'Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkarılsın'

İzmir Sağlık Platformu, İzmir Tepecik Hastanesi’nde iki günde yaşanan iki farklı şiddet olayına gerçekleştirdiği basın açıklaması ile tepki gösterdi. Basın açıklamasında ayrıca Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an evvel uygulanması gerektiğine vurguda bulunuldu.

SAĞLIK 16.07.2019, 13:29 16.07.2019, 14:08
'Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkarılsın'

İZ GAZETE - İzmir Sağlık Platformu 11 Temmuz 2019’da Bayraklı 20 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde ve İzmir’de yaşanan ‘Sağlıkta Şiddet’ olaylarına ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında İzmir çapında meydana gelen şiddet olaylarına dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca 17 Nisan tarihinin ‘Sağlık’ta şiddetle mücadele günü olarak ilan edilmesi ve Türk Tabipler Birliği ve tüm sağlık örgütleri, sendikalar ve odalar ile gerçekleştirilen ortak çalışma neticesinde ‘Sağlık’ta Şiddet’ yasası çıkarılması taleplerinin hükumet tarafından görmezden gelindiğine dikkat çekildi.

‘HASTALAR İKTİDARIN KULLANDIĞI DİL SEBEBİYLE SAĞLIK HİZMETİNİN SORUMLUUS OLARAK SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ GÖRÜYOR’

Hükumetin sağlığa erişimi giderek zorlaştırdığı ifade edilen açıklamada ayrıç Şehir Hastanelerine karşı çıkıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“80 milyon olan ülke nüfusumuza karşı, geçen yıl acil servise başvuru 130 milyon hasta sayısına ulaşmış. Poliklinikte katkı katılım payı ödemek istemeyen, gün geçtikçe yoksulluğa düşen hastalar acil servislere başvuruyor. Acil servisin iş yükü artıyor, gerçek acil hastaya zamanında müdahale gecikiyor. Hastalar medyadan öğrendiği ve iktidarın kullandığı dil sebebiyle insana yakışır şekilde alamadığı sağlık hizmetinin sorumlusu olarak sağlık emekçilerini görüyor”

TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE İKİ GÜNDE İKİ OLAY…

İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde iki gün içerisinde önce yoğun bakımda sonra acil serviste iki şiddet vakası yaşandığına dikkat çekilirken “Acil serviste, güvenlikten sorumlu kolluk güçleri olaya seyirci kalmış bu da yetmezmiş gibi saldırgan vatandaşı elleriyle yolcu etmişlerdir. İzmir Tabip Odasının ve sağlık emekçilerinin tepkisiyle saldırgan gözaltına aldırılmıştır” ifadelerine yer verildi.

‘SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI BİR AN ÖNCE ÇIKARILSIN’

Vali ve İzmir Emniyet Güçleri’ni göreve davet edilen açıklama şu şekilde sonlandırıldı:

“Bu ülkede adalet istiyoruz, hukuk istiyoruz tüm kamuya, kamu emekçilerine, sağlık emekçilerine sahip çıkalım Sağlıkta Şiddet Yasası bir an önce çıkarılsın ve saldıranlar en ağır cezayı alacaklarını bilsin. Kamu görevlileri olarak halka hizmet veren Sağlık emekçilerine yönelik her türlü saldırının engellenmesi il yöneticileri, güvenlik güçleri ve hastane yöneticilerinin sorumluluğu altındadır, Sayın Valiyi, hastane başhekimini, İzmir Emniyet güçlerini göreve çağırıyoruz. Halkımızın, hastalarımızın güvenli daha nitelikli sağlık hizmeti almasının birinci koşulu; hizmeti verenlerin güvenliği ve rahatlığıdır, tüm halkımız ve sağlık emekçileri için güvenli iş güvenli gelecek diyoruz”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
36°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?