DİSK İstanbul saldırısını kınadı: Güvenlik değil, istifa istiyoruz

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, dün İstanbul’da yaşanan terör saldırısını İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde protesto etti. Eyleme çeşitli sendika yöneticileri katıldı.

SENDİKA 29.06.2016, 13:31 29.06.2016, 13:42
DİSK İstanbul saldırısını kınadı: Güvenlik değil, istifa istiyoruz

Nil Kahramanoğlu / İz Gazete - İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yanşan ve 36 kişinin ölümü ile sonuçlanan bombalı saldırıyı kınadı. Platform adına basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, sorumluların ülkeyi yönetenler olduğunu ifade ederek, “Adı sadece baskılar, yasaklar ve ölümlerle anılan ülkenin en az 36’sını daha dün gece İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen katliamda yitirmenin öfkesi ve acısıyla bugün bir aradayız. Ancak öfkemiz, olması gerektiği gibi acımızdan daha güçlü” dedi.

Öfkeli olduklarının altını çizen Sarı, 5 Haziran’da Diyarbakır’da HDP Mitingi’nde gerçekleşen ve İstanbul’daki son saldırıyla birlikte sayısı 17 olan bombalı saldırılarda 294 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.

"""SALDIRININ SORUMLUSU BAŞKANLIĞI FİİLEN YÜRÜTEN İSİMDİR"

7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından AKP’li isimlerin ‘Millet kaosu seçti’ beyanatlarının temelsiz olmadığını söyleyen Sarı, “Aradan geçen 1 yıllı süreçte çok acı bir şekilde gördük. Tüm bu katliamların asli sorumlusunun kim olduğu tüm dünyanın gözünde nettir. Katliamların sorumlusu, bölgede emperyal heveslerine araç olarak gördükleri radikal İslamcı örgütlere TIR’lar dolusu silah gönderen, katilleri “öfkeli gençler” olarak gören,  eğitip donatan, 7 Haziran seçimleri sonrasında başkanlık hedefinin zora girdiğini fark ederek seçmenini konsolide, iktidarını tahkim etmek adına baskı ve katliamları, kaosu tercih eden iktidar partisi ve onun başkanlığını resmen olmasa da fiilen yürüten isimdir. Anlaşılan o ki, bu katliamlar ve kaos atmosferi, tek bir muhalif ses çıkmayana, “400 vekil verin, bu iş huzur içinde çözülsün” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık hedefinin gerçekleşeceğinden emin olana dek sürecek” şeklinde konuştu

“Biz, yaşananların güvenlik zafiyetinden değil, radikal İslamcı teröristlere yönelik hoşgörüden, eylem planlarını görmezden gelmeden kaynaklandığını biliyoruz. Bu gerçeklikle Suruç’ta, Ankara’da, İstanbul’da yüzleştik” şeklinde konuşan Sarı şöyle devam etti:

"""AKP'DEN GÜVENLİK DEĞİL, İSTİFA İSTİYORUZ"

“Ankara katliamına göz yuman, yol açan kamu görevlilerinden bir tekinin dahi yargılanmayacağı gerçeğiyle daha birkaç gün önce yüzleştik. Bu ülkede istihbarat teşkilatı da, kolluk güçleri de hep muhalifler, devrimciler, Kürtler için var olmuş, onlara yönelik baskılar, komplolar, katliamlar için kullanılmıştır. Biz patlamaların esas sorumlularından “daha fazla güvenlik” istemiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, bu koşullarda daha fazla güvenlik demek, daha fazla baskı, daha fazla katliam, daha fazla ölüm, daha az demokrasi ve özgürlük demektir. AKP iktidarında “güvenlik” demek katliamların önlenmesi değil, düşünce ve ifade özgürlüğünün baskılanması, akademisyenlerin, gazetecilerin, öğrencilerin hapsedilmesi, en temel hakların tanınmaz hale gelmesi demektir

""Biz, AKP iktidarında hiçbir yurttaşımızın huzurlu, güven içinde yaşayabileceğine inanmıyoruz. Bu nedenle AKP’den güvenlik değil, istifa istiyoruz. İzmir Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri olarak, katliamın sorumluların açığa çıkarılmayacağını biliyoruz ve bunu mevcut iktidardan talep etmenin anlamsızlığına inanıyoruz. Bu nedenle, daha yaşanabilir bir ülke isteyen tüm yurttaşlarımıza çağrıda bulunuyoruz: Gelin sesimize ses katın, bulunduğunuz her alanda kaos iktidarını istifaya davet edin. Sadece bu taleple yetinmeyip bu iktidara karşı her türlü demokratik, meşru yöntemle aktif biçimde mücadele edelim. Faşizme karşı omuz omuza duralım. Bize baskıyı, ölümü, güvensizlik içinde tedirgin bir yaşamı layık görenlere karşı sesimizi var gücümüzle yükseltelim. Bu karanlığı dağıtmak, emeğin, barışın ve demokrasinin Türkiye’sini kurmak için yan yana gelelim”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?