'Yöneticiler sağlıkta şiddet olgusunu özendiren tutumlardan vazgeçmeli'

İzmir Sağlık Platformu, sağlık çalışanlarının pandemi sürecinde, özveriyle sağlık hizmetleri sunan sağlık emekçilerinin sorunlarını ve taleplerini dile getirmek adına basın açıklaması gerçekleştiri.

SAĞLIK 27.10.2020, 19:04 27.10.2020, 19:33
'Yöneticiler sağlıkta şiddet olgusunu özendiren tutumlardan vazgeçmeli'

ÖZLEM KARA/ ÖZGÜR ŞENGÜL/ İZ GAZETE-  Koronavirüs tüm ülkede tırmanışa geçerken, virüsle ön cephede savaşan sağlıkçıların sorunları, vaka sayıları gibi artışta. İzmir Sağlık Platformu, sağlık emekçilerinin sorunlarını ve taleplerini dile getiren bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İzmir Tabip Odası'nda gerçekleşen basın açıklamasını, İzmir Diş Hekimleri Başkanı Yaman Yamangil okudu.

Basın açıklamasında, sağlık çalışanlarının zor koşullarda çalışmaya devam ettiklerini ve tükendiklerini ifade eden Yamangil, "Gerçeği yansıtmayan ücret artışı haberleri ile bir taraftan yönetimdeki zafiyet örtbas edilmeye çalışılmakta, her gün yapılan başka bir değişiklikle kamu sağlık hizmetleri paralize edilmekte, diğer taraftan sağlık çalışanlarının itibarı zedelenmekte ve her gün başka bir saldırıya maruz kalmasına sebep olmaktadır” dedi. Ek olarak İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Birol Kocaman, sağlık ocaklarında çalışan sağlık emekçilerine bir ay için bir kutu maske dağıttıklarını ve eldiven ihtiyaçlarının karşılanmadığını dile getirdi.

'SAĞLIK ÇALIŞANLARI HALKA ŞİKAYET EDİLMEKTE'

İzmir Diş Hekimleri Başkanı Yaman Yamangil, sağlık çalışanlarının itibarının zedelenmekte olduğunu, her gün yeni bir saldırıya maruz kaldıklarını ve sağlık çalışanlarının giderek tükendiklerini kaydetti. Yamangil, sözlerine şöyle devam etti:

“Giderek uzayan ve ağırlaşan pandemi süreci, sağlık çalışanları için uzun yıllardır biriken, ötelenen, iktidar ve Sağlık Bakanlığı tarafından görmezden gelinen sorunların daha da belirginleştiği ve açığa çıktığı bir aşamaya geldi. Her zaman olduğu gibi bu süreçte de, sistemin aksaklıklarının doğurduğu sorunlar, sağlık çalışanlarına ihale edilmekte ve her fırsatta sağlık emekçileri halka şikayet edilmektedir. Gerçeği yansıtmayan ücret artışı haberleri ile bir taraftan yönetimdeki zafiyet örtbas edilmeye çalışılmakta, her gün yapılan başka bir değişiklikle kamu sağlık hizmetleri paralize edilmekte, diğer taraftan sağlık çalışanlarının itibarı zedelenmekte ve her gün başka bir saldırıya maruz kalmasına sebep olmaktadır. Sonu görünmeyen ve başa çıkılamaz bir boyuta ulaşmış olan iş yükü altında, tükenme noktasına gelen sağlık çalışanlarının, emeklilik ya da istifa sayısındaki artış dikkat çekici boyutlardadır. Emeklilik ve istifaların yakın bir gelecekte ciddi bir iş gücü kaybı doğuracağı ve kamu sağlık hizmetinin aksayacağı aşikardır. Bununla birlikte yaklaşmakta olan bu tehlike, akılcı yöntemlerle çözümlenebilir olmasına karşılık en azından devlet tarafından atanma için bekleyen on binlerce sağlık çalışanının bekletilmesi bile akıldışı görünmektedir.”

'YÖNETİCİLER SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMALIDIR'

40 bin sağlık çalışanının covid -19 hastalığına yakalandığını dile getiren Yamangil, 100’ü aşkın sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini ifade etti.

İzmir Sağlık Platformu olarak acilen çözüm beklediklerini belirten Yamangil, “Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları, çalışma ortamları, çalışma saatleri gerçekçi ve bilimsel verilere uygun olarak organize edilmelidir. Virüs yükünü ve iş yükünü azaltacak düzenlemeler yapılmalıdır. Zor koşullarda çalışan sağlık çalışanlarına psikolojik destek sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının korunması için tüm tedbirler alınmalıdır. Standartlara uygun kişisel koruyucu ekipman yeterli miktarda ve düzenli olarak sağlanmalıdır. Acil ve yoğun bakım gibi yüksek riskli alanların dışında da kişisel koruyucu donanım kullanımı titizlikle sürdürülmeli, bu alanda görev yapan çalışanların ekipman eksiği giderilmelidir.Yüksek risk altında bulunan sağlık çalışanları, covid-19 açısından ivedi ve öncelikli olarak düzenli tarama programına alınmalıdırlar. PCR test pozitifliğinin düşük duyarlılığı dikkate alınarak sağlık çalışanları hem semptom takibi, hem PCR hem de antikor taraması ile sürekli izlenmelidir" dedi.

'YAKLAŞIK 130 ÜLKEDE COVID- 19 MESLEK HASTALIĞI SAYILIYOR'

'Dünya Sağlık Örgütünün belirttiği üzere; sağlık hizmeti nedeniyle covid-19 enfeksiyonu geçiren bir sağlık çalışanının zararının tazmini, rehabilitasyonu ve tedavisinin sağlanması sağlık çalışanının hakkıdır' ifadelerini kullanan Yamangil, "Oysa ülkemizde temaslı veya hasta olunca, karantinaya alınması nedeniyle veya hastalık izni nedeniyle çalışamayan kişinin aldığı ücret düşmektedir. Bu konuda derhal düzenleme yapılmalıdır. Evde çocuğunu bırakarak ya da hastalığı aile bireylerine bulaştırma endişesini her gün taşıyarak çalışmak durumunda kalan sağlık çalışanlarının, ulaşım, barınma, kreş gibi sorunlarının çözümü sağlanmalıdır. Covid-19 hastalığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, bu hastalığa bağlı oluşabilecek zararlar sebebiyle tüm sağlık emekçilerinin korunması, sadece hukuki değil aynı zamanda etik bir zorunluluktur. Yaklaşık 130 ülkenin gerek kendi deneyimlerini gerekse bu alandaki mevcut bilimsel bilgileri değerlendirerek sağlık çalışanlarında covid-19 hastalığını meslek hastalığı olarak kabul ettikleri görülmektedir. Ülkemizde hala meslek hastalığı sayılmaması sağlık çalışanlarına verilen değerin açık göstergesidir" diye konuştu.

'SAĞLIK ÇALIŞANINA DESTEĞİ SÖZDE DEĞİL FİİLEN GÖSTERİN'

Sağlık çalışanları için açıklanan pandemi ek ödemelerinin kapsayıcı, net ve adil olmamasının iş barışını bozacağını ifade eden Yamangil, "Performansa dayalı geçici ve adil olmayan ek ödemeler yerine emekliliğe de yansıyacak şekilde, evrensel standartlara uygun, insan onuruna yaraşır, adil ve yeterli ücret ilkesi benimsenmelidir. Pandemi koşullarında devam eden sağlıkta şiddet olguları için, yöneticiler öncelikle özendirici tutumlardan vazgeçmekle başlayarak gerekli önlemleri almalı, sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamalıdır. Ne kadar süreceği belli olmayan bu salgın sürecinde öncelikle sağlık çalışanlarını korumayı başaramaz, gerekli desteği sağlayamazsak toplumu koruyamayız. Pandemiye karşı en ön saflarında mücadeleyi yürüten sağlık çalışanları, kamunun hakkı olan sağlık hizmetine ulaşabilmesi adına, geleceğe dair kaygıları azaltan, güven veren, içinde yaşadığı toplumun bir parçası olan sağlık çalışanını değerli gören, maddi ve manevi desteği, sözde değil fiilen ve sürekliliği sağlayarak gösteren bir sağlık yönetimi istiyor” dedi.

Yorumlar (1)
Bülent Şengül 1 ay önce
Bende aynı dusuncedeyim sağlık çalışanları için yapılacağı söylenen iyileştirmeler ne yazikki hala fiili olarak yansımıyor bu işler lafta kalacak sözler olmamalı sağlık çalışanlarının bu Zor zamanlarda onlar devletimiz yapabileceği en iyi şekilde yerine getirmesi dileğiyle
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
11°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?