29 aralık grevi davaları çöktü

29 Aralık 2015 tarihinde kamu emekçileri örgütü KESK’in DİSK, TMMOB ve TTB ile yaptığı bir günlük grevin ardından açılan soruşturmaların çöktüğü ortaya çıktı.

29 aralık grevi davaları çöktü

29 Aralık 2015 tarihinde kamu emekçileri örgütü KESK’in DİSK, TMMOB ve TTB ile yaptığı bir günlük grevin ardından açılan soruşturmaların çöktüğü ortaya çıktı.

14 Eylül 2017 Perşembe 10:40
29 aralık grevi davaları çöktü

GÜLSEN CANDEMİR / İZ GAZETE - 29 Aralık 2015 tarihinde kamu emekçileri örgütü KESK’in DİSK, TMMOB ve TTB ile yaptığı bir günlük grevin ardından açılan soruşturmaların çöktüğü ortaya çıktı. Özellikle Eğitim-Sen üyeleri için meslekten men, kademe ilerleme cezası, sürgün gibi ağır cezalarının istendiği soruşturmalarda davaların KESK üyeleri lehine sonuçlanması soruşturmaların çöktüğünü ortaya koydu.

Mili Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, 29 Aralık’ta tüm ülke genelinde KESK’in emek örgütleri ile yaptığı bir günlük uyarı grevine katılanlara istenen meslekten men cezaları toplu olarak red edilerek illere geri gönderildi. Binlerce kamu emekçisini sevindiren kararın illerde de uygulanarak ceza istenen tüm KESK üyelerinin beraat etmeleri bekleniyor.

TÜM MESLEKTEN MEN TALEPLERİ RED EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun 18.08.2017 tarihli kararında “Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Zonguldak’da görev yapan KESK üyelerinin 29 Aralık grevine katıldıkları için meslekten men edilmesinin talep edilmesine ilişkin verdiği kararda “İsnat olunan fiilin devlet memurluğundan çıkarılmalarını gerektirecek derecede görülmediği anlaşıldığından ‘Devlet memurluğundan çıkarma’ cezası ile cezalandırılmaları teklifinin REDDİ’ne oy birliği ile karar verildi. “ denildiği ortaya çıktı.

SÜRGÜN CEZASI DA İPTAL EDİLDİ

Yüksek disiplin Kurulu’ndan bu karar çıkarken, benzer bir karar da İzmir 4. İdare Mahkemesi’nden geldi. İzmir’in Buca ilçesi Kaynaklar bölgesindeki ortaokulda müdür yardımcılığı yapan İzzet Baykal’ın, 29 Aralık grevine katıldığı gerekçesi ile müdür yardımcılığı görevi elinden alınmış, maaş kesim cezası verilmiş ve Kemalpaşa ilçesine sürgün edilmişti. Eğitim-Sen’in açtığı davada İzmir 4. İdare Mahkemesi önemli bir karar vererek sürgüne edilen Baykal’ın suçsuz olduğuna ve istenen cezaları gerektirecek bir suç işlediğine rastlanmadığına karar vererek verilen cezaları iptal etti.

Kararda ‘Memurların atanmasında aranan kamu yararı ve hizmet gereklerinin, işlemin sebebi olarak gösterilen eylemler ve bu eylemler nedeniyle verilmiş bulunan cezaların ağırlık ve niteliği de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi gerekmekte olup, davacının bağlı olduğu sendikanın aldığı karar uyarınca bir gün göreve gelmemesinin davacının yöneticilik görevinin elinden alınması ve il içinde başka bir yere atanmasını gerektirecek nitelik ve ağırlıkta bulunmadığı kanaatine varılıp, dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmamaktadır. Dava konusunun iptaline oy birliği ile karar verildi.” Deniliyor.

‘HAKLIYIZ VE KAZANACAĞIZ’

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan İz Gazete’ye yaptığı değerlendirmede, haklı olduklarının bir kez daha ortaya çıktığını, tüm arkadaşlarının da görevlerine geri döneceğini söyledi. Doğan “Biz KESK’liler Eğitim-Senli’ler zulme, karanlığa teslim olmamanın tarihini yazıyoruz. İhraçlar da, açığa almalar da, sürgünler de hukuksuzdur dedik. Haklıydık, haklılığımız her geçen gün mücadelemizle de, hukuksal kazanımlarımızla da artarak devam ediyor. Tüm arkadaşlarımız geri dönecek. Çektiğimiz bedelin karşılığı olmasa da maddi tazminatlar da ödemek zorunda kalacaklar. Sendikal faaliyet en temel hakkımızdır, gücümüzü meşruluğumuzdan alıyoruz. Dayanışma ile mücadele ile geri döneceğiz. Biz kazanacağız.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.