DİSK'ten işçi kıyımına sert tepki: Emekçinin sabrını sınamasınlar!

OHAL soruşturması kapsamında, İZENERJİ ve İZELMAN’da çalışan 15 emekçinin hukuk dışı bir şekilde, güvenlik soruşturması bahanesiyle işinden edildiğini belirten DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı, “Yargı kararı olmaksızın, keyfi olarak doğruluğu tartışılır istihbarata dayalı bilgilerle insanları işinden edemezsiniz. Emekçinin sabrını sınamayın” dedi. 

SENDİKA 21.10.2020, 11:46 21.10.2020, 11:53
DİSK'ten işçi kıyımına sert tepki: Emekçinin sabrını sınamasınlar!

Gizem TABAN/İZ GAZETE- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği’nin düzenlediği basın toplantısında OHAL soruşturması kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde bulunan İZENERJİ ve İZELMAN’da çalışan 15 emekçinin hukuk dışı bir şekilde, güvenlik soruşturması bahanesiyle işinden edildiği açıklandı. Basın toplantısında konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, iktidara sert çıktı. Sarı, hukuksuz bir şekilde keyfi işçi kıyımına son verilmesi gerektiğini vurguladı. 

Halen eşitsiz ve hakkaniyetsiz KHK düzenlemesinin yarattığı olumsuzluklarla mücadele etmeye devam ettiklerini belirten Memiş Sarı, “696 sayılı KHK ile taşeronlarda çalıştırılan işçilerde bir sürü diğer koşul yanında devlet memurları için aranan koşullar da aranmaya başlamıştı. Merkezi idareye kadrolu geçişte 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun atama şartlarını aramak bile tartışmalıyken 657 sayılı kanun içinde tanınmamış ve tanımlanmamış belediye şirketlerine geçiş için 657 koşullarını aramanın hukuki temeli olmayan bir keyfiyet olduğunu daha önce ifade etmiştik ve demiştik ki; yıllardır kamu idareleri için çalışan ve aslında kamu idarelerinin işçisi oldukları hukuken tescil edilmiş olan işçilerin karşısına güvenlik soruşturması koşulunu dikmek hukuk dışıdır ve işçileri eleme amacını taşımaktadır” açıklamalarında bulundu. 

“İKTİDAR HUKUKUN ARKASINDAN DOLANIYOR”
AKP iktidarının yurttaşlar arasında ayrımcılığı yasalaştırmaya çalıştırdığını söyleyen Sarı, “AYM’nin güvenlik soruşturması şartını kaldıran kararına rağmen AKP’nin hukuksuzluğu sürdürdüğü bilinmektedir. İktidarın onlarca konuda olduğu gibi bu konuda da evrensel hukuk ilkelerini esas almak yerine ‘ikinci sınıf vatandaş’ yaratma ve kendi yurttaşları arasında en büyük ayrımcılığı kanun yoluyla yasalaştırma girişiminden hala vazgeçmemiştir. Siyasi iktidar bir kez daha hukukun arkasından dolanmakta, sadece adayı değil birinci hatta ikinci derece yakınlarını da kapsayan fişlemeleri kapsamını daha da genişleterek sürdürmek istemektedir, kamu görevleri yönünden güvenlik soruşturması/arşiv araştırması uygulamasına gidilmesi demokrasi olduğu iddia edilen bir ülkede hiçbir şekilde kabul edilemez” diye konuştu. 

“DOĞRULUĞU TARTIŞILIR BİLGİLERLE İNSANLARI İŞİNDEN EDEMEZSİNİZ”
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anda da İzmir Büyükşehir Belediyesi İZENERJİ ve İZELMAN’da çalışan 15 üyemiz, hukuk dışı bir şekilde, güvenlik soruşturması bahanesiyle işinden aşından edilmiştir. Güvenlik soruşturmalarında yargı kararı ile mahkûm olup olmamalarına bakılmaksızın kişiler hakkında sübjektif değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Yargı kararı olmaksızın, keyfi olarak doğruluğu tartışılır istihbarata dayalı bilgilerle insanları işinden edemezsiniz! Cezalar şahsidir kimse yakınının veya bir akrabasının işlediği suçtan dolayı cezalandırılamaz. Kimse cezasını çektiği bir suçtan dolayı ayrımcılığa uğratılamaz. Suç işlemiş ve cezasını çekmiş olanların da çalışma hakkı gasp edilemez.”


“KEYFİ İŞÇİ KIYIMINA SON VERİLSİN”
‘Emekçinin sabrını sınamasınlar’ diyen Sarı, “Zaten güvenlik soruşturmaları kamu görevlileri için 4045 sayılı güvenlik soruşturması kanununda düzenlenmiştir. Güvenlik soruşturması bahanesiyle yapılan hukuksuz ve keyfi işçi kıyımına son verilsin. Her türlü hukuksal ve demokratik mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?