BTS'den sürgün protestosu: Sendikal faaliyetimiz engelleniyor!

Birleşik Taşımacılık Sendikası İzmir yöneticisi ve temsilcileri sürgün edildi. İşyeri temsilcisi Ünal Karadağ, Şube Kadın Sekreteri Nurhan Karadağ, İşyeri temsilcisi Bülent Çuhadar Malatya’ya, İzmir Şube Sekreteri Muhdi Seyhan ise Kars’a sürgün edildi. Sürgünleri protesto etmek için basın açıklaması yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası, ''Bu sürgünlerle sendikal faaliyetlerimiz engellenmekte' dedi.

SENDİKA 07.01.2021, 14:36 07.01.2021, 14:40
BTS'den sürgün protestosu: Sendikal faaliyetimiz engelleniyor!

ÖZLEM KARA/ İZ GAZETE - Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) , yapılan sürgünler nedeniyle TCDD 3.Böge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ve sendika üyeleri katıldı. BTS adına basın açıklmasını yapan Erdal Akyol, “Bu sürgünlerle sendikal faaliyetlerimiz engellenmekte, üye, yönetici ve temsilcilerimiz cezalandırılmaktadır..Bu hukuksuzluk açıkça ortadadır; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunundaki memurun ve sendika yöneticilerinin güvencesi hakkındaki maddeler, TCDD’nin bu sürgün kararlarıyla yok sayılarak suç işlenmektedir” ifadelerini kullandı.

“SENDİKAMIZA KARŞI SİNDİRME POLİTİKLARI UYGULANIYOR”

BTS’nin, ulaşım işkolundaki kurumlarından olan TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından sendikaya yönelik baskı ve sindirme politikaları olduğunu belirten BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, sendika üye, temsilci ve yöneticileri ile birlikte Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin, 11-27 Mayıs 2020 tarihlerinde sürgün edildiklerini bu sürgünlerin mahkeme tarafından iptal edilerek sürgün edilen kişilerin eski görev yerlerine döndüğünü ifade etti. 22 Aralık 2020 tarihinde BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir’i Ankara’dan Sivas’a 3 aylık geçici görevle sürgün edildiğini ifade eden Akyol, Genel Hukuk TİS ve İnsan Hakları Sekreteri Aziz Mustafa Şimşek’in makinist olarak çalıştığı TCDD Taşımacılık A.Ş.’ye bağlı Ankara Yolcu Müdürlüğün’deki görevinden alınıp depo cezası verildiğini, sendika Merkez Kadın Sekreteri Begüm Özyenüm’ün ise Twitter paylaşımlarından dolayı Kademe ilerlemesi ve maaşından 1/30 kesim cezası verildiğini belirtti. BTS Malatya Şube Başkanı Hasan Akdemir’in sürgünlerle ilgili yapmış olduğu basın açıklması dolayısıyla Tatvan ve Van’a 15 günük görevlendirme cezasına çarptıldığını, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Vedat Akbayer’in Marmaray da makinist olarak görev yapmakta olup tren deki görevinden alınıp depo cezası verildiğini açıkladı. Akyol, “Sendikamız, bu süreçte sürgünlerin geri alınması amacıyla çeşitli girişimlerde bulunulmuş, ancak ilgili kurum yöneticileri tarafından diyalog kapısı açılmamıştır” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
10°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?