Aliağa'da 47 işçi daha işten çıkarıldı

Bir aya yakın süredir Aliağa belediyesinde yaşanan işçi kıyımı altında işten çıkarılma korkusuyla çalışan işçiler daha önce çıkarılan 132 işçiye dün akşam saatlerinde 47 kişinin daha eklenmesiyle bu gün kontak kapattı.

SENDİKA 21.06.2019, 13:33
Aliağa'da 47 işçi daha işten çıkarıldı

İşten çıkarmaların devam edeceği baskısıyla çalışan işçiler sabah saatlerinde çöp kamyonlarını işe çıkarmayarak yaşanan durumu protesto etti. Temizlik İşleri biriminde çalışan işçilerin işe çıkmama eylemlerine park bahçe ve fen işleri birimindeki işçilerden de destek geldi.

Aliağa belediyesinde halen çalışan işçiler işten çıkarmaların durdurulması ve çıkarılan işçilerin geri alınması talebiyle eylemlerine devam ediyor. Bu güne kadar çıkarılan işçi sayısı 179’a ulaşırken 4 gündür direnişlerine devam eden belediye işçilerine destek ziyaretleri de sürüyor.

"ALİAĞA İŞÇİLERİ BU ŞEHRİN CAN DAMARIDIR"

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu direniş çadırına düzenlediği ziyarette “Bütün işçi sınıfı açısından ve demokrasi mücadelesi açısından ya hep beraber omuz omuza direneceğiz ya da kaybedeceğiz. Bu yüzden Aliağa Direnişi, Sibaş Direnişi, Tüpraş’taki TİS görüşmeleri, Cargill Direnişi yani işçi sınıfının bütün direnişleri Türkiye işçi sınıfının ortak sorunudur. Bu aynı zamanda emek ve demokrasi güçlerinin ortak kavgasıdır. Saray hepimize düşman ve ancak bir araya gelirsek onu püskürteceğiz. HDP dün olduğu gibi bu gün de Türkiye işçi sınıfının yanında emek güçlerinin yanında onlarla mücadele etmeye devam edecek. Kazanan biziz, güçlenen biziz. Aliağa bir işçi kenti. Aliağa’da işçiler olmazsa bu şehir olmaz. Aliağa’daki herkes bu işçilerin ürettiği emeğin karşılığı olarak burada yaşıyor. Okullar işçiler sayesinde açılıyor, bakkallar işçiler sayesinde yaşıyor. İşçileri çıkardığınızda bu şehir kalmaz. Bu şehrin can damarı işçilerdir. Aliağa halkı işçi sınıfına sahip çıkmak zorundadır. Belediye işçisine bu gün saldıranlar yarın TÜPRAŞ’ta, PETKİM’de, Limanlarda aynı saldırıyı yapacak. Belediye işçisi işsiz kalıyorsa, buradaki esnaf da işsiz kalacak. Aliağa Belediyesi’nin başındaki başkanın bu saldırısı Aliağa’ya yapılmış bir saldırıdır. Ya teslim olacağız ya da hep beraber karşı çıkarak bu amansız saldırıyı durduracağız.” dedi.

EREN SARAN / GAZETE POYRAZ

Yorumlar (1)
Yıldırım 4 ay önce
Belediye işçiye maaş ödemekte mi zorlanıyor yoksa bu işçiler gereksizmi? Kaçak yapılaşmadan tutun da ruhsatsız işletmeler ve çevre temizliğine kadar o kadar çok hukuksuzluk var ki belediye bunlara ceza keserek hem hukuksuzluğu önler hem de kaynak yaratır
banner96
banner177
23°
sisli
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü