Hemşirelerden, ağır çalışma şartlarına tepki

İZMİR Ege Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan hemşireler, ağır çalışma şartlarına, yetersiz personel sayısına, nöbetlere tepki gösterdi. Artık kendilerinin müdahaleye ihtiyaçları olduğunu söyleyen sağlık çalışanları, tekerlekli sandalyeye oturup kollarına serumu temsili olarak taktı.

SENDİKA 20.04.2016, 13:36 20.04.2016, 15:43
Hemşirelerden, ağır çalışma şartlarına tepki

Üniversite hastanelerinde yetersiz hemşire kadroları, sağlık çalışanları tarafından birçok kez protesto edildi. Hemşireler, Ege Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı önünde bir kez daha, basın açıklaması yapıp çalışma koşullarının düzeltilmesi çağrısı yaptı. Sağlık çalışanları, aşırı iş yükünü protesto etmek için de farklı bir yönteme başvurarak tekerlekli sandalyeye oturdu ve temsili serumu da kendi kollarına taktı. Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını Türk Sağlık- Sen Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin yaptı. Hemşirelerin artık yeter diye isyan eteğini söyleyen Yasemin Zengin, "Yaklaşık iki yıldır her platformda dile getirdiğimiz hemşire eksikliği, hemşire planlamasındaki sıkıntıların giderilememesi bugün gelinen noktada, hemşirelerimizi tükenmişlik ve isyan noktasına kadar getirmiştir. Yoğun iş yükü altında ve bitmek tükenmek bilmeyen nöbetlerle hemşirelerimizin aile ve sosyal hayatları neredeyse sıfır noktasına inmiştir. Birçok hemşiremiz sağlık sorunları yaşamakta, bunların çoğu da meslek hastalığı olarak kalıcı hale gelmektedir. Kliniklerde sağlık sorunu nedeni ile rapor alan hemşire sayısındaki artış ise bunun en belirgin kanıtıdır" dedi.

MESLEĞİ BIRAKMAK ZORUNDA KALIYORLAR

Sorunlarla baş edemeyen hemşirelerin, çözümü ya farklı kurumlara kaçışta yada istifa etmekte bulduğunu da kaydeden Yasemin Zengin, "Üniversite hastanelerinin hemşire ihtiyacına kulak verilmezse, kurum yöneticileri hemşire sayısını düşünmeden hasta yatırmaya devam edip, iş yükü azaltmaya gitmezse korkarız ki çok yakında bu sorun gittikçe büyüyecek sağlık sorunları nedeni ile kurum nöbet tutacak hemşire bulamayacak hale gelecektir. Ege Üniversitesi bünyesinde hizmet veren birçok klinik nöbet listesi yapamaz hale gelmiştir. Neredeyse her hafta sonu nöbete gelerek ailelerini ve sosyal yaşamlarını yok etmişlerdir. Hastane yönetimi ne yazık ki listelerde total hemşire sayısına bakmakta ve kliniklerin hemşire ihtiyacı olmadığını düşünmektedir. Büyük sorun klinikte nöbet yükünü taşıyan hemşire sayısındadır. Örneğin Göğüs Hastalıkları Kliniğinde hemşire listesi her ne kadar sayı 25 olsa da nöbet tutan hemşire sayısı 12'dir. Çoğu hemşiremiz sağlık sorunları nedeni ile nöbete girememektedir. Hemşireler artık çözüm istemektedir. Adalet istiyoruz. Sadece hemşirelik yapmak istiyoruz. Hastaya kaliteli bakım vermek için bakabileceğimiz kadar hasta sayısına hizmet vermek istiyoruz. Mobing, baskı, hakaret, tehdit istemiyoruz. Oradan oraya sürüklendiğimiz, sürekli tampon vazifesi yaptığımız uygulamalar istemiyoruz. Üç kişilik işi, tek başına bir hemşirenin yapmasını istemiyoruz. İnsan olduğumuzun unutulmamasını, köle değil hemşire olduğumuzun hatırlanmasını istiyoruz. Dinlenme hakkımızın verilmesini istiyoruz. Hemşirelerimizin sesine kulak verilemezse, talepleri karşılanmaz ise iş bırakma eylemi dahil olmak üzere her türlü eylem ve etkinliğe devam edeceğiz" dedi.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208