ESHOT'ta virüs krizi! 'İzmirlinin canı tehlikede, taleplerimiz kabul edilmezse iş bırakırız'

Eshot’ta toplam 14 kişinin kovid-19 testi pozitif çıktı. İl Sağlık Kurumu'na Eshot çalışanlarına test yapılması için verilen dilekçe reddedilince DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde bir basın açıklaması düzenlendi. Konu hakkında konuşan Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, talepleri karşılanmazsa iş bırakacaklarını duyurdu.

SENDİKA 14.07.2020, 13:20 16.07.2020, 11:24
ESHOT'ta virüs krizi! 'İzmirlinin canı tehlikede, taleplerimiz kabul edilmezse iş bırakırız'

ÖZLEM KARA / İZ GAZETE  ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey ve Genel Müdür Yardımcısı Kader Sertpoyaraz’ın da aralarında bulunduğu atölyelerde dört, hatlarda dokuz  çalışanda  kovid-19  testinin pozitif çıkması üzerine, İl Sağlık Kurumu'na ESHOT çalışanlarına test yapılması üzerine başvuruda bulundu. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden red cevabı geldi. Bunun üzerine DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde kamuoyunu ve basını bilgilendirilmek amacı ile basın açıklaması yapıldı.

İş, İzmir halkının sağlığı olunca  ve iş büyümeğe başlayınca bu konu ile ilgili hem kamuoyunu hem basını bilgilendirmek istediklerini bildiren Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı," Bilindiği üzere 11 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkemizde kovid-19 tedbirleri uygulanarak, hayata geçmiştir. 11 Mart itibariyle bulunduğumuz il olan İzmir’de İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyeler'de çalışan arkadaşlarımız, sağlık çalışanlarından sonra en fazla pandemi ile mücadelede ön saflarda yer almıştır. Su işlerinden, park bahçe bakımına, erzak dağıtımdan ilaçlamasına ve en önemlisi tüm bu zorluklara rağmen sokağa çıkma yasağında da dahil olmak üzere İzmir halkının ulaşımını sağlamak için ilk günden bugüne sahada ve alanda çalışmakta olan Eshot şoförleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Eshot Genel Müdürlüğü 6331 sayılı yasaya ve daha fazlasına saygı göstererek çalışma koşullarında tüm korunma ekipmanlarını mümkün olduğunca sağlamıştır. Fakat normalleşme süreci ile birlikte yaklaşık 4 buçuk milyon İzmirliyi işinden evine, evinden işine götüren üyelerimizin resmi yazı ile Eshot Genel Müdürlüğü'nün  ve İzmir Büyükşehir Belediyesi halk sağlığı daire Başkanlığının İl Sağlık Müdürlüğü'nden talebimiz üzerine kovid-19 testinin yapılmasını talep ettik. Çünkü eğer günde bir milyon yolcuyla yüz yüze kalan şoför arkadaşlara herhangi bir hastalık bulaşırsa İzmir’in genelinin pandemi ile yüz yüze kalacaktır”  şeklinde konuştu.

İZMİR HALKININ CANI TEHLİKEDE, TALEPLERİMİZ KABUL EDİLMEZSE İŞ BIRAKIRIZ!

Taleplerimiz kabul edilmezse iş bırakma kararının uygulanacağını ifade eden Sarı,”Acil durumdaki bu tür işlerde çalışmakta olan, halkla iç içe olan kurum ve kuruluşlardaki işçi arkadaşlarımızın testten geçirilmesi talebimiz İl Sağlık Müdürlüğü tarafından reddedilmiştir. Aslında bu red üyelerimizin değil İzmir halkının sağlığını tehlikeye atmaktan başka bir şey değildir. Öyle ki basında ve kamuoyunda da duyurulan Eshot genel müdürümüz Erhan beyin yapılan test sonuçları pozitif çıkmıştır. Ayrıca atölyelerde 5, hatta ise 9 üyemiz pozitif tanısıyla karantinaya alınmıştır. kovid-19 testi ısrarlı bir şekilde hala yapılmamaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü bu konuda ısrarcı olmaya devam ederse yarın izmir halkının ulaşımını kimlerle yapacağını buradan sormak istiyoruz. Acaba il sağlık müdürlüğü bu red kararlarıyla İzmir’de bir kaos mu yaratmak istemektedir. Sağlık bakanlığının her gün yapmış olduğu günlük açıklamalarda on binlerce test yapıldığı ifade edilirken 3200 şoför ve üyemize neden ısrarla test yapılmamaktadır? Elimizde her türlü test kiti var derken adlarını bile sonradan öğrendiğimiz ülkelere bu kitler gönderilirken İzmir halkının sağlığı neden riske edilmektedir? İl Sağlık Müdürlüğü bu taleplerimizi karşılamazsa İzmir'de yaşanacaklardan tüm sorumluluk kendilerine aittir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (2)
DOKTOR ALİ YILMAZ 3 ay önce
korona virüs tüp,te taşıyorlar istedikleri kişiye,istedikleri zaman öldürüyorlar.bulaşıcılıgı yok onun yerine korkuyu pazarlıyorlar.bu adamlar salak degil kontrol edemiyecekleri salgında kendileride ölür.KORKU İLE KORKUTMAK en ucuz yöntem.yolcuyu görmeyen eshot müdürü korona olabilirse,şöförler çimdiye kadar hepsi ölürdü,kasiyerler,bankacılar,vergi dairelerinde veznedarlar,benzin istasyonlarındakiler AKILLI OLUN bu salakların söyledigi her şeyi dinlemeyin.dünya saglık örgütü şu an zenginlerin düdügünü çalıyor tek görevi kaos,korku pompalamak.ülkede vürüs,salgın oldugu zaman 1 adet SİYASETÇİ PEZEVENGİ KALMAZ MERAK ETMEYİN
Ercüment AYLANÇ 3 ay önce
İzmir halkının sağlığını düşündüğünüz için greve gidip, İzmir halkının yollarda sefil olmasını ve aynı bulaşıya daha çok maruz kalmasını sağlamak... Devam edin...
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
30°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?