Koronavirüs tedavisinde önemli gelişme: İlaç bulundu mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Konuyla ilgili son olarak Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa ilacına dair önemli bir açıklama yaptı. Peki Dornaz Alfa ilacı nedir ve corona virüs tedavisinde mi kullanılacak?

SAĞLIK 17.04.2020, 01:15
Koronavirüs tedavisinde önemli gelişme: İlaç bulundu mu?

Corona virüs tedavisi ile ilgili heyecanlı gelişmeler yaşanıyor. Konuyla ilgili son olarak Son olarak Prof. Dr. Ercüment Ovalı Dornoz alfa isimli ilacın hastaların tedavisinde klinik testlere alınması gerektiğini duyurdu. Peki Dornoz alfa nedir?

DORFAZ ALFA İLACI NEDİR?

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinan formudur. Bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da adlandırılır. Bu ilaç, KF (Kistik Fibrozis) hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötro fillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

AÇIKLAMA GELDİ

Ercüment Ovalı, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"1 aydır laboratuvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan'da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim"

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
25°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?