Koronavirüs teşhisi koyulan doktor: Ramazan bayramı ile gündemimizden çıkar!

Corona virüs teşhisi konulan ve evinde karantina altında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, ''Mutlaka bir pik yaşanacak. Bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum'' ifadesini kullandı.

SAĞLIK 12.04.2020, 19:10 12.04.2020, 19:12
Koronavirüs teşhisi koyulan doktor: Ramazan bayramı ile gündemimizden çıkar!

Yeni tip corona virüs (Covid-19) teşhisi konulan ve evinde karantina altında bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayında yaşadıklarını ve corona virüsle ilgili bilgilerini paylaştı.

''25 NİSAN GİBİ PİK YAPACAĞINI DÜŞÜNMEK MANTIKSIZ OLMAZ''

Corona virüs dolayısı ile evinde karantina altında olduğunu belirten Yağcı, “Tedavim şu anda iyi gidiyor. Corona hastası ve takipleri biraz daha değişti. Bu bir süre sonra ‘Adam ayakta yürüyorsa yolla evine kardeşim’ şeklinde olacak gibi geliyor. 10 Nisan akşamını bir tarih olarak sayarsak 10 Nisan’ın üzerine eklediğimiz 1 hafta sonrasından başlayarak ciddi vakalar yaşanacağını düşünüyorum. 25 Nisan gibi pik yapacağını düşünmek mantıksız olmaz. Bize bu virüs belli bir zamandan önce geldi” açıklamasını yaptı.

 


“VİRÜSÜ KİŞİDEN KİŞİYE ATLAYAMAYACAK DURUMA GETİRMEMİZ GEREKİR”


Durumu hakkında da bilgi veren Yağcı, “Zaman zaman öksürüklerim devam ediyor. Genel durumum şu anda iyi. Bizim bu virüse karşı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Ben bugün 5. günündeyim. Benim gibi insanların sayısı arttıkça bulaş sayısı da azalıyor. Virüsü kişiden kişiye atlayamayacak duruma getirmemiz gerekir. Bizde ölüm oranları vaka sayısına göre düşük. Yüzde 2’lerde bulunuyor. Bu beni rahatlatıyor. Bu bizim belli miktar bağışıklığa sahip olduğumuzu gösteriyor. Hastalığı vakaların yüzde 70'i hafif geçiriyor. Yüzde 5-10 hiç belirti göstermeden atlatıyor. Yüzde 20 ciddi belirtiler ile geçiriyor” şeklinde konuştu.

“RAMAZAN BAYRAMI İLE DÖNÜŞÜM OLACAK”

Vaka sayısının mutlaka pik yapacağını belirten Dr. Yağcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim ihtiyarlarımızın yaş ortalaması düşük. Bizim ihtiyarlarımızda sigara, alkol olmayınca daha çabuk iyileşiyor. 45 yaşında hızlı bir şekilde yoğun bakıma giren var. Bu virüs bizim ülkede daha iyi davranıyor. Umarım bu virüs Ramazan Bayramı ile gündemimizden çıkar diye düşünüyorum. Herkes mutlaka evinde bir derece bulundursunlar. Kendilerinde bir şey hissederlerse önce ateşlerini ölçsünler. Normalde ben işe gelirken klimayı bir süre sonra kısarım. Hastaneye vardım, klimayı o gün kullanmadığımın farkında vardım. Ama arabanın içerisi çok sıcak. Derece ile kontrol edince 38 derece vücut sıcaklığımın olduğunu gördüm. Hafif de boğazımda gıcık vardı. Sonra corona tanısı konuldu. Şu anda bir şeyim yok. Vakanın konulmasında göğüs tomografisi çok önemlidir. Doktorlar artık kokusundan corona olduğunu anlar hale geldi. Belirtiler kendini belli ediyor. Şu anda özel hastane-devlet hastanesi farkı pek yok. Şak maka değil corona ile mücadelede ülke olarak çok iyiyiz. Ben 10 gün daha sahalardan uzak duracağım. Biz mücadelede iyi gittik. Bunun nedeni de hekimlerin sözlerinin dinlenmesi oldu. Hekimler bu süreçte para pul düşünmeden çalışır. Karamsar senaryolara girmeyelim. Ramazan Bayramı ile dönüşüm olacak. Ben çok ümitliyim.'' (NTV)

Yorumlar (11)
türkan saylan 1 yıl önce
10 krş luk maskeyi 1 haftadır dagıtamayanlar.suriyelilere kimlik çıkarıp ve içi dolu ptt kart,ziraat kartı veren aynı kişiler..alacagına şahin verecegine BOKLU KARGA.bu ülkenin vergisini toplayıp sadece kendi vatandaşına vermeme sebebiyeti TÜRK olmamalarıdır.
Hasan-ı gaczu 1 yıl önce
Nankör köpek şuan dunayda bu virüsü en iyi götüren ulke turkiye..
Şule Saraçoğlu 1 yıl önce
Türkan Saylan geberdi gitti hala onun adını kullanıp ortalık karıştırma derdindesiniz. Delikanli gibi kendi isminizi yazsaniza .Basbelalari.
halkı eşşek olarak görmek 1 yıl önce
1. maskeyi para ile alabilirsiniz yok vazgeçtik 2.postaneden alabilirsiniz yok vazgeçtik 3.e devletten alabilirsiniz yok vazgeçtik. 4 marketler alabilirsiniz sokaga çıkmak yasak market kapalı.
Gözde 1 yıl önce
Yardıma başvurduk sonuç ypk maskeyle başvurduk sonuç yok hala bekliyoruz bakkallara marketlere maskesiz gidiyoruz o kadar yardım yapılmış nereye kime anlayamadım gitti
Aldırma 1 yıl önce
La eski tişört penye demi yok git kırpıntı satanlarda ceşit ceşit sıfatına göre kes biç sanki verilen maskeler cok iyi
Zeki 1 yıl önce
http://yerlivemillisanayi.com/son-dakika-haberi-erdogan-koronavirusle-ilgili-sevindiren-haberi-acikladi_36667 Bilim üyesi reyis açıklama yaptı ilaç bulunmuş ve 5000 hasta iyileşmiş linkte konuşması mevcut neden halkı paniğe sokuyorsun ? Sen kime çalışıyorsun ?
Mustafa 1 yıl önce
Bakiyorumhala yandaş şerefsizler var ne zaman akıllanacak hayvanlar.
Aaa 1 yıl önce
Postaney le maske ne alaka bi türlü anlamadım
Sözde maske dağılacaktı herkese nerde acaba virüs bitince mi dağılacak acaba
Mustafa 1 yıl önce
Oo senin gibi ne o.c laro var bu ulkede
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
17°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?