Rusya’nın ikinci koronavirüs aşısının koruyuculuğu altı ay sürecek

Rusya’da Vektor Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının uygulandığı kişiye hayat boyu bağışıklık kazandırmadığı, şu anki bilgilere göre söz konusu aşının koruyuculuğunun altı ay süreceği belirtildi.

SAĞLIK 17.09.2020, 22:05 18.09.2020, 00:09
Rusya’nın ikinci koronavirüs aşısının koruyuculuğu altı ay sürecek

Novosibirsk’te yer alan Vektor Devlet Araştırma Merkezi’nin Zoonoz Hastalıklar Departmanı’nın başındaki Aleksandr Rıjikov, geliştirdikleri koronavirüs aşısına ilişkin, “Söz konusu aşı hayat boyu bağışıklık oluşturmuyor. Ki bu iyi bir şey zira kendimiz üstünden hayat boyu sürecek bir değişiklik yaratmamış oluyoruz” dedi.

Rusya’nın halk sağlığı denetim ajansı Rospotrebnadzor’un Instagram hesabında yayınlanan canlı yayındaki açıklamasında Rıjikov, “Şu an için söyleyebileceğimiz, aşının minimum altı ay için bir bağışıklık oluşturduğudur” ifadelerini kullandı.

Sputnik'te yer alan habere göre Rıjikov, bu süre dolunca gerekmesi halinde yeniden aşı olunabileceğini de belirtti.

Vektor Merkezi, geliştirdiği aşının klinik testlerine başlamak için 24 Temmuz’da Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan izin almıştı. Gönüllüler üstünde yapılan klinik araştırmalar 30 Eylül’de tamamlanacak.

Daha sonra aşının onaylanması ve klinik testlerin son aşamasının da onaydan sonra devam etmesi bekleniyor. Söz konusu süreç beklendiği gibi tamamlanırsa Vektor, Rusya’nın onaylanmış ikinci aşısı olacak.

Ülkede geliştirilen birinci aşı olan Sputnik V, dünyanın da tescil edilmiş ilk koronavirüs aşısı. (CUMHURİYET)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
17°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?