Hayat aşısı, Brezilya'dan geldi

BALIKESİR'in Ayvalık İlçesi'nde yaşayan ve 'kemik iliği yetmezliği' teşhisi konulan oto lastik tamircisi Ülkü Bilir (47), Brezilya'dan gelen kök hücrenin nakledilmesiyle sağlığına kavuştu.

SAĞLIK 08.04.2016, 09:44 08.04.2016, 10:04
Hayat aşısı, Brezilya'dan geldi

Halsizlik, yorgunluk şikayetleri başlayıp kan değerlerinde düşme saptanan Ülkü Bilir, geçen Haziran'da İzmir Kent Hastanesi'ne başvurdu. Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü, Bilir'e 'kemik iliği yetmezliği' (myelodisplastik sendrom) tanısı koydu. Prof. Dr. Kadıköylü, hastalığı lösemiye dönüşmeye başlayan Bilir'e kemoterapiye başladı, kemik iliği kök hücre nakli yapılmasına karar verdi. Donör taraması başlatıldı. Ancak bekar olan Bilir'in tek kardeşi ve diğer akrabaları uygun verici çıkmadı. Bilir için İstanbul Kemik iliği Bankası ve Türkök'e başvurularak akraba dışı donör arandı. Ancak Bilir'in yüzüne şans burada da gülmedi. Bu kez yurtdışı taramalara geçildi. Bilir'e Türkiye'den binlerce kilometre uzaktaki Brezilya'da donör bulundu. Fortaleza- Sao Paulo-İstanbul aktarmalarıyla hayat aşısı İzmir'e ulaştırıldı.

'ARTIK DÜNYA KÜÇÜLDÜ'

24 Mart'ta ellerine ulaşan kök hücreyi aynı gün Bilir'e naklettiklerini belirten Prof. Dr. Kadıköylü şu bilgileri verdi:

"Hastamızın hastalığı lösemiye dönüşüyordu. Yüksek riskli hastalık grubunda olduğu için nakil şarttı. Ancak Türkiye'de akraba ve akraba dışı donör bulunamaması gerçekten bizi de üzdü. Ama artık dünya küçüldü, uzaklar yakın oldu. Dünyanın her yerinden donör bulunabiliyor. Ailesinde, Türkiye'de donör bulunamayan hastalar için de artık hep umutluyuz. Bu hastamızda da bu umudu ve mutluluğu bir kez daha yaşadık." 

HAYIRLI PATRON

Ülkü Bilir, Brezilya'dan gelen hayat aşısıyla sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşarken, patronu Ruhi Sercan (63) nakil sürecinde elemanına refakatçi oldu.  Üç çocuk babası Sercan, "Ülkü 23 yıldır yanımda çalışıyor, kalfam benim. Kendisini çok severim. Ona refakat edecek kimse yoktu. Ben uygundum yanında ben kaldım. İnsanlık bunu gerektirir" dedi.

ÜÇÜ AYNI GÜN NAKİL OLDU, AYNI GÜN TABURCU OLACAKLAR

Öte yandan Ülkü Bilir'le yan yana odalarda yatan akut myeloid lösemi hastası Hasan Umaçşan (59) ile Nejla Taner'e de (29) aynı gün kemik iliği kök hücre nakli gerçekleştirildi. Umaçşan'a ablası Ayşe Yurdakul Demirören, Taner'e de ağabeyi Hakkı Taner'den alınan kök hücreler nakledildi. Aynı gün nakil olan üç hastanın da kemik iliği tuttu, çalışmaya başladı. Prof. Dr. Kadıköylü başkanlığındaki Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi ekibi, yarın taburcu edecekleri üç hastayla bir araya gelip yaşama sevinçlerine ortak oldu.

İZMİR, (DHA)

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208