"Vakfın yaz okulu açma izni var mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı yanıtlaması isteğiyle Ensar Vakfı’nı sordu.

POLİTİKA 13.06.2016, 12:40 13.06.2016, 12:42
"Vakfın yaz okulu açma izni var mıdır?"

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Ensar Vakfı’na ait evlerde yaşanan, toplumda infial yaratan ve birçok çocuğun mağdur olduğu cinsel istismar ve tecavüz olayının senesi dolmamışken, Ensar Vakfı’nın yine küçücük çocukları yaz okulu adı altında ailelerinden almasına ilişkin soru önergesi verdi.

Altıok’un önergesi şu şekilde:                                                                                          

Kamuoyunda 4+4+4 adıyla bilinen sisteme geçilmesinden itibaren Eğitim sisteminde daha önce karşılaşılmadık sorunlar yaşanmıştır. Taşımalı sisteme geçilmesiyle birlikte yaklaşık 17 bin okul kapatılmış, köylerde yaşayan ve maddi durumu bakımından dezavantajlı olan çocukların şehir ve ilçe merkezlerindeki okullara gitmesi için gereken koşullar hazırlanmamıştır.  Gereken yurt ve barınma imkânları çocuklara sağlanamadığı için çocuklar çeşitli vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının 5661 sayılı Yasa ve 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ilgili maddelerine aykırı bir şekilde açtığı yurt ve barınma evlerine gitmek zorunda kalmıştır. Bu vakıf ve sivil toplum kuruluşlarına ait ev ve yurtlar denetim dışı bırakılmış bir başka ifadeyle İlk ve orta öğretim yaşında eğitim gören çocuklar sessiz bir iş birliği ile bu vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının insafına terk edilmiştir. Bunun neticesinde Karaman’da Ensar Vakfı evlerinde, ulaşılabilen bilgilere göre en az 45 çocuk cinsel istismara maruz kalmış, Vakfın evlerinde çocukları istismar eden öğretmen tutuklanarak 508 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmıştır. 

Yaşanan bu istismar sürecinin sonunda hiçbir yetkili görevden alınmamış, Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı, Milli Eğitim Eski Bakanı ve her düzeyde hükümet yetkilisi Ensar Vakfı’nı günlerce savunmuş, Vakfın ve yaşanması muhtemel taciz ve tecavüz skandallarının takipçisi olmamıştır.  Bu skandalın patlak vermesinin ardından yurdun dört yanından Ensar Vakfı ile ilişkili taciz ve tecavüz haberleri gündeme gelmiş, basında geniş yer bulmuştu. Halen 2 çocuğa cinsel istismardan tutuklu bulunan Rize İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı ve Kızılay Şube Başkanı Mehmet Nuri Gezmiş’in de geçmişinde Ensar Vakfı olduğu ortaya çıkmıştı. Mehmet Nuri gezmiş 2001-2003 yılları arasında Rize Ensar Vakfı Başkanlığı yapmıştı.  Artvin’in Yusufeli İlçesi’ndeki Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 17 yıldır Kur’an ve Arapça Öğretmenliği yapan 46 yaşındaki Rüstem A., küçük yaştaki erkek çocuğa defalarca tecavüz ettiği iddiası ile tutuklanmıştı. Tutuklanan öğretmen Rüstem A.’nın Ensar Vakfı ziyaretleri Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinden paylaşılmıştı. 12 Mayıs 2016 tarihli Yurt Gazetesi haberine göre ise Bitlis Ensar Vakfı’nın gönüllü din öğretmenleri, vakfa gelen 9 kadına şantajla tecavüz etmişti. Bu kadınlardan 3’ü karakola giderek tecavüze uğradıklarına dair ifade vermişti. Bunların ardından 10.06.2016 tarihli Can Uğur imzalı BirGün Gazetesi haberine göre Ensar Vakfı’nın Manisa ve Malatya’da çocuklar için yaz okulu düzenleyeceği ortaya çıktı. 

Ensar Vakfı’na ait evlerde yaşanan, toplumumuzda infial yaratan ve birçok çocuğun mağdur olduğu cinsel istismar ve tecavüz olayının senesi dolmamışken, Ensar Vakfı’nın yine küçücük çocukları yaz okulu adı altında ailelerinden alması skandaldır. 

Bu çerçevede; 

1.    Anayasa ve kanunlara göre yurt ve barınma evi açarak, maddi imkanı olmayan çocuklarımızın eğitimine destek olma adı altında faaliyet yürüten Ensar Vakfı‘nın evlerinde küçücük çocuklara tecavüz skandalının ilk ortaya çıktığı 12 Mart 2016 tarihinden bugüne Bakanlığınız denetim görevini yerine getirmiş midir?

2.    Ensar Vakfı’nın kaç şubesi, kaç yurdu, kaç evi denetlenmiştir? Bu denetimlerin sonucunda ne gibi sonuçlara ulaşılmıştır? Bu denetim faaliyetleri tutanakla kayıt altında alınmış mıdır? 

3.    Ensar Vakfı’nın 12 Mart 2016 tarihinden günümüze kadar kaç yasadışı ev ve yurdu tespit edilmiştir? 

4.    Ensar Vakfı toplam kaç yaz okulu açmaktadır? Bu yaz okulları hangi il ve ilçelerdedir? 

5.    Ensar Vakfı’nın yaz okulu açma izni var mıdır? 45 çocuğun evlerinde tecavüze uğradığı Ensar Vakfı hangi yasal gerekçeye dayanarak küçücük çocuklar için yaz okulu açmaktadır? Bu çocuklar yaz okulu boyunca Ensar Vakfı evlerinde mi konaklayacaktır? 

6.    Vakfın hali hazırda duyurusunu yaptığı yaz okullarında küçücük çocuklara verilecek eğitimin içeriği denetlenmiş midir? Bu eğitim Milli Eğitim Temel Kanunu’na uygun mudur? 

7.    Ensar Vakfı’nın yaz okullarında çalışacak olan öğretmenler kimlerdir? Bunlar Milli Eğitim Bakanlığı personeli midir? Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi personeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin öğretmenlerinin Ensar Vakfı gibi evlerinde tecavüz olayı gerçekleşmiş, ismi tecavüzle anılan bir vakıfta çalışmasının yasal dayanağı nedir?

8.    Bu öğretmenler araştırılmış mıdır? Bu öğretmenlerin geçmişinde karıştıkları herhangi bir taciz, tecavüz, pedafoli vakası var mıdır? 

9.    45 çocuğun evlerinde tecavüze uğradığı, çalıştırdığı öğretmenin 508 yıl hapis cezası aldığı, kamuoyunca artık çocuklara tecavüz gibi son derece ağır bir ifadeyle anılan Ensar Vakfı’nın yaz okulları açarak küçücük çocukları ailelerinden almasını, denetimsiz ve güvensiz ortamlarda barınmalarını sağlamasını onaylıyor musunuz? 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
20°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?