Bornova Belediyesi’nden 96 bin 77 kez sağlık hizmeti sağlandı

Sağlık alanında eğitimden hasta nakil ambulansına kadar bir çok çalışma yapan Bornova Belediyesi, Evde Bakım Hizmetleri ile de vatandaşların yardımına koşuyor.

SAĞLIK 24.12.2018, 11:52
Bornova Belediyesi’nden 96 bin 77 kez sağlık hizmeti sağlandı

Hizmetler kapsamında oluşturulan ekipler, gebe, lohusa, bebek bakımı, ağız ve diş sağlığı ile evde yaşlı bakım hizmetleriyle ihtiyaç sahiplerinin yanında yer alıyor. Belediyeye bağlı olarak hizmet veren Özgül Gündüz Halk Sağlığı Mekezi içinde de 1 Diş Doktoru ve Diyetisyen görev yapıyor. Belediye tarafından verilen sağlık hizmetlerinden yararlananların sayısı her geçen gün artarken 2014 yılından bu yana verilen hizmet sayısı 96 bin 77’yi buldu Halk sağlığı için bilinçlendirme çalışmaları ile eğitim, panel ve söyleşiler düzenlenirken, evde bakım hizmetleri ile de ihiyatçlı vatandaşların yardımına koşuluyor. Belediyeye bağlı olarak çalışan Özgül Gündüz Halk Sağlığı Mekezi’nde hasta nakilinden diş muaynesi ve diyetisyene kadar sağlıkla ilgili her türlü konuda da çalışma yapılıyor. Sağlıklı Bornova hedefi ile yapılan çalışmalar kapsamında ihtiyaç sahibi yaşlı, gebe, lohusa ve bebekler evlerinde ziyaret ediliyor.

Yunus Emre Mahallesi’nde hizmet veren Özgül Gündüz Halk Sağlığı Mekezi’nde 6 hemşire, 5 ebe, 11 yaşlı bakım elemanı, berber, diyetisyen ve diş hekiminin görev yaptığı çalışmalar kapsamında 2014 yılından bu yana verilen hizmet sayısı 96 bin 77’yi buldu.

YAŞLILARA EVDE BAKIM

Bornova Belediyesi’nin sosyal belediyecilik uygulamaları arasında yer alan Evde Yaşlı Bakım Hizmetleri kapsamını her geçen yıl arttırarak devam ediyor. Yaşlıları evlerinde ziyaret edip tansiyon, şeker ve kolestrol ölçümünden, saç tıraşı ve diş bakımına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayan Bornova Belediyesi, bu çalışmalarıyla örnek oluyor. Evde yaşlı bakım hizmetinde 2014 yılından bu yana 40 bin 728 ev ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaretlerde verieln beber hizmetinden ise 4 bin 99’kez yararlanıldı.

GEBE, LOHUSA, BEBEK BAKIMI

‘Evde gebe, lohusa ve bebek bakım hizmetleri’ kapsamında görevli ebe ve hemşireler gebe ve lohusaların rutin kontrollerini evlerinde yapıyor. Gebelerin açlık kan şekeri ve kolesterol ölçümleri yapılırken yeni anne olmuş kadınlara da bebek emzirme eğitimi veriliyor. Ayrıca bebeğin boy, kilo, baş ve karın çevresi takibi ile psikomotor gelişimi izlenip, aşı kontrolü yapılıyor. 2014 yılından bu yana gebe bakımında 11 bin 669, lohusa bakımında 6 bin 53, bebek ve çocuk bakımında 13 bin 153 ziyaret gerçekleştirildi.

HASTA NAKİL AMBULANSLARI

Bornova Belediyesi tarafından verilen sağlık hizmetleri kapsamında hasta nakil ambulansları da yer alıyor. Belediye bünyesinde bulunan 2 adet ambulans ile son 5 yılda yürüyemeyecek durumda olan hastalar için 11 bin 254 sefer yapıldı. İçinde sağlık görevlisi de bulunan araç sayesinde hastaların sağlık kuruluşlarına ve evlerine gidiş gelişleri kolaylaştırıldı.

MERKEZDE DİYETİSYEN VE DİŞ DOKTORU

Özgül Gündüz Halk Sağlığı Mekezi’nde bulunan diyetisyen kilo problemi yaşayan Bornovalılara ücretsiz olarak yardımcı oluyor. 18-65 yaş arası kan tahlillerini yaptırarak gelen vatandaşlar kendileri için hazırlanan tıbbi beslenme tedavileri ile kalıcı olarak kilo verebiliyor.Ayrıca Bornovanın sağlık üssü haline gelen Mekez’de randevu sistemi ile çalışan bir diş hekimi de bulunuyor. Diyetisyeden 4 bin 16’kez hizmet verildi. Ağız ve Diş Sağlığı hizmet sayısı ise 3 bin 539’u gebe, lohusa, yaşlı ve engelli vatandaşların ev ziyaretleri olmak üzere 4 bin 483 oldu.

Ayrıca sağlık çalışmları kapsamında düzenlenen Gebe Eğitim Sınıfı’ndan 311, Evde Bireysel Danışmalık hzimetinden de 311 kişi yararlandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?