"Evde kal Türkiye’m gibi sloganlarınız dışında başka alacağınız önlemler var mı?"

Genel Sağlık İş İzmir Şube Başkanı Tarık Doğan, yaptığı yazılı açıklamada pandemi sürecinde sağlık hizmetinin fiilen tıkandığını belirtti. Yapılan açıklamada ayrıca, "Aynı nöbette mesai arkadaşı Covid-19’a yakalanıp evine gönderilirken, görevine devam eden sağlık çalışanları, durum bu kadar vahimken, açıklanan %60 yoğun bakım doluluk oranının hangi ülkede olduğunu merak etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

SAĞLIK 22.11.2020, 18:44
"Evde kal Türkiye’m gibi sloganlarınız dışında başka alacağınız önlemler var mı?"

Genel Sağlık İş İzmir Şube Başkanı Tarık Doğan yaptığı açıklamada, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın bir sonucu olarak pandemi sürecinde sağlık hizmetinin fiilen tıkandığını belirtti.

Doğan, "Sağlıkta Dönüşüm Programının bir sonucu olarak pandemi sürecinde sağlık hizmeti fiilen tıkanmış durumdadır. Tüm hastaneler pandemi hastanesi haline getirilmiş ama sağlık çalışanları arasında Covid – 19 vakaların giderek artması ve sair nedenlerle, çalışabilir durumda olan işgücü giderek azalmaya başlamış, çalışabilir durumda olan sağlık çalışanlarının iş yükü katlanarak artmıştır. Hasta sayıları katlanarak artarken, olanaklar kısıtlı kalmış ve mevcut sınırlı olanaklar nedeniyle, bir taraftan iş yükü, diğer taraftan aynı ventilatöre ihtiyaç duyan genç ve yaşlı hasta arasında seçim yapmak zorunda kalmanın yarattığı çaresizlik duygusu altında ezilen sağlık çalışanları, artık vicdanlarından da yaralanmıştır. Aynı nöbette mesai arkadaşı Covid-19’a yakalanıp evine gönderilirken, görevine devam eden sağlık çalışanları, durum bu kadar vahimken, açıklanan %60 yoğun bakım doluluk oranının hangi ülkede olduğunu merak etmektedir" dedi.

ALACAĞINIZ BAŞKA ÖNLEM VAR MI?

Açıklamada, "Şu ana kadar çözüm imiş gibi sunulan, fakat temel ihtiyaçlarını karşılayamama noktasına gelen, ‘’Açlıktan öleceğime covidden ölürüm’’ diyecek kadar yoksulluk içinde olan, Toplu taşıma ile ulaşımını sağlamak dışında başka seçeneği olmayan bu topluma ‘’Evde kal Türkiye’m’’, ‘'Maskeni tak'’ ‘’Sosyal mesafeni koru ‘’ gibi sloganlar ve bulmaca gibi sokağa çıkma yasakları dışında başka alacağınız önlemler var mıdır? Kamulaştırmanın çözüm olarak aklınıza gelmemesinin sebebi ticarileştirilmiş sağlık sisteminden özel hastane patronlarına sağlanan rant mıdır? Pandemi ile etkin bir savaş için şimdi değilse ne zaman özel hastane patronlarının karlarından vazgeçmesi istenecektir?" diye soruldu.

Genel Sağlık İş yapılan açıklamada talepleri şöyle açıkladı:

- Tüm sağlık hizmeti acilen kamulaştırılmalıdır.
- Pandemiyle mücadelede kamu ve özel sektör ayrımı ortadan kaldırılmalı, topyekûn savaşa girilmelidir.
- Tüm özel hastane çalışanları kamu çalışanı olarak kabul edilmeli ve sisteme dahil edilerek işgücü artırılmalıdır. Daha önceden yaşanmış olan sorunlar ve şikâyetler göz önünde bulundurularak, özel hastanelerin gerek yatak gerek sağlık personeli ile bütün halinde ve tam anlamıyla kamu emrine girmesi sağlanmalıdır.
- İl genelinde acil servislerde yatış için günlerce bekleyen hastaların, yatış ve sevk işlemleri tek merkezden yönetilmelidir.
- Atama bekleyen sağlık çalışanlarının atamaları ivedilikle yapılmalıdır.
- 1.Basamak Sağlık Hizmetleri gerçek anlamıyla filyasyonda görevlendirilmelidir.
- 112 Acil Sağlık Hizmeti Ambulanslarında doktorlar tekrar istihdam edilmeli ve yerinde müdahale edilebilecek vakaların hastanelere gereksiz naklinin önüne geçilmelidir.
- Sağlık ve Gıda sektörü dışında tüm sektörler acilen durdurulmalı, 2-3 hafta fiili olarak ülke çapında tam karantina uygulanmalıdır.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?