Aliağa'daki kirlilik alerjiyi tetikliyor

BAHAR mevsiminin başlamasıyla İzmir'in Aliağa İlçesi'nde ortaya çıkan alerjik şikayetlerin arttığını ifade eden Opr. Dr. Haşim Aydın, çevre ve hava kirliliğinin bahar alerjilerini tetiklediğini vurguladı.

SAĞLIK 15.04.2016, 11:14 15.04.2016, 11:19
Aliağa'daki kirlilik alerjiyi tetikliyor

Halk arasında 'saman nezlesi' olarak da bilinen, mevsimsel alerjik rinitin gelişmiş toplumlarda daha sık görüldüğünü ifade eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Haşim Aydın, Aliağa'da alerji ve alerjiyle ilişkili şikayeti olan hasta sayısının diğer bölgelere göre fazla olduğuna dikkat çekti. Genetik faktörlerin yanı sıra alerjik reaksiyona sebep olabilecek ortamın da hastalığın oluşumda etkili olduğunu dile getiren Aydın, "Bu genetik olarak aktarılan bir rahatsızlık olsa da uygun ortam oluşmadığında kişiler bu hastalığa yakalanmadan sağlıklı bir ömür de sürebiliyor. Aliağa yoğun sanayileşmenin getirdiği kirlilik açısından şanssız bir kent. Alerjinin tetikleneceği ortam, buna duyarlı kişilerde belirtileri gündeme getirebiliyor. Bize bu şikayetlerle gelen hastalarımız da bunu sık sık dile getiriyor. Göçle kente sonradan gelen kişilerde alerji belirtileri ilk defa burada ortaya çıkabiliyor. Sanayi ağırlıklı bir yerleşim bölgesi olan Aliağa'daki hava kirliliği bunda önemli role sahip" dedi.

Modernleşme ile birlikte yaygınlaşan sentetik ve katkılı ürünlerin kullanımı, doğaldan yapaya geçişin artışı alerjik şikayetleri arttırdığını ifade eden Aydın, alerjik rinitin sosyo-ekonomik düzeyi daha yüksek ülkelerde rastlanan bir hastalık olduğunu vurguladı. Daha az gelişmiş kentlerde başka hastalıkların daha ön planda olduğunu belirten Aydın, "Bulaşıcı hastalıklar daha sık görüldüğü için alerjik rahatsızlar bu tür toplumlarda geride kalıyor. Orta ve ileri grupta yer alan kişilerin günlük hayatı ciddi anlamda olumsuz etkilenebiliyor. Uyku düzeni, işe konsantrasyon ve günlük rutinlerinde aksamalar tıpkı grip belirtisi gibi kendini gösteriyor. Bu işaretler ileri düzeyde alerjik rahatsızlığın belirtisi olabiliyor. Genellikle nezleyle benzer şikayetler olduğu için alerjik rahatsızlıklar hemen anlaşılamayabiliyor" diye konuştu.

ALİAĞA (İzmir), (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208