Yanlış teşhis konulan akalazya hastası sağlığına kavuştu

Yanlış teşhis konulan  21 yaşındaki İdris Kaygısız, dört yıldan bu yana mücadele ettiği Akalazya hastalığından, Özel Medifema Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde  uygulanan laparaskopik (kapalı ameliyat)  yöntemi ile sağlığına kavuştu.

SAĞLIK 07.11.2019, 15:03
Yanlış teşhis konulan akalazya hastası sağlığına kavuştu

İdris Kaygısız  dört yıldan bu yana yutma güçlü çektiğini ifade ederek, “Rahatsızlığımdan dolayı çok defa hastaneye gittim, ama yanlış teşhis koymuşlar o yüzden reflü tedavisi görüyordum. Medifema hastanesi Gastroenteroloji bölümü doğru teşhisi koydu ve beni Op. Dr. Hidayet Çatal’a sevk etti” şeklinde konuştu.

'SU DAHİ İÇEMİYORDUM'

Hastalığının ilerlemesi nedeniyle su dahi içemez bir hale geldiğini aktaran Kaygısız " Su dahi içemez bir haldeydim, Dört yıldır her türlü tedaviyi aldım. En sonunda, kapalı ameliyat için Özel Medifema Hastanesi’ne geldik” dedi.

Sağlığına bir an önce kavuştuğu için mutlu olduğunu belirten Kaygısız, " Medifema Hastanesinde bu ameliyatın yapıldığını duymuştum. Op. Dr. Hidayet Çatal’ı çok araştırdım, makalelerini bile okudum. Çok kişi tavsiye etmişti zaten” diye konuştu.

NADİR GÖRÜLEN BİR HASTALIK

Özel Medifema Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hidayet Çatal Akalazya hastalığının önemli bir yutma güçlüğü sorunu olduğunu belirterek, hastaların su dahi içemez bir seviyeye gelerek kilo kaybı yaşadıklarına dikkat çekti.

Çatal, Akalazya hastalığının nadir görüldüğünü ifade ederek cerrahi operasyona ilişkin “Midenin üst kısmının çok az bir bölümü ve yemek borusunun 4 santime yakın bir bölümünde saran adaleyi ayırıyoruz, böylece kişinin kasılma yapan ve yutma güçlüğüne engel olan bölümü serbestleşmiş oluyor” ifade

'CERRAHİ MÜDEHALE KESİN ÇÖZÜM'

Akalazyanın kişinin hayat kalitesini düşüren bir hastalık olduğunu dile getiren Çatal, bu hastalığın gençlerde daha çok görüldüğünün altını çizerek şöyle konuştu;

"Doğuştan yemek borusunun alt tarafı özellikle adale bölümünün fazla kasılması ve yemek borusunu daraltmasıyla kişi önce katı gıdaları, sonra sulu gıdaları yiyemiyor. Hastamız neredeyse su içemez hale gelmiş. Laparaskopik tekniği ile yani kapalı yöntemle onu ameliyat ettik.”

Müdahale edilmezse hastalığın giderek ilerlediğini vurgulayan Çatal sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Birçok tedavi seçeneği var. Balon dilatasyon ve botoks gibi tedavi seçenekleri kısa zamanda fayda sağlarken hastalığın tekrar nüksetme durumu olabiliyor bu yüzden kesin tedavi seçeneği olarak cerrahi müdahaleyi öneriyoruz”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
13°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?