'Türkiye’de 3 milyon kovid hastası var!'

İktidarın siyasi İslamcı takıntıları yüzünden ülkeyi yönetemediğini vurgulayan İYİ Partili Çıray, salgın ve ekonomi konusunda uyarılarda bulunarak, “Türkiye’nin borç stoku1 trilyon 574 milyar liraya ulaştı. Sonunda moratoryum ilan etmek zorunda kalırlar” dedi.

POLİTİKA 09.09.2020, 12:14 09.09.2020, 12:19
'Türkiye’de 3 milyon kovid hastası var!'

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Katıldığı bir televizyon programında konuşan İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, iktidarın Cumhuriyetçi dış politikaları terkederek siyasiislamcıtakıntılar yüzünden ülkeye zarar verdiğini vurguladı. Ülkeye getirilen 5 milyona yakın Suriyeliye 50-60 milyar dolar para harcamasının yanı sıra saraylar yaptırıp yolsuzluk iddialarını araştırmadığınıhatırlatanÇıray,“ Böyle bir israfa dayanacak, bütçe, hazine var mı? 18 yıllık kötü yönetim sonucu oluşmuş bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

Salgın sürecinin bu israfı görünür hale gelmesini hızlandırdığını ifade eden Çıray, ekonomik tedbirler yerine hayal peşinde koşan bir hükümetlin olduğunu belirterek, “ Bir ülkede hukukun üstünlüğü ve güven yoksa yabancı sermaye gelir mi o ülkeye? Olanda kaçıyor. Ekonomistler,”bütçe tam takır kuru bakır, hal vurup harman savuruluyor” diyorlar. Şu anda rezervlerimiz eksi 8-9 civarlarında ve dolar Euro almış başını gidiyor. Böyle bir Türkiye’de vatandaşın istediği gibi hem kovidsürecini hem de ekonomik süreci yönetemezsiniz” eleştirisinde bulundu.

GENEL KARANTİNA ÇAĞRISI

Salgın sürecinin AKP iktidarının cilasını döktüğünü söyleyen Çıray, iktidarın efsane dediği sağlık sisteminin çöktüğünü vurguladı. Sağlık konusunun siyaset üstü bir konu olduğunun altını çizen Çıray, iktidara karantina çağrısında bulunarak,“Pandemidenben bir başarı hikayesi çıkaracağım demeye başlarsanız, o işin içinden sadece bir halkla ilişkiler çıkarabilirsiniz. Bunları salgın önlemleri konusunda önerilerimizi, bilgilerimizi paylaşarak çok uyardık. Uyarılarımızı hiç dikkate almadılar. İktidarı şimdi yine uyarıyorum; derhal Türkiye’yi 14 gün genel karantinaya alın” diye seslendi.

3 MİLYON KOVİDLİ VAR

Türkiye’de şu anda 2-3 milyon civarında kovid hastasının olduğu iddiasında bulunan Çıray, ülkede 250 bin yatak olduğunu, bu yataklardan yaklaşık 150 bininin kovid hastasına ayrıldığını ve ayrılan bu yatakların tamamının dolu olduğunu ileri sürerek, “ Teşhisinde ne yazıyor olursa olsun, diğer yandan evlerine gönderilen, yoğun bakım hastaları var. Bu hastaların matematik hesabı yapıldığında Türkiye’de en az 2,5-3 milyon kovid hastası olduğunu düşünüyorum.

MORATORYUM UYARISI

İktidarın Türkiye’de yıllardır uygulanan koruyucu sağlık hizmetleri ve sosyalizasyonu yok ettiğinin hatırlatan Çıray, salgının yayılmasını engellemek için halka acı gerçekleri ortaya koymak zorunda olduklarını söyledi. Alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu belirten Çıray, hastaneler konusunda yanlış politikalar uygulamakla eleştirdiği iktidara, “derhal bütün büyükşehir belediye başkanlarıyla işbirliğine başlasınlar. Salgın ile ilgili kapatılan hastaneleri açın ve şimdiden kışa hazırlık yapın. İktidar bu şekilde giderse, kovid artı bozuk ekonomi, Türkiye’nin 275 milyar lira olan borç stoku şu anda 1 trilyon 574 milyar liraya ulaştı. Sonunda moratoryum(iflas)ilan etmek zorunda kalırlar” uyarısında bulundu.

Çıray, MHP’den ayrılan Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın İYİ Parti'ye katılacağı iddialarınıdoğruladı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?