'1100-1400 arasında vakayla gidersek eylül, ekim de sıkıntılı olur!'

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın, "Bu salgını başlayıp biten film gibi düşünüyorlar, oysa bu bir dizi film. Bazı bölümleri heyecanlı, bazı bölümleri sıkıcı, sönük olabilir. Şu an sıkıcı bölümüne, evresine geldiğimizi söyleyebilirim" dedi.

SAĞLIK 17.05.2020, 15:07 17.05.2020, 15:20
'1100-1400 arasında vakayla gidersek eylül, ekim de sıkıntılı olur!'

Habertürk gazetesinden Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, endişe duyduğu asıl şeyin, toplumun olayın bittiğini zannetmesi olduğunu dile getirdi. Akın bu endişesiyle ilgili şu benzetmeyi yaptı: "Bu salgını başlayıp biten film gibi düşünüyorlar, oysa bu bir dizi film. Bazı bölümleri heyecanlı, bazı bölümleri sıkıcı, sönük olabilir. Şu an sıkıcı bölümüne, evresine geldiğimizi söyleyebilirim. Ama etkisini aynı hızda devam ettiriyor; bitmedi…"

Mart ayı sonundaki endişelerinin nisan başında alınan tedbirlerle ortadan kalktığını sandıklarını belirten Akın, "Mayıs sonunda 500-600 seviyesini görürüz diye umuyordum ama şimdi tedirginim" dedi.

Sarıkaya'nın aktardığına göre 'derin bir nefes alıp, sözlerini hayıflanma tonunda sürdüren' Akın şöyle devam etti: "O günkü gibi davransaydık, temmuzda ‘Alın topunuzu çıkın sokakta oynayın’ diyebilirdik. Ama şimdi söyleyemiyorum. Temmuzda da sinsi gidecek gibi görünüyor. Eğer günlük 1100-1400 arasında vakayla gidersek eylül, ekim de sıkıntılı olur. Ayrıca o dönem daha kapalı alanlarda olacağız, yakınlaşmaya başlayacağız..."

Yorumlar (8)
Nizamettin 9 ay önce
Sundan kesinlikle eminim,insanlar kendi baslarina gelmeden bunun ciddiyetini anlamayacaklar,insanlar kurallara uymuyorlar,ozellikle pazar yerleri ve marketlerin icine bakin,eger pazar yerleri,marketler,dolmuslar ve kuaforler kapanmazsa turkiyede bu sayi en az uce katlar,bekleyin gorun.
Murat Tutkan 9 ay önce
Bilim kurulu olarak işin başında 1 ay karantinayı dayatdaydınız baştakine şimdiye biterdi. Bilim kurulu değil cahiller ordusu. Karantina uygulamayarak maddi kazanım mı sağlandı. Şimdi daha kötü olacak hele kışın bittik biz bittik. Olayın aslı bu. Sürü bağışıklığı deneniyor
Türkan tulçalı 9 ay önce
Split ev klimaları virüs için tehlikelimidir
Çalıştıralımmı.
Meral 9 ay önce
Herkes işin ciddiyetini anlarsa vaka sayısı azalır.Gördüğüm kadarıyla kimsenin umrunda değil böyle devam ederse coranadan kurtulamayız.
suat 9 ay önce
yasakli gundeyiz ama insanlar markete diye cikip 6 saat disarda cocuklar mahallede top oynuyo gece yarilarina kadar bu nedir nasil bitcek bu bosuna sokaga cikma yasagi var biz bosuna evde kaliyoz
Ömer 9 ay önce
Bu hastalık için en iyi silahımız ve önlemimiz yakalanmamak..
Ugur 9 ay önce
Bu kadar korku seneryosu yazmayalim lütfen tamam hastalık ama şöyle bişey var 5 günde bulaşan veya bulasmayan biseye 2 günde mi önlem alabilecekler veya avmlerde berberde bulasmayipta disardami bulasicak önemli olan tedbirimizi almak biz diğer ülkeler gibi değiliz eğer böyle giderse batık olan ekonomiz iyice bitecek ve sonunu düşünmek bile istemiyorum
Jalgön 9 ay önce
Yeterince korktuk, kilit altına alındık, önlemlere dikkat edelim ama bu kadarda abartmayalım, dikkat evde oturmak bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor, dışarı çıkmak daha da tehlikeli olabilir
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?