Çeşme projesi için açıklama yapan Kaya’ya DİSK’ten tepki;

Çeşme'deki acele kamulaştırma projesine DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'dan tepki geldi.

SENDİKA 24.02.2020, 16:56 24.02.2020, 19:38
Çeşme projesi için açıklama yapan Kaya’ya DİSK’ten tepki;

İZ GAZETE - DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yaptığı açıklama ile 2054 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Çeşme ve Urla'da acele kamulaştırılan alanlara ilişkin AKP İzmir Milletvekili Mahmut Atila Kaya'nın yapmış olduğu, 'Biz bu işi böyle yapmasaydık o köylü kardeşlerimizin yerleri yok pahasına alınacaktı geçmişte oldu' ifadesine sert tepki gösterdi. Çeşme ve Urla'da acele kamulaştırılan alanlar arasında DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın arazilerinin de bulunduğunun altını çizen Sarı, Kaya'ya sert ifadeler ile yüklendi. 

'ÇEVRECİ GÖZÜKMESİNLER'

AKP'li Kaya'ya seslenen Sarı, "1975 yılında efsane başkanımız Abdullah Baştürk’ün işçilerin de dinlenmeye, eğlenmeye ve tatil yapmaya hakkı var diyerek Zeytineli Böğürtlen koyu mevkiinde yaklaşık 61 dönüm arazi alarak işçiler için tesis yapmak için almıştır. Bu arazi ranta kurban etmek için ancak savaş halinde olan acele kamulaştırma ile arazimiz gasp edilmiştir. İşçilerin alın teriyle, emeğiyle biriken aidatlarıyla alınan bu araziyi kimseye peşkeş çektirmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. X bir firmanın biz hazine arazilerinin turizm bölgesi olarak ilan edilmesini talep ettik açıklamasından sonra tüm gücüyle birkaç firmayı zengin etmek amacıyla 511 parsel kamulaştırılmış, daha sonra da Zeytinelindeki bir bölüm iptal edilmiştir. Kaya bugün kamulaştırma yapılacak alanda sadece 80 parsel var gerisi tüzel kişilerin, buraya örnek proje yapacağız diye Çeşme'yi talana ve ranta açmaktadırlar" ifadelerini kullandı.

AKP'li belediyelerin işten çıkartmalar ile gündemde olduğunu hatırlatan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Ensar vakfına ait olan araziyi kamulaştırmayıp DİSK/Genel-iş sendikasının arazisine el uzatmak emek ve alın teri düşmanlığından başka bir şey değildir. İzmir’i RES'ler-HES'ler ve taş ocaklarıyla talan edenler bugün çevreci gibi gözükmesinler. Emekten, alın terinden ve CHP’li belediyelerin işten atmalarını mitinglerde ve meclis kürsülerinde haykıranlar Bergama belediyesinde, Aliağa Belediyesi'nde, Bayındır Belediyesi'nde yani kendi belediyelerinde işten atmalara mobbinglere sürgünlere ses çıkarmıyorsa fazladan nutuk çekmenin hiçbir anlamı yok. İzmir milletvekili olarak öncelikle hangi belediyeden siyasi partisi ne olursa olsun işçi çıkartılıyorsa oy aldığı ve milletvekilliği yaptığı o ilde ayırım yapmaksızın işten atılan ve sosyal cinayete kurban edilen işçilerin, emekçilerin yanında olanlarla yol yürüyeceğimizi buradan basına ve kamuoyuna duyururuz" 

Yorumlar (0)
banner96
banner177
13°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?