83 yaşında dünyayı yeniden gördü

GÖZLERİNDE oluşan ileri derecedeki katarakt nedeniyle 2 yıl önce görme yetisini kaybeden 83 yaşındaki Emine Antep, Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan katarakt ameliyatı ile yeniden görmeye başladı.

SAĞLIK 29.06.2016, 09:29 29.06.2016, 10:08
83 yaşında dünyayı yeniden gördü

Kemalpaşa ilçesinde yaşayan Emine Antep, her iki gözünde oluşan katarakt rahatsızlığı tedavi edilmeyince zaman içerisinde görme yetisini kaybetti. 2 yıldır gözleri görmeden yaşamını sürdüren Antep’i yakınları çeşitli sağlık kuruluşlarına götürdü. Tedavisinin ameliyat gerektirdiği söylendi, ancak hastanın yaşı ve operasyonun zorluğu nedeniyle ameliyat gerçekleştirilemedi. Yakınları son çare olarak Antep’i Tepecik EAH Göz Hastalıkları Kliniği’ne götürdü. Burada gerekli tetkikleri yapılan Antep’in sağ gözüne Op. Dr. Emre Ayıntap tarafından katarakt ameliyatı yapıldı. Başarılı geçen ameliyatın ardından Emine Antep, 83 yaşında dünyayı yeniden görmeye başladı.Emine Antep’in kızı Ayşe Kızılçullu da “Annem tamamen bize bağımlı yaşıyordu. Tedavisi için birçok yere başvurduk. Artık umudumuzu kaybetmişken çareyi Tepecik Hastanesi’nde bulduk. Burada yapılan ameliyattan sonra sağ gözü görmeye başladı. Yemeğini tek başına yiyebiliyor, kendi işlerini yapabiliyor, bu da bize yetiyor.

Op. Dr. Emre Ayıntap Türkiye’de her iki gözü birden bu kadar ilerlemiş katarakt hastalarına çok sık rastlanmadığını belirterek “Genellikle hastalığın başlangıcında hastalar sağlık kuruluşlarına başvururlar ve tedavileri yapılır. Hastamız bize geldiğinde ileri derecede gelişen katarakt nedeniyle iki gözü de görmüyordu. Çeşitli fiziki yetersizlikler, hastanın ilerlemiş yaşı ve yapılacak ameliyatın zorluğu nedeniyle hastanın ameliyatı yapılamamış. Biz hastamızın sağ gözüne katarakt ameliyatlarında son teknoloji olan FAKO (fakoemülsifikasyon) yöntemiyle ameliyat yaptık. Katarakt ameliyatları FAKO ile artık kısa sürüyor, dikiş atılmıyor, daha hızlı iyileşiyor ve görme daha net oluyor. Yeniden görmeye başlayan hastamız kendi ihtiyaçlarını giderebilecek duruma geldi. Takiplerimiz devam ediyor, ilerleyen dönemde hastanın istemesi durumunda diğer gözünün de ameliyatını yapabiliriz. Hastanemizde sık sık bu tarz hastaları sahiplenip tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Onların tedavi olması ve yeniden görmesi bana büyük bir mutluluk veriyor" dedi.


İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
15°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?