'Bu düzenleme işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir'

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmek istenen torba kanun teklifinin yasalaşması halinde işçinin güvencesi olan kıdem tazminatı emekçilerin elinden alınacak. Kıdem tazminatının kaldırılmaması, emek gücünün yok edilmemesini isteyen Türk-İş’li emekçiler seslerini duyurmak adına basın açıklaması gerçekleştirdiler.

SENDİKA 27.10.2020, 12:46 27.10.2020, 12:53
'Bu düzenleme işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir'

ÖZLEM KARA/ İZ GAZETE -  Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı; Türk Metal Sendikası, Yol- İş, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, Demir Yol İş Sendikası, Genel Maden-İş Sendikası üyeleri Türk-İş Bölge Temsilciliği önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Teksif Sendikası İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy okudu. Aksoy, TBMM’deki söz konusu düzenlemenin ‘işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme’ düzenlemesi olduğunu dile getirdi.

“GÜVENSİZLEŞTİRME SENDİKASIZLAŞTIRMA PAKETİDİR”

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifi ile işçilerin yıllardır karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konularının tekrar gündeme geldiğini ifade eden Aksoy, “İstihdam paketi’ adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘istihdam kolaylığı sağlayacağı’ iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır” dedi.

“İŞÇİLER SENDİKASIZLIĞA MAHKUM EDİLEMEZ”

Aksoy, işverenlerin isteklerinin işçiler aleyhine olduğunu bildiklerini, bunu yaşayarak öğrendiklerini, bu gidişe dur denilmesi gerektiğini belirtti. İşsizlik Sigortası Fonun işvereni teşvik fonuna dönüştüğünü söyleyen Aksoy, Meclis’ten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Salgın koşullarının fırsatta dönüştürülmek istendiğini kaydeden Aksoy, “Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, istihdam arttıracağız diye deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
kapalı
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?