Genel İş 3 No’lu Şube Başkanı Faruk Saral: Birkaç birimimiz kapatılacak konuma geldi!

Genel İş 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal ve Genel İş 3 No’lu Şube Başkanı Faruk Saral, İz Tv’de Bülent Kepenek ile Emek Dünyası programına konuk oldu.

SENDİKA 22.09.2020, 14:33 22.09.2020, 14:38
Genel İş 3 No’lu Şube Başkanı Faruk Saral: Birkaç birimimiz kapatılacak konuma geldi!

Genel İş 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal, Covid-19’un başlangıcıyla ilk etapta baş edemediklerini fakat daha sonra ise hızlı bir şekilde önlem aldıklarını kaydetti. Saral, “1 aylık süre haricinde eshotta hiç vakaya rastlamadık. Alandakiler bağışıklık sistemini daha iyi kazanıyor. Kurban Bayramı'nda bir patlak verdik, onun sebebi de izne çıkıp geri dönmeler oldu. Özellikle atölye kısmında yaklaşık 60 vaka çıktı. Bugün baktığımızda 4 kişi kaldı aslında 1 kişi kaldı diyebilirz, hatlar temiz. Şu anda 2 bin 500 şoför arkadaşımız var, pozitif olan yok. Bizim kovidle baş etmemiz şoförle alakalı bir şey değil ama vatandaşın bu konudaki duyarsızlığı aldı başını gidiyor. Sadece eshot olarak değil, Türkiye’de bir rahatlama var. Maske takmıyorlar, hijyene dikkat etmiyorlar. Otobüsün başlangıç duraklarından sayıyı yakalayabiliyoruz ancak zaman geçtikçe inenle binen yolcuyu yakalamak mümkün değil. Vatandaşı sabahın 7’sinde almasan içerdeki yolcu işine geç kalıyor. Hergün kavga, hergün karakollardayız bu dönemde” diyerek otobüslerde turnike sistemine geri dönülmesi gerektiğini ve merkezi kart sistemi uygulaması olmasının faydalı olacağını kaydetti.

‘NE İŞÇİYE NE BELEDİYEYE FAYDASI VAR’

Düşük ücretli bir işçi kesiminin olduğu hatırlatılması üzerine Topal, “Yüzde 40 eksik alan arkadaşlarımız vardı. Bu sorunu kısmen aştık ama yüzde 30 eksik kısım var. Bunun yanında sosyal haklarında yüzde 50 kesintiyle çalışan arkadaşlarımız var. Belli bir kısımları aştık. Bir önceki belediye yönetiminin getirdiği şeyi belirli bir noktada düşürdük ama bugün gelinen noktada yine aksaklıklar var. Toplu sözleşmede bu kavramı geride bırakmamız geliyor. Aynı işi yapan kişilerin aynı ücreti almamasının ne işçiye ne belediyeye faydası var. İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı eşit işe eşit ücret uygulamaları var, getirilmeye başlandı. Biz şoförlerinde emeğini almasını istiyoruz, üstüne bir şey istemiyoruz. Biz gücümüzü üyelerden alırız, üyelerin onay vermediği bir şeyin altına imza atmayız. Biz herkese eşit ücret istiyoruz” dedi. DİSK’in CHP’li belediyelere çok itiraz etmediği eleşitirilerine karşı Topal, önceki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun dönemindeki iş durdurma eylemlerini hatırlatarak cevap verdi.

‘BİRKAÇ BİRİM KAPATILACAK KONUMA GELDİ’

Genel İş 3 No’lu Şube Başkanı Faruk Saral ise, “Covid’in pik yaptığı dönemden daha fazla şu anda arkadaşlarımızda pozitif vaka var ve giderek artıyor. Arttıkça karantina alınanlar ve temaslılar derken birkaç birimimiz de kapatılacak konuma geldi. Yüzyüze iletişimimiz çok, birçok yerde örgütlerimiz yok. Burada halkı da bilinçlendirmek gerekiyor ama Sağlık Bakanlığı’nın verdiği verilere bakarak bilinçlendirme olmuyor. O günden bu yana emek dünyası hep genelgelerle yönetilmeye başlandı. Toplu Sözleşmede pandemi ile ilgili bizi koruyacak maddeler yok, bunun için çalışmalar devam ediyor. Emek dünyasına yeni kavramlar girmeye başladı. Uzaktan çalışma, kısa çalışma, dönüşümlü çalışma gibi. Ancak bu konuda eşitsizlikler var. Konak’ta yapılan durumda işçiler 1 saat fazla çalışacak konumu oldu. İşçiler işten kaçıyor diye bir durum yok ortada. Sadece bizlerde aynı durumdayız. Vatandaştan daha önce karşı karşıyayız. Biz eve sığamıyoruz. Çalışmakla mükellefiz ve böyle de olmak zorunda. Bunun düzeltilmesi için bir basın açıklaması yaptık ve ondan önce de işçi arkadaşları 16.30’da iş bırakmaya davet ettik. Valiliğin açıkladığı genelgede işçi memur diye bir ayrım yok. İş kanuna göre 45 saat çalışma maddesi var, belediye bunu diyor ama kanunda ‘en fazla’ 45 saat diyor. Bir keyfilik var. O yüzden itiraz noktalarımız bunlar, bizi keskin çizgilerle koruyacak maddelerimiz olacak. Biz 16.30’da çıkmaya devam edeceğiz, kuralsızlık yapmıyoruz genelgeye uyuyoruz” diye konuştu.

CHP’li belediyelerin SODEMSAN dayatması olduğunu karşılarına bu geldiğinde kabul etmeyeceklerini vurgulayan Saral, “İzelman’da böyle bir şey olacak mı bilmiyorum, gördüğümüz zaman kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye’de 54 yerde örgütlülüğümüz var, bütün her yer için bunu söylüyoruz. Mantık olarak işveren sendikası oluyor, bir flu yapıyla karşı karşıya kalıyoruz. Yüzde 30 gerçekten bizim için çok büyük karın ağrısı. Her toplu sözleşmede yavaş yavaş düzelterek şu ana geldik. Bu toplu sözleşmede olmazsa olmazımız eşit işe eşit ücret söylemi. Kent kazandı, belediye kazandı, kazanma sırası işçide. Yüzde 30 mantığını bırakmamız gerek” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?