Ümit Kartal yazdı: Bayraklı’da seçim ne olur?

Ümit Kartal yazdı: Bayraklı'da seçim ne olur?

SANDIK 14.03.2019, 11:26 14.03.2019, 14:24
Ümit Kartal yazdı: Bayraklı’da seçim ne olur?

Karşıyaka’da saldırmıyorlar.

Konak’ta, Bornova’da saldırmıyorlar.

Balçova’da, Narlıdere’de değil kafaları.

Ama mesela, Menemen’de haftada iki kez; Bayraklı’da günde 2 kez saldırıyorlar.

‘Saldırarak seçim mi kazanılır?’ demeyin.

Bu onların uzunca süredir tercih ettiği bir seçim yöntemi.

‘Zillet ittifakı, hainler birliği’ falan diye sadece partileri değil, partilere oy veren milyonları da hedef almalarının sebebi bu.

Menemen’de, Bayraklı’da, Karabağlar’da, hatta Buca’da kazanabileceklerini hayal ediyorlar.

Hele Bayraklı… İştahlarını kabartıyor.

***

CHP’nin Bayraklı adayı Serdar hocayı çok uzun zamandır tanıyor, 2 buçuk yıldır da aday adaylığı çalışmalarını yakından takip ediyorum.

CHP Bayraklı siyasetine ise yine uzun zamandır ‘mesafeliyim’…

***

Serdar hoca atandıktan sonra gazetemize yaptığı ziyarette “Bayraklı’da kimin aday olacağına dair tahminin tuttu mu?” diye sordu. “Tahminim yoktu ama gönlümden geçen biri vardı” dedim.

Serdar hoca, “Ben öğretmenim, sınıfa girdiğimde hiçbir çocuğun kimliğine, ailesinin statüsüne bakmadan hepsine eşit mesafede yaklaşırım, dersimi anlatırım” diyerek canhıraş çalışıyor.

Sosyal medya kampanyası da müthiş gidiyor.

Takip ettiğim kadarıyla 200’den fazla noktaya; ev, işyeri, pazaryeri, derneğe ziyaretler yaptı. Bir çok miting gerçekleştirdi. Aday adayıyken de broşür ve bildirileri Bayraklı’nın her yerindeydi, şimdi de öyle. (Hatta o dönem Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, partisinin aday adayı Serdar Sandal’a ‘Korsan afiş yapmaktan’ 8 bin lira para cezası yazdırmıştı.)

HABERİ İÇİN TIKLAYIN

***

Peki, seçim sonuçları için Bayraklı’da tahminim var mı?

Var.

Bayraklı’yışantaj, seks kasetleri, feodal kadrolaşma, rant ilişkileri’ ile yöneten ‘eski cenah’ın ‘torba misali oluşturduğu, ideolojisiz yapı’nın siyasi taktiği ile seçim kampanyasına devam edilirse; Bayraklı’da AKP hayaline kavuşabilir.

AKP kazanırsa, zaten CHP listelerinden meclise girecek olan çokça eski AKP’liyi de (CHP’nin listesinde seçilebilir yerden 10’a yakın AKP-MHP kökenli aday var) ya transfer eder ya da onlarla ve CHP’deki ‘eski yapı’ ile uyum içerisinde Bayraklı’yı İzmir’deki merkezi haline getirir. (Bu konuda işleri çok zor değil)

Daha kısa söyleyeyim: Bayraklı’da seçim kaybedilirse, ‘eski yapı’ yüzünden kaybedilir. Olan Serdar hocaya olmuş olur. Kazanılırsa, ekonomideki kötü gidişat, saldırıların sebebinin kitleler tarafından da anlaşılması ve Tunç Soyer’in genel etkisi sayesinde kazanılır.

***

Peki, gönlümden geçen?

Tabii ki Serdar hocanın kazanması ve kısa sürede ‘hayalindeki’ yerel yönetim anlayışını bir öğretmen titizliğiyle hayata geçirmesi.

SÖZÜN ÖZÜ: Hoca bitir hocaa… Şu ‘deve’leri güreştirme artık.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?