Hareketsiz yaşama dur deyin

Dünyanın en büyük halk sağlığı problemleri arasında yer alan hareketsiz yaşam tarzına dur demek ve toplumun bu konuda dikkatini çekmek için Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı etkinlikte renkli görüntüler ortaya çıktı.

SAĞLIK 14.04.2016, 15:30 14.04.2016, 15:41
Hareketsiz yaşama dur deyin

İki bakanlık ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği desteğiyle Ankara, Tekirdağ'ın ardından İzmir'de de uygulamalı seminer düzenlendi. Halkapınar Spor Salonu'nda düzenlenen programa İzmir ve çevre İllerden 2 bin öğretmen ve 300 yakın hekim katıldı. Eğitim sonrası sertifikaların alan öğretmenler daha sonra atletizm sahasında düzenlenen etkinlikte projenin sembolü olan 2.60 metre çapında topu üçerli gruplar halinde iterek egzersiz yaptı.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur dünyanın en büyük problemlerinden başında pasif yaşım geldiğine dikkat çekerek, "Teknolojinin sağladığı kolaylıklar nedeniyle yürümüyor, merdiven çıkmıyor, bilgisayarların başında uzun zaman harcayıp hareketsiz kalıyoruz. Burada beden öğretmenlerine büyük görevler düşüyor. Obeziteye karşı sağlıklı nesiller yetişmesi için mutlaka çocuklar için fiziksel aktivite yapacak farklılıklar yaratmalılar. Bu gün ülkemizde 12 yaş üstü çocuklarda hereketsizlik oranı yüzde 71. 6- 11 yaş arası çocuklarda ise bu oran yüzde 58. Her dört çocuktan üçü hiç spor yapmıyor" dedi. Eğitim programına Vali Yardımcısı Celal Ulusoy katıldı. Yrd. Doç. Özge Küçükerdönmez ise çocukların sağlıklı beslenmesi ile ilgili sunum yaptı.

Mustafa OĞUZ İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208