‘Çocuğum evde’ diyen sendikacıya ters kelepçe taktılar

KESK ve Eğitim Sen’lilere yönelik yapılan operasyonla gözaltına alınan Recep Temel’in avukatı Nazan Sakallı Aktaş, “Kapıları kırarcasına çalmışlar. Kapı açılır açılmaz her ikisine de ters kelepçe takılmış. Çağdaş, evde 4 yaşında çocuk olduğunu belirtmesine rağmen yere yatırmışlar” diye konuştu.

SENDİKA 21.03.2018, 13:14 21.03.2018, 13:29
‘Çocuğum evde’ diyen sendikacıya ters kelepçe taktılar

İzmir’de KESK ve Eğitim Sen’lilere yönelik geçen cuma günü yapılan operasyonla gözaltına alınan dört kişinin Emniyet’teki işlemleri devam ediyor. Gözaltına alınanlar arasında yer alan Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Çağdaş Yazıcı ve yönetim kurulu üyesi Recep Temel’in avukatı Nazan Sakallı Aktaş, “Kapıları kırarcasına çalmışlar. Kapı açılır açılmaz her ikisine de ters kelepçe takılmış. Çağdaş, evde 4 yaşında çocuk olduğunu belirtmesine rağmen yere yatırmışlar” diye konuştu.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Zehra Özdilek'in haberine göre, geçen Cuma, İzmir’de KESK üyelerinin evlerine operasyonlar düzenlendi. Yazıcı ve Temel dışında Eğitim Sen İzmir 6 Nolu Şube’nin eski başkanlarından İdil Uğurlu ve üye Abdülkerim Akdeniz de gözaltına alındı. Yazıcı ve Temel’in avukatı Aktaş, “Arama sırasında kelepçe takmak yeni bir usul. OHAL öncesinde böyle bir usul yoktu. Kelepçe mevzuata göre kişinin kendisine, çevresine zarar verme ve kaçma ihtimaline karşı takılabilecek bir şey. Ama şimdi evinize girip sizi yere yatırıp rahatlıkla ters kelepçe takabiliyorlar. Çağdaş Cuma günü gözaltına alındı. Çocuğunun doğum gününde pazar günüydü. Çocuk doğum gününü babasız geçirdi. Suçlamanın ne olduğu konusunda şu ana kadar herhangi bir bilgi verilmedi. Savcılığa sorduğumuzda ‘örgüt’ deniyor. İki kişilik hücrede dört kişi kalıyorlar. Yataklar yere serilmiş durumda, korkunç havasız” dedi.

Eğitim Sen avukatı Nedim Değirmenci de Uğurlu ve Akdeniz’in durumlarının iyi olduğunu belirterek, “Sendikal faaliyetlerden ziyade örgütsel faaliyetler yaptıkları yönünde haklarında şikâyet olduğu ve bu yüzdende gözaltına alındıkları tarafımıza iletildi” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?