DİSK iş bırakıyor: 'Krizin faturasını halka kesemezseniz'

DİSK Genel İş İzmir şubeleri krizin faturasını emekçilere ödenmemesi talebiyle 3 Ekim Çarşamba günü yarım gün iş bırakacak.

SENDİKA 24.09.2018, 12:45 24.09.2018, 15:05
DİSK iş bırakıyor: 'Krizin faturasını halka kesemezseniz'

TUĞÇE KAŞ / İZ GAZETE- DİSK emekçileri temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri çekilmesi, asgari ücretin kayıpları karşılayacak şekilde yükseltilmesi, tüm çalışanlara ve emeklilere zam verilmesi ve kriz bahanesiyle işten çıkarmaların yasaklanması için 3 Ekim Çarşamba günü Konak Meydanı Eski SümerBank önünde eylem yapacaklar.

“KRİZİN FATURASI EMEKÇİYE ÇIKARILMAMALI”

DİSK Ege Bölge Temsilcisi, Memiş Sarı iş bırakma eyleminde krize karşı emeğin hakkını savunacaklarını söyleyerek, “Krizin faturasını diğer yüzde 99’luk kesime kesemezsiniz adı altında 3 ekim Çarşamba öğleden sonra iş bırakıp, kitlesel bir basın açıklaması yapacağız. Yaşanılan ekonomik krizler de işçiyi vuran durumlar olur. Emekli ve çalışanların son gelişen kurdaki değişmelerle birlikte maaşlarında yüzde 50’lilik erime oldu. Özellikle 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen belediye işçilerimize yüksek hakem kurulu bir yıl içerisinde yıllık 8 zam vermiştir. Ancak bu arkadaşlarımızın hem zamlar karşısında eriyen ücretleri hem de enflasyonlar karşında yüzde 10’luk bir erime yaşamıştır. Bütün krizin faturası işçilere çıkarılmaktadır. Bizler emeklilerin ve fiilen çalışanların maaşlarının revize edilerek, yükselmesini talep ediyoruz. Ekonomik kurul konseyinin bir an önce toplanarak, varsa bir kriz bunun faturasının çıkarılmasını istiyoruz.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
26°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?