketine tekrar iade edilmiştir. İZENERJİ Genel Müdürlüğü ise 11 Kasım 2017 tarihinde alınan Disiplin Kurulu kararıyla doğrultusunda iş akdini kıdemsiz ve ihbarsız olarak fesih etmek zorunda kalmıştır.”

ZARAR VERİYOR

Öte yandan; konuya dair gazetemize ulaşan demokratik kitle örgütü temsilcileri, durumun gerçek dışı şekilde yansıtılmasının, Nuriye ve Semih ile birlikte, emek mücadelesi verenlerin mücadelesine zarar verdiğini ifade etti. Nuriye ve Semih'in mücadelesinin, sendikaları yıpratmak ve sendikal rekabet için kullanılmasını eleştiren temsilciler, hak arama mücadelelelerinin şeffaf ve kitleleri ikna edici olması gerektiğini kaydetti. 

Yorumlar (1)
Konak Direnişçileri açıklaması 2 yıl önce
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=331960340973222&id=100024777771668
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
32°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?