İzmir'de 35 bin aşı kimlere verilecek? Kriter ve çift onay zorunluluğu!

İzmir’e gelen 35 bin adet aşının kimlere verileceği belli oldu. İzmir Eczacı Odası Başkanı Sayılkan, “Aşı almak için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere sahip olmak gerekiyor. Eskiden sadece 65 yaş üstü olmak, hipertansiyon hastası olmak yetiyordu şimdi bunlar yeterli değil. Sadece SGK’dan onay almak da yetmiyor, Sağlık Bakanlığı’nın sisteminden de onay almak gerekiyor. Sanırım kriterler aşı sayısına göre revize edilmiş” dedi. 

SAĞLIK 22.10.2020, 10:38 22.10.2020, 10:55
İzmir'de 35 bin aşı kimlere verilecek? Kriter ve çift onay zorunluluğu!

Gizem TABAN/İZGAZETE- Koronavirüs vaka sayılarının yükselmesi ve kış mevsimine girişle birlikte grip aşısına olan talep de arttı. Vakaların son dönemlerde artış gösterdiği illerden olan İzmir’e kaç adet grip aşısı geleceği ve aşının hangi şartlarda verileceği merak konusu oldu. Kente 35 bin adet grip aşısı geldiğini belirten İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, aşının kimlere verileceğini yönelik açıklamalarda bulundu. 

KRİTERLER AŞI SAYISINA GÖRE Mİ REVİZE EDİLDİ?
Konuya ilişkin İz Gazete’ye konuşan İzmir Eczacı Odası Başkanı Sayılkan, “Grip aşısı reçetesiz alınamayacak. Reçetenin de e-reçete olması gerekiyor, kağıt reçeteyle işlem yapılmıyor. Aşı almak için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere sahip olmak gerekiyor. Kriterler henüz açıklanmadı. Ancak eskiden sadece 65 yaş üstü olmak, hipertansiyon hastası olmak yetiyordu şimdi bunlar yeterli değil. Aşı, risk grubundaki hastalara reçete edilecek. Vatandaşlar risk durumunu Sağlık Bakanlığı'nın e-nabız sisteminden öğrenebilir. Aşı için sadece SGK’dan onay almak yetmiyor, Sağlık Bakanlığı’nın sisteminden de onay almak gerekiyor. Ancak öyle depodan aşı gönderiliyor. Yoksa biz de eczacı olarak şu an istediğimiz kadar para versek de aşı alamıyoruz. Sanırım kriterler aşı sayısına göre revize edilmiş” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
11°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?