İZBAN'ın kadın personelinden şaşırtan açıklamalar

İzmir'de, toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca geçen 10 Aralık Pazartesi günü greve başlayan İZBAN çalışanları, Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) daveti üzerine, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde, sürece dair bilgi verdi.

SENDİKA 21.12.2018, 15:00
İZBAN'ın kadın personelinden şaşırtan açıklamalar

UMUT KARAKOYUN - İZBAN'da çalışan 42 kadın personelden biri olan istasyon operatörü Yeşim İnal, çalışırken bir yolcunun, ücretsiz olarak başka bir yolcuyu geçirmek istediğini, kendisinin de buna karşı çıktığını, daha sonra aralarında tartışma yaşandığını ve günlerce evine polis eşliğinde gidip geldiğini anlattı.

TKP'nin daveti üzerine tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde vatandaşlarla bir araya gelen grevdeki İZBAN çalışanları, sürece dair katılımcılara bilgi verdi. İZBAN personellerinden baştemsilci Ahmet Güler, TİS görüşmeleri süresinde işçilerin yaşadıklarını anlattı. 343 personelin 12 gündür evine ekmek götüremediğini söyleyen Ahmet Güler, TİS görüşmeleri süresince, veren ile masada uzlaşmaya çalıştıklarını belirtti. İşvereni de zor durumda bırakmamak için bir çok alternatifler sunduklarını fakat taleplerin görmezden gelindiğini ileri süren Güler, "Greve başlamadan önce, iş yavaşlatma eylemi yaptığımız söylendi. Kesinlikle iş yavaşlatmadık, çünkü İZBAN'ı kullananlar da bizim gibi emekçi insanlardı. Onları zor durumda bırakmak istemedik. Sakal bırakma, siyah kurdele takma gibi pasif eylemler yaptık" dedi. Aldıkları ücretlerin çok düşük olduğunu, bunun da yaşam standartları açısından sorun yarattığını söyleyen Güler, anlaşma sağlanamaması üzerine istemeyerek de olsa greve başladıklarını ifade etti.

'POLİSLERLE EVE GİDİP GELDİM'

İZBAN'da çalışan 42 kadın personelden biri olan istasyon operatörü Yeşim İnal ise, kadın personellerin çalışırken karşılaştıkları zorlukları anlattı. Yeşim İnal, çalışırken karşılaştığı bir olayı da paylaştı. İnal, "Halkapınar İstasyonu'nda çalışırken, yolculardan biri, bir başka yolcuyu ücretsiz geçirmek istedi. Ben de bunun yanlış olduğunu belirttim. Sonra kavga çıkardı. Bana saldırmasını çalışma arkadaşlarım engelledi. Daha sonra karakolluk olduk, dava açıldı. Olayın ardından 3 gün boyunca, farklı insanları istasyona gönderdi. Gelenler, beni dışarı çıkarmak için akrabam olduklarını söyledi. Olası kötü bir durumu, arkadaşlarımın dikkati sayesinde atlattım. Polislerle eve gidip geldim." şeklinde konuştu. 

İnal'ın anlattıkları, dinleyiciler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

'TRENLERİN BAKIMLARI YAPILIYOR MU?'

İşçi temsilcisi Berkant Arda da, İZBAN trenlerinin bakımlarının öneminde değindi. İZBAN'ın kısıtlı personel ile çalıştıklarını söyleyen Arda, trenlerin haftalık, aylık ve yıllık bakımlarının olduğunu, bakımlarını yapan personelin hepsinin de greve çıktığını belirtti. Şimdi ise trenlerin bakımlarının yapılıp yapılmadığını sordu. İZBAN'da herhangi bir kaza olmaması temennisinde de bulunan Arda, "Uzun süre devam eden TİS görüşmelerinden sonuç alamayınca, 160 günün ardından greve çıktık. Greve çıkarken kimseyi örgütlemedik. İşveren az ücret vererek bunu örgütledi. Bıçak kemiğe dayanınca grev başladı ve mecbur kaldık. Şimdi de herkes bir şekilde grevden bir pay almaya çalışıyor. Ama biz haklarımız için mücadele ediyoruz. Kimseyle bir davamız, hesabımız yok. Bizim hesabımız ekmek hesabı. Sabah çıkarken çocuklarıma işe gittiğimi söylüyorum. Bütün arkadaşlarımız ile hakkımızı alana kadar mücadelemiz sürecek." dedi.

'6 SAATTEN SONRA ALGILAMADA SORUN YAŞANIYOR'

İZBAN işçilerinden Mücahit Yavuz da, grev dışında kalan emekli personel ile trenlerin sefer yaptığını anımsatarak, "Kısa bir süre önce Ankara'da tren kazası yaşandı. Burada da aynı olayın yaşanacağına dair endişelerimiz var çünkü şu anda trenlerde çalışan personel, çok yoğun mesai harcıyor. Biz günde 6 saat tren üzerinde kalıyorduk. Daha fazla kaldığınızda algılama yetinizde düşüklük oluyor. Emekli makinist sabah 05.00'te kalkıyor. Akşam da sefer yapılıyor. Daha ne zamana kadar bu şekilde çalışacaklar? Ankara'da bir tren kazası yaşandı. İşveren bir şekilde grevi kırmak için böyle bir riski nasıl göze alıyor? İzmir halkının bu konuyla ilgili tepki göstermesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

'BİZE VERMEDİKLERİ PARALARI, DOLMUŞLARA HARCANDILAR'

İZBAN işçilerinden Emre Saygılı da, hayat pahalılığından bahsetti. Her şeye zam yapıldığını ve aldıkları ücretlerin, giderlerini artık karşılamaya yetmediğini dile getiren Emre Saygılı, "İnsanca yaşamın gerektirdiği ücretler istiyoruz. Bunun için bizden fedakarlık beklenmesinler" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşımda sorun yaşanmaması için aldığı tedbirlere harcadığı paranın, İZBAN işçilerinin bir yıllık ihtiyacından fazlasını karşıladığını söyleyen Saygılı, "Bize vermedikleri paraları, gidip dolmuşlara harcandılar" dedi. Grevde olan işçilerin kafa karışıklığı yaşamadığını da savunan Saygılı, "Grevde olan arkadaşlarımızın hiçbiri 'Ben daha fazla dayanamıyorum' demiyor. Herkes kararlı şekilde grevi sürdürüyor. Greve ilk gün nasıl başladıysak, şimdi de aynı noktadayız" diye konuştu.

Katılımcılardan gelen, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni zor durumda bırakmak için mi grevdesiniz" sorusuna işçiler, siyasetle işlerinin olmadığını, kimseyi yıpratma gibi bir amaçlarının bulunmadığını, böyle bir şey için de ekmekleri ile oynamayacaklarını yanıtıyla karşılık verdi.

DHA

Yorumlar (43)
Yıldırım 2 yıl önce
Bir çalışanın saldıraya uğraması ile İZBAN'ın ne ilgisi var sokakta da saldırı oluyor kaldı ki askerler polisler kelle koltukta çalışıyorlar benzer iş kolunda sizin şartlarınızı arzu eden binlerce insan var Emeğin karşılığı herkesin hakkı ama grevi kötüye kullanmayın
Tarafsiz 2 yıl önce
Kardeşim sizler evlerimizde sıcak yataklarinizda yatarken İZBAN çalışanları her türlü zor şartlarda çalışıyorlar.Sizler her zaman olduğu gibi oturduğunuz yerden ukala bir şekilde ahkam kesiyorsunuz. Sizlerden herhangi biri boynundan bıçak,ayağınıza sustalı bıçak,veya ailenizden kutsal saydığınız birine küfür yediniz mi..........? daha bunun gibi birçok örnek verebiliriz.AYIP İNSAN BİRAZ BUNLARI YAZAYKEN SURATI KIZARIR.Allah kimseyi çalışanları birilerinin iki dudakları arasında bırakmasın Sizlerin içinde hiç mi vicdan kalmadı.Toplun olarak neden hep birtarafa yüklenip diğer tarafı sorgulamıyorsunuz.
Dursun 2 yıl önce
Haklı mücadelesinde bu insanlara destek veriyorum. Hayatımda CHPye oy vermedim ancak şu emekçileri mağdur ederken halkı da rezil ederek ne kadar isabetli karar verdiiğimi ispat ettiler..
Ulan binlerce insanın canını emanet ettiğiniz İzban makinisti şu anda 2000 tl bile almıyor.. utanın nasıl sosyal demokratsınız siz?
Kazım 2 yıl önce
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=331960340973222&id=100024777771668
Sema 2 yıl önce
Tek amaçlarını yukarıda yazmışsınız... %22 üstü zam yapılırsa CHP ye oy vermem. Kaldırın İzbanı, kin % 22 zam alıyorlar, ayıptır, utanın. Her işin kendine göre riskleri var, yapamıyorsa arkadaşlar istifa etsin...
Metrocu 2 yıl önce
Bu ekonomik koşullar da herkes maaş aldığına sukrediyor siz bunu beğenmiyorsunuz kolay iş yok işsiz gezen çok
Gezgin 2 yıl önce
Bence İzbanı kaldırın gitsin. Bu adamlara karşı kin oluştu bende. 3000 lira maaşı beğenmiyenler çizilsin. Mağdur olmuşlar... Sizzz hergün mağduriyet yaşatıyorsunuz bize. 1800 alıyorum sizin kadar mağdurum diye ağlamıyorum. ESHOT yetiyo bize. %20 den fazla zam verirse Chp ye oy yok. NOKTA
Mehmet 2 yıl önce
Allah izban sürücülerini nasıl biliyorsa öyle yapsın amin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?